Dovolená

Vyberte si svou vysněnou dovolenou z široké nabídky od českých, slovenských a německých cestovních kanceláří. Máme pro vás zájezdy, které naplní všechny vaše touhy po objevování nových koutů světa. S námi si užijete perfektní dovolenou u moře, na horách nebo kdekoli jinde budete chtít.

Jak si vybrat ideální dovolenou?

Výběr dovolené se může zdát jako složitý úkol, ve skutečnosti je ale potřeba zaměřit se jenom na pár věcí. Než tedy začnete jen tak projíždět seznamy dovolených do celého světa, zkuste si zodpovědět následujících otázky:

 • Kam to bude? Láká vás dovolená u moře, chcete vidět nějaké velkoměsto, anebo vás láká spíše zimní dovolená na lyžích?
 • Máte nějakou vysněnou destinaci? Pokud jste vždycky snili o dovolené v Egyptě nebo o dovolené v Řecku, láká vás bohatá historie, krásné pláže a milí lidé těchto zemí, už neváhejte a splňte si svůj sen rovnou.
 • Jakou chcete dopravu a jak dlouho může cesta trvat? Chcete na svou dovolenou letět, pojedete autobusem, nebo nejraději autem? Každá možnost má něco do sebe.
  • Letecká dovolená vám umožní podívat se dál a dopřát si během cesty odpočinek.
  • Doprava autobusem je velice oblíbená, především pokud míříte na dovolenou do Chorvatska nebo Itálie. V autobuse poznáte skvělou partu a nemusíte se o nic starat.
  • Dovolená autem je zase plně ve vaši režii, můžete zastavit kdykoli a kdekoli budete chtít.
 • A co jídlo? Tady je to snadné - chcete dovolenou se snídaní, polopenzí, plnou penzí, anebo oblíbenou all inclusive dovolenou?

Proč vlastně vyrazit na dovolenou?

Moje babička si nepamatuje jaké kdy měla šaty nebo kolikrát za život už vyprala, vyžehlila a uvařila. Pamatuje si (a taky nejčastěji vypráví o tom), jak s dědou objevovali tajná zákoutí Thajska, mrzli v Grónsku, pozorovali želvy na dovolené v Řecku nebo jak kolem nich plavali delfíni. Když se babička zasní, objeví se jí na tváři kouzelný úsměv, který chci mít taky. Dokáže dlouhé hodiny povídat o tom, která dovolená byla nejlepší, co všechno jí cestování dalo a kam by se chtěla ještě alespoň jednou podívat. Vypráví mi o tom, jaké lidi na svých dovolených potkala, že se člověk cizím lidem během zájezdu často svěří více, než svým blízkým a že na druhém konci světa můžete poznat svého nejlepšího přítele. Moje babička je úžasná, ale možná vás nepřesvědčí… co takhle výzkumy od vědeckých kapacit?

Vědci radí “Když chcete být spokojení, vyrazte na dovolenou”

A je jedno jestli půjde o klasickou last minute dovolenou po Evropě, krátký eurovíkend nebo luxusní dovolenou na několik měsíců na druhý konec světa. Dvacet let trvající studie vědců z Cornellovy univerzity totiž ukazuje, že pokud chcete být skutečně a dlouhodobě spokojení, nemá smysl utrácet peníze za věci. Ke spokojenosti vám nepomůže obrovský dům, parádní kára ani oblečení od nejlepších světových návrhářů. Tedy pomůže, ale jenom na chvíli. Radost z pořízení nové věci totiž velice rychle vyprší, radost ze zážitků na dovolené trvá mnohem déle. Existují proto 3 hlavní důvody:

 • rychle si zvykneme (nové šaty jsou při první nošení nejlepší na světě, pak už to jsou ale jen jedny z mnoha),
 • hmotné věci nás nutí srovnávat (a vždycky tady bude někdo, kdo má větší auto, krásnější ženu nebo zelenější trávník)
 • takže neustále zvyšujeme laťku a nikdy nemáme dost. To vede jen k honbě za dalšími a dalšími věcmi, které nás ale zase uspokojí jenom na chvíli.

Vzpomínky na dovolenou jsou trvalé

Pamatujete si svou první dovolenou u moře? Kdo ne. Podle všeho dovolená a zážitky obecně dokážou vyvolat dlouhotrvající intenzivní emoce. Gilovich a jeho kolegové z Cornellovy univerzity proto mají hned několik zdůvodnění:

 • cesta je cíl - znáte ten pocit, když si koupíte dovolenou a okamžitě začnete plánovat? Při příletu přesně víte, kam pojedete na výlety, jak to máte daleko k nejlepším památkám a co musíte ochutnat. Ukazuje se, že těšení a plánování je moc důležitou součástí dovolené jako celku. Pomáhá nám se naladit na tu správnou vlnu a udržet se na ní ještě dlouho po návratu domů. Dovolená tedy začíná ještě mnohem dříve předtím, než se na ní vydáte.
 • nedají se srovnávat - jasně, porovnáváme fotky z dovolených na sociálních sítích. Přesto ale není možné říct, která dovolená byla lepší. Pro vás je vaše dovolená vždycky tou nejlepší, bez ohledu na to, kde byl letos váš soused.
 • spoluvytvářejí naši osobnost - nejsme součtem věcí které vlastníme, v určitém směru jsme ale součtem všech svých zkušeností a zážitků. Když si koupíte nový iphone (ani když ho budete mít první v ulici) vaši osobnost to nijak neovlivní, když ale na měsíc odjedete na dovolenou a procestujete Asii, budete plavat se žraloky, nebo zachraňovat pejsky na dovolené ve Vietnamu, dost pravděpodobně vás to změní.

Je to jasné - dovolená je prostě nejlépe strávený čas a nejlépe utracené peníze, otázkou teď jenom je kam a kdy vyrazíte.