11 vyzkoušených rad, jak přežít dlouhý let ✈️

Čeká vás dlouhý let a vy nevíte, co si s sebou vzít na palubu? Přinášíme vám několik tipů, aby byl pro vás každý let pohodlný a co nejvíce příjemný. Už žádný stres z dlouhého letu, zatuhlých svalů a nohou a nekončící nudy. Držte se našich rad a každý sebedelší let přežijete v klidu a pohodě.

Pohodlné a teplé oblečení

Pohodlné a teplé oblečení je pro každý let základ, takže tepláky, mikina, teplé ponožky a třeba i šátek na krk. Věřte nám, že se nechcete x hodin mačkat v dobře vypadajících džínech nebo kalhotech a košili, to si nechte na dovolenou. Pokud se za tepláky stydíte, převlékněte se do nich až na letišti nebo v letadle. V letadle je skutečně neskutečně výkonná klimatizace, díky které je tam často zima. Na dlouhých letech u většiny aerolinek sice dostanete deku, mnohdy to ale nestačí. Přibalte si proto ještě mikinu (ideálně s kapucí) a nějaký šátek na krk, aby vám na něj nefoukalo. Budete pak spát jako miminko, hezky v teple.

Kompresní podkolenky nebo ponožky

Kompresní podkolenky nebo ponožky. Během dlouhých letů mají nohy tendenci otékat. Víte, že během dlouhých letů je také zvýšené riziko trombózy, které se občas říká syndrom ekonomické třídy? Není radno si s tím zahrávat, a tak je dobré se alespoň každou hodinu projít dál než 5 metrů na záchod a zpátky, trochu se protáhnout a dát nohám šanci se prokrvit.

Trochu cvičte. Pokud se vám skutečně nechce chodit, nechcete budit spolucestujícího anebo je všude plno, alespoň si trochu zacvičte. Zvedněte nohy ze země, udělejte s nimi třeba 3x deset kroužků na jednu stranu, 3x deset kroužků na druhou stranu. Kmitejte s nimi do stran a promasírujte si lýtka.

Pokud máte krátké nohy a můžete si je různě vykládat na sedadlo před vámi, je to jen dobře. Spousta cestovatelů létá s kompresními ponožkami nebo podkolenkami, je to taková jistota. Pokud usnete anebo se vám nebude chtít chodit, nemusíte se bát rizika sraženiny. Kompresní ponožky pořídíte asi za dvě stovky v lékárně a omezíte riziko na minimum.

Vybavení na spaní!

Vybavení na spaní! – bez toho by to snad ani nešlo. Základem je kvalitní polštářek, za krk jinak vás bude bolet za krkem a nebude schopni najít si správnou pozici na spaní. Můžete si s sebou pro jistotu přibalit také vlastní deku, budete mít jistotu, že nebude krátká, ani nebude kousat.

Dále si pak přibalte klapky na oči a případně také špunty do uší. Zavřete se do svého světa, kde vás nic a nikdo nebude rušit a příjemně se vyspíte. Ano, víme, že mnohé aerolinky vám dají balíček, kde tohle všechno budete mít a k tomu navíc kartáček a minipastu, ale nespoléhejte na to, je lepší být připraven.

Voda, voda, voda.

Voda, voda, voda. To je základ. V letadle je vzduch velice suchý, je proto potřeba myslet na hydrataci, a to jak vnitřní, tak vnější. Myslete na to, že dehydratace je hlavním důvodem proč vás v letadle nebo po příletu bolí hlava, nebo jste unavení. Co s tím? Pokuste se už den před letem pít dostatek tekutin a vyhnout se alkoholu a kávě. Do letadla si pak vezměte prázdnou lahev (anebo šikovnou skládací lahev), do které si po bezpečnostní kontrole nalejete pitnou vodu. V letadle si pak budete lahev naplňovat znovu a znovu a nebudete závislí na letuškách. Pozor ovšem pokud letíte nízkonákladovkou, vodu si musíte koupit. Nebo si vzít větší lahev. ☺

K vodě si přibalte také šumivý multivitamín nebo vitamín C, dodá vám energii a posílí imunitu proti případným bacilům v klimatizaci.

Řekněte „ne“ alkoholu

Řekněte „ne“ alkoholu – ačkoli se alkohol může jevit jako skvělý nápad, jak v letadle zabít čas, dvakrát si to rozmyslete. Největším problémem je v letadle dehydratace a tu alkohol znásobuje a užít si několikahodinový let s bolavou hlavou se nikomu nechce. Dejte si tedy maximálně skleničku nebo dvě.

Svačina

Svačina - u mnoha aerolinek máte jídlo a pití v ceně letenky, u těch dalších ale ne. Proto je dobré si do letadla přibalit to co máte rádi myslete na to, že budete pár hodin čekat na letišti před odletem a pak vás čeká skutečně dlouhý let. Zabalte si tedy dostatek svačiny. Pokud dbáte na zdravou stravu a nechcete jíst jenom chipsy a lentilky, pak si zbalte zdravé jídlo, v letadle ho často není tolik, kolik byste si představovali.

Hygiena a kosmetika

Hygiena a kosmetika. V letadle trpí žízní také vaše kůže, vyprahlé jsou také rty a nosní a oční sliznice, je proto dobré přibalit si s sebou malý krém (třeba nějaký vzorek, nebo malou lahvičku), balzám na rty, zvlhčující oční kapky a sprej do nosu (postačí obyčejný vincentka nebo spreje jako Olynth). Pokud nosíte kontaktní čočky, raději si je vyndejte, anebo si častěji kapejte do očí.

Vezměte si s sebou také malý deodorant, kartáček na zuby a malou pastu, budou se hodit po probuzení nebo při příletu do cílové destinace.

Praktickým parťákem na dlouhé lety jsou také antibakteriální gely nebo vlhčené ubrousky.

Léky

Jeden nikdy neví, je proto dobré mít s sebou léky proti nevolnosti, na bolest a nějaké ty pastilky v krku, kdyby vás zima v kabině přeci jen zmohla. Kvůli nižšímu tlaku v kabině se rozpíná nejen vzduch kolem vás, ale také ten ve vašich střevech, většina lidí proto v letadlech trpí plynatostí, vezměte si proto nějaký lék typu espumisan. Samozřejmě nezapomeňte také na léky, které berete pravidelně (a to i ty na alergii, pro jistotu).

Zábava

Zábava. A teď to hlavní – co na tak dlouhém letu dělat? Vezměte si s sebou knížku nebo časopis, pro případ, že v letadle nebude fungovat zábavní systém. Skvělým společníkem je také sudoku, křížovky, hlavolamy, lodě nebo piškvorky se spolucestujícím. Pomáhají také procházky po kabině, procvičování cizích jazyků s letuškami nebo spolucestujícími a samozřejmě sledování filmů nebo poslouchání hudby či audioknih. Pokud si potrpíte na kvalitní zvuk, vezměte si s sebou svoje sluchátka. Do většiny letadel už není potřeba redukce, pokud ale chcete mít jistotu, pořiďte si jí. Je k sehnání za méně než 100 Kč (pokud jí nekupujete na letišti, tam je samozřejmě dražší). Buďte kreativní, málokdy máte tolik hodin na proflákání, takže se nebojte vymýšlet různé aktivity. Můžete třeba psát básně, vymalovávat si antistresové omalovánky, kreslit, psát povídku, zkoušet si meditaci, testovat různé techniky pro usnutí…

Další vychytávky:

  • USB kabel pro nabíjení mobilu nebo jiných zařízení jak v letadle, tak i po příletu na letišti.
  • Vlastní filmy, muzika nebo audioknihy či podcasty... a když se i přesto začnete nudit, hrajte si, počítejte okýnka, cestující v červeném oblečení, sedadla, snažte se vybavit si nějaký zábavný příběh z minulosti, vzpomínejte, plánujte, nebo zkuste třeba meditaci... času máte habaděj a fantazii se meze nekladou.
  • Notebook (nabitý!) – můžete v něm mít vlastní filmy nebo muziku, uklidit si konečně složky, pracovat, plánovat dovolenou nebo cokoli dalšího
  • Náhradní outfit do cílové destinace – pokud nebudete mít hned možnost se osprchovat, i převlečení do čistého oblečení vám dodá příjemný pocit svěžesti. A pokud váš kufr náhodou bude mít zpoždění, máte se do čeho obléct. Žvýkačky pro zmírnění tlaku v uších
  • A jedna velice důležitá věc na závěr - zabalte si dostatek trpělivosti. :-)