Turecko

#

Turecko je zemí s tisíciletou historií a fascinující kulturou, která láká stále nové a nové návštěvníky. Pro ty, kdo neradi cestují příliš daleko a nechtějí vydávat za dovolenou přemrštěné částky peněz, je Turecko ideální volbou - exotická země na pomezí Evropy a Asie, s příjemným klimatem, čistým mořem a moderními hotely.

Na kraji evropyTurecko

Pokud navíc rádi smlouváte a milujete nakupování v pestrobarevných bazarech a trzích, budete se tu cítit jako v ráji.


Cestovní doklady

Cestovní pas

Stejně jako do většiny mimoevropských zemí, i do Turecka potřebujete platný cestovní pas. Od 1. ledna 2015 se požadovaná délka platnosti pasu změnila ze 3 na 5 měsíců od příjezdu do země - to znamená, že váš pas musí platit ještě minimálně dalších 150 dní po vstupu do Turecka. Pokud cestujete s dětmi, postarejte se, aby měly svůj pas i ony - nestačí mít je zapsané ve vašich cestovních dokladech.

Vízum do Turecka

Při návštěvě Turecka za účelem dovolené, která nepřesáhne 90 dnů, není vízum potřeba. Jedete-li do Turecka za jiným účelem nebo na delší dobu, informujte se o vízové povinnosti na Tureckém konzulátu.

Doba letu

Do Turecka se léta zejména do tří hlavních destinací - Istanbulu, Antalye a Bodrumu. Let do Istanbulu trvá něco málo přes 2 hodiny, do Bodrumu zhruba 2 hod 40 min. a do Antalye necelé 3 hodiny. Během několika málo hodin se tak ocitnete v úplně jiném světě.

Doba letu
cca 2 hodiny 55 minut

Počasí Turecko

Hlavním lákadlem pro koupací dovolenou na nádherných plážích je především jižní pobřeží Turecka. Hlavní sezóna tu začíná v květnu a končí v půlce října, vykoupete se tu ale klidně už v dubnu a ještě v listopadu má voda přijatelnou teplotu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo 30 °C a výš, během července a srpna nejsou výjimkou ani teploty přes 40 °C - zejména na rozpáleném zlatém písku. Moře se během letních měsíců vyhřeje i na 28 °C. Léta na pobřeží bývají horká a suchá, zimy pak mírné a deštivé. Zcela jiné počasí panuje ve východních částech Turecka a ve vnitrozemí, které ale navštěvují spíše batůžkáři a nezávislí cestovatelé. V Istanbulu je podobné počasí jako třeba u nás, v zimě tu není výjimkou ani sníh, přesto jsou průměrné teploty o něco vyšší než u nás a v zimě málokdy klesají pod nulu.

Průměrné teploty vzduchu v Turecku

18° C
18° C
19° C
22° C
26° C
29° C
31° C
31° C
28° C
26° C
22° C
19° C

Průměrné teploty vody v Turecku

17° C
17° C
18° C
18° C
23° C
24° C
27° C
28° C
26° C
24° C
21° C
18° C

Geografie

Turecká republika se rozkládá na rozhraní Evropy a Asie, na ploše 780 580 km2. Na délku má asi 1600 km a na šířku 800 km. Většina území (97 %) leží na asijském kontinentu, konkrétně na poloostrově Malá Asie, bývalá metropole Istanbul se nachází přesně na rozmezí. Turecko je obklopeno třemi moři – Černým na severu, Egejským na západě a Středozemním na jihu. V této nádherné zemi najdete pláže, lesy, hory, ale i stepi, pouště a skalní města. Většina obyvatel žije v Istanbulu a ve velkých městech na západě země, vnitrozemí a východní část jsou obydlené o dost méně.

Pozor

Bezpečnostní situace ve většině přímořských oblastí je více než dobrá a vzhledem k tomu, že tu jsou na turisty ze západu zvyklí, nemusíte se bát ani kulturních rozdílů a islámu. Přesto je několik základních pravidel, která byste měli dodržovat. Třeba neopíjet se na veřejnosti, neprojevovat otevřenou sexuální náklonnost nebo nenosit příliš odhalující a vyzývavé oblečení (a už vůbec ne do mešit). Pokud jde o zdraví, nejčastějším problémem bývají občasné žaludeční nevolnosti a úpal, kterým ale můžete předejít tím, že s sebou budete stále nosit (balenou) vodu, budete si pečlivě omývat nakoupené potraviny a nebudete zapomínat na pokrývku hlavy. V letoviscích se můžete setkat také s drobnými krádežemi nebo s nepoctivými prodavači a taxikáři. V takovém případě se nebojte ozvat.

Nabídka zájezdů

Vyberte si konkrétní hotel a zhlédněte video


Sem chci