Řecko

Řecko

Řecko

Když se řekne Řecko, určitě všem vyvstanou na mysl prosluněné pláže, sněhově bílé stavby a antické památky, kterých se na tomto kousku země nachází nespočet.

Perla antické kultury leží na jihovýchodě Evropy a sousedí se zeměmi jako Albánie, Makedonie, Bulharsko či Turecko. Balkánský poloostrov a Peloponés tvoří pevninskou část Řecka. Avšak největší chloubou jsou malebné ostrovy nacházející se v Jónském, Egejském a Krétském moři, která obklopují zemi ze západu, jihu i východu. Vedle romantických pláží a křišťálově čistého moře tu jsou i překrásná pohoří, která zdobí téměř tři čtvrtiny povrchu Řecka.


Fakta o Řecku

Fakta o Řecku

Fakta o Řecku

Hlavním městem Řecka jsou Athény, které se staly nedílnou součástí řecké mythologie. Podle všeho byla bohyně války a moudrosti Pallas Athéna ochranitelkou tohoto města a jejím zapříčiněním zde vyrostl i první olivovník na světě, který měl symbolizovat mír.

Řecko patří mezi země Evropské unie, taktéž přijalo jako národní měnu euro. Úředním jazykem je řečtina. Poněkud složitější je její psaná forma. Řekové totiž používají alfabetu. Turisté se rozhodně tohoto písma bát nemusí. Většina nápisů je totiž přepsána i do klasické latinky. A jak tomu v turistických oblastech bývá, s angličtinou pochodíte téměř všude.

Řecká krajina a příroda

Řecká krajina a příroda

Řecká krajina a příroda

Řecká krajina je velmi rozmanitá. Záleží na tom, zda se nacházíte v blízkosti moře či ve středozemí. Podél moře se rozkládají nížiny. Tyto oblasti jsou bohaté na olivové háje. Z místních oliv se vyrábí tradiční panenský olivový olej, který je nedílnou součástí řecké kuchyně. V těchto hájích se s jarem probouzejí i kvetoucí rostliny. Nekvetou sice dlouho, ale parádu nadělají náramnou. Ve vyšších nadmořských výškách se objevují husté keře a máte-li štěstí, narazíte na jaře i na voňavé orchideje. Nejvyšším pohořím je Pindos, které leží na Balkánském poloostrově.

Kdo již Řecko navštívil a podíval-li se dále než jenom na pláž, může namítat, že je místní divoká příroda poněkud vyprahlá. Samozřejmě neustálý sluneční svit nadělá v létě své, a tak se tu setkáte i s kamennými místy porostlými suchou trávou, zelenajícími se keříky či olivovníky stříbřité barvy. Oslíkům, kteří zde žijí, to ale vskutku nevadí. Okusování keříků a suché trávy je pro ně příjemnější než tahání těžkých nákladů na svých hřbetech. I ještěrky si libují. Prohřívají se pěkně na kamenech, a když je jim už velké horko, zmizí někde v houští.

Lidé a kultura v Řecku

Lidé a kultura v Řecku

Lidé a kultura v Řecku

Řecká kultura je opravdu nezaměnitelná. Kromě památek ji tvoří i báječné obyvatelstvo. Řekové jsou lidé plní optimismu a neustále mají úsměv na tváři. Snad je to i tím sluncem, které je obšťastňuje po většinu dní v roce. Hudba a tanec jim rozhodně nejsou cizí. Pustíte-li si doma tradiční lidovou Zorbu, zaručeně se v mžiku do Řecka přenesete. Není ale nad to bavit se přímo na místě, odkud tato muzika pochází, atmosféra je totiž kouzelná. Představte si bar na vyvýšené terase, skvělé nápoje, tradiční hudbu a kolem Vás se rozprostírají typické bělostné stavby a vše se rozplývá v záři zapadajícího slunce. Naprostá nádhera, kterou je třeba zažít na vlastní kůži, abyste si ji dokázali představit v plné kráse.

Řekové jsou z velké části věřící. Kostely a kláštery tu najdete na každém kroku. Již v dávných dobách tu bylo mnohobožství, což znamená víru ve více bohů. Řecko je svými bohy proslulé. Co takhle Zeus, Héra, Athéna, Poseidon, Afrodité, Dionýzos či další božstva? Když člověk zaloví v paměti a vrátí se do dob dějepisu na základní škole, určitě si vzpomene i na mnohá další. Každý z nich byl patronem něčeho jiného a společně tvořili oporu řeckého obyvatelstva.

Součástí řecké kultury je vedle hudby a tance také divadlo. Mnohé řecké památky byly zrekonstruovány, aby se zde mohla odehrávat představení. Velké oblibě se těší hry pod širým nebem.

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku jisto jistě nadchne ty, kteří jsou romantiky srdcem i duší. Tato země není žádným turistickým kýčem, ale opravdovým skvostem ať už po stránce přírodní, kulturní, tak i historické. Nezaměnitelnou jí činí především typické olivové háje, hýkající oslíci, starověké památky a romantická zákoutí při pobřeží moře.

Zajímá Vás, kdy se sem na dovolenou vydat? Jak je známo, Řecko je spíše zemí letních dovolených ve znamení slunění a koupání se v moři. Měsíce letních prázdnin jsou naprosto ideální. Bývá tu ale značné horko, které už není tak ideální pro poznávací výlety. Je třeba proto myslet na pokrývku hlavy, brýle, krém na opalování a pořádnou zásobu tekutin. Z kraje letní sezóny je počasí pro poznávání mnohem příznivější, i když moře může být poněkud bouřlivější. Ačkoliv tu v zimě počasí na koupání není, můžete si tu třeba zalyžovat. Například pohoří Parnas nabízí lyžařská centra od ledna do dubna. Vybavení se sice s alpskými lyžařskými centry nedá srovnávat, ale ceny jsou velmi nízké. Navíc do Alp jezdí lyžovat kde kdo. Ale do Řecka?

Aktivní dovolená v Řecku - potápění

Aktivní dovolená v Řecku

Aktivní dovolená v Řecku

Kdo si touží přivézt z dovolené ty pravé zážitky, určitě by měl alespoň na nějaký ten den opustit pláž či bazén a vydat se někam dále. Milovníci moře mohou zkusit například šnorchlování či potápění. Je třeba ale vědět, že potápět se nemůžete jen tak někde. Středozemní moře kolem řecké pevniny totiž ukrývá mnohé antické památky, které si Řekové bedlivě chrání před nenechavci. Potápět se zde můžete prostřednictvím potápěčských organizací. Klasickému šnorchlování se ale meze nekladou. Pokud se raději pohybujete na souši, můžete například podnikat výpravy za starověkými památkami. Za vidění rozhodně stojí hlavní město Athény, které je jimi doslova poseto, nebo minojský palác Knossos na Krétě a mnohé další pamětihodnosti. Avšak Řecko nabízí i překrásná pohoří, kde můžete podnikat turistické výpravy nebo se projíždět na kole.

Večery tu lze trávit ve víru zábavy. Jelikož Řekové kolem poledne dodržují siestu, mají v pozdních hodinách dostatek energie na bujarou zábavu. Hudba, tanec, dobré jídlo a pití k tomu rozhodně patří. Místní taverny jsou k těmto radovánkám jako stvořené.Máte-li radši klid, můžete využít západu slunce k romantické procházce po pobřežní promenádě a kochat se pohledem do okolí. Řecko, Řecko, Řecko, to má zkrátka všecko.

Last minute Řecko

Plánujete dovolenou na poslední chvíli? Využijte naší nabídky last minute Řecko.

Průměrné teploty vzduchu v Řecku

20° C
20° C
21° C
22° C
24° C
25° C
26° C
26° C
25° C
25° C
23° C
21° C

Průměrné teploty vody v Řecku

10° C
11° C
12° C
16° C
20° C
25° C
27° C
28° C
24° C
19° C
15° C
12° C

Sem chci