Turecko

#

Dovolenou v Turecku si vybírá stále více a více turistů. A není se čemu divit. Je to země s tisíciletou historií nabízející fascinující kulturní památky, čisté a teplé moře, luxusní hotely a skvělé jídlo. A to všechno navíc za více než příznivé ceny.

Tato exotická země okouzlí každého, kdo plánuje dovolenou u moře a zároveň rád nakupuje a smlouvá na pestrobarevných bazarech a trzích.

Turecko, země tísice chutí

je ideálním cílem jak pro dovolenou s dětmi, tak dovolenou pro seniory i mladé páry. Každý si v této zemi najde to pravé pro sebe.

Někdo během dovolené v Turecku nevytáhne paty z hotelového komplexu a bude si vychutnávat all inclusive servis a nekonečné koupání v moři, jiný zase procestuje všechny památky a pozná místní přírodu. Turecko má hodně co nabídnout, stačí si jen vybrat


Cestovní doklady

Cestovní pas a vízum do Turecka

Na dovolenou do Turecka budete potřebovat cestovní pas, který bude platný ještě 5 měsíců (resp. 150 dní) po vstupu do Turecka. Pokud se chystáte na dovolenou s dětmi, myslete na to, že každé z nich musí mít svůj vlastní cestovní pas, už nestačí mít je zapsané v tom svém.

Při návštěvě Turecka za účelem dovolené, která nepřesáhne 90 dnů, není vízum potřeba. Za účelem turistiky je možné vízum prodloužit na dvojnásobek

Řidičský průkaz v Turecku

Do Turecka budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle úmluvy v Ženevě z roku 1949. Stojí 50 Kč, získáte ho na každém obecním úřadě s rozšířenou působností a platí 1 rok.

Vývoz z Turecka

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) z Turecka je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce nebo čehokoli jiného si uschovejte účet, bude nutno jej předložit.

Doba letu do Turecka

Jak dlouho se letí do Turecka?

Do Turecka se létá většinou do dvou hlavních destinací - Istanbulu a Antalye. Můžete ale počítat s tím, že doba letu do Turecka je zhruba 3 hodiny.

Let do Istanbulu trvá něco málo přes 2 hodiny. Hlavní letiště v Istanbulu se jmenuje Atatürkovo (Atatürk Havalimanı), najdete ho v Evropské části města a většina letů z Prahy míří právě sem. Letiště je vzdáleno asi 25 kilometrů od centra města a asi 5 kilometrů od moře.

Let do Antalye trvá necelé 3 hodiny. Na toto letiště (Antalya Havalimanı) jsou sezónní pravidelné linky z Brna, Prahy, Ostravy i Pardubic. Letiště Antalya je vzdáleno asi 15 kilometrů od centra města a asi 10 kilometrů od moře.

Během několika málo hodin se tak ocitnete v úplně jiném světě.

Doba letu
cca 2 hodiny 55 minut

Počasí Turecko

Pokud letíte na dovolenou do Turecka především za sluníčkem a koupáním v moři, pak se máte na co těšit!

Hlavní dovolenková sezóna tu začíná v květnu a končí v půlce října

vykoupete se tu ale klidně už v dubnu a ještě v listopadu má voda příjemnou teplotu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo 30 °C a výš, během července a srpna nejsou výjimkou ani teploty přes 40 °C - zejména na rozpáleném zlatém písku. Připravte se na to, že občas budete muset lehce zrychlit krok na cestě od slunečníku k moři.

Moře se během letních měsíců vyhřeje i na krásných 28 °C, koupání tak bude velice příjemné. Léta na pobřeží bývají horká a suchá, zimy pak mírné a deštivé.

Průměrné teploty vzduchu v Turecku

18° C
18° C
19° C
22° C
26° C
29° C
31° C
31° C
28° C
26° C
22° C
19° C

Průměrné teploty vody v Turecku

17° C
17° C
18° C
18° C
23° C
24° C
27° C
28° C
26° C
24° C
21° C
18° C

Zajímavosti o Turecku

Navštivte největší a nejstarší trh na světě – Istanbulský Grand Bazaar z roku 1455 zabírá více než 61 ulic, kde najdete více než 3000 obchodů. To bude pořádný shopping.

Užijte si hory. Turecko má více než 130 vrcholů přesahujících výšku 3000 m.n.m.

Přejděte pod zemí na jiný kontinent. Istanbul je totiž na obou kontinentech a jeho metro, které je mimochodem druhé nejdelší na světě, taky.

Navštivte 17 míst zapsaných na seznam UNESCO a dalších 60, která jsou na čekačce. To ukazuje na historické a kulturní dědictví, které stojí za to vidět.

Dejte si tradiční chléb. Každý Turek sní každý rok více než trojnásobek své váhy chleba, ten ale musí být dobrý.

Bezpečí nade vše

V Turecku jsou na turisty ze Západu zvyklí a mají je rádi, přesto je ale dobré myslet na pár zásad:

- neopíjejte se na veřejnosti

- neprojevujte si s partnerem přílišnou náklonnost na veřejnosti, obzvláště mimo hotelové resorty a v malých vesnicích

- do mešit noste zahalená ramena, nohy a dekolt

- vyhněte se východní a jihovýchodní části země, tedy oblasti okolo hranice se Sýrií a Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt)

- buďte opatrní stejně jako doma - nenechávejte své věci nikde volně ležet, nepoflakujte se po nocích v opuštěných uličkách atp.

Rady pro zdraví

- dostatečně pijte, noste přikrývku hlavy a mažte se krémem, předejdete tak nepříjemnému úpalu sluníčka a spálení

- pijte balenou vodu a omývejte si potraviny, předejdete tak žaludečním nevolnostem

Nabídka zájezdů do Turecka

Prohlédněte si videa z hotelů, které jsme navštívili anebo si rovnou objednejte svůj zájezd do Turecka


Sem chci