Turecko

Dovolenou v Turecku si vybírá stále více a více turistů. A není se čemu divit. Je to země s tisíciletou historií nabízející fascinující kulturní památky, čisté a teplé moře, luxusní hotely a skvělé jídlo. A to všechno navíc za více než příznivé ceny.

Tato exotická země okouzlí každého, kdo plánuje dovolenou u moře a zároveň rád nakupuje a smlouvá na pestrobarevných bazarech a trzích.

Turecko, země tísice chutí

je ideálním cílem jak pro dovolenou s dětmi, tak dovolenou pro seniory i mladé páry. Každý si v této zemi najde to pravé pro sebe.

Někdo během dovolené v Turecku nevytáhne paty z hotelového komplexu a bude si vychutnávat all inclusive servis a nekonečné koupání v moři, jiný zase procestuje všechny památky a pozná místní přírodu. Turecko má hodně co nabídnout, stačí si jen vybrat


Cestovní doklady

Cestovní pas a vízum do Turecka

Na dovolenou do Turecka budete potřebovat cestovní pas, který bude platný ještě 5 měsíců (resp. 150 dní) po vstupu do Turecka. Pokud se chystáte na dovolenou s dětmi, myslete na to, že každé z nich musí mít svůj vlastní cestovní pas, už nestačí mít je zapsané v tom svém.

Při návštěvě Turecka za účelem dovolené, která nepřesáhne 90 dnů, není vízum potřeba. Za účelem turistiky je možné vízum prodloužit na dvojnásobek

Řidičský průkaz v Turecku

Do Turecka budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle úmluvy v Ženevě z roku 1949. Stojí 50 Kč, získáte ho na každém obecním úřadě s rozšířenou působností a platí 1 rok.

Vývoz z Turecka

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) z Turecka je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce nebo čehokoli jiného si uschovejte účet, bude nutno jej předložit.

Doba letu do Turecka

Jak dlouho se letí do Turecka?

Do Turecka se létá většinou do dvou hlavních destinací - Istanbulu a Antalye. Můžete ale počítat s tím, že doba letu do Turecka je zhruba 3 hodiny.

Let do Istanbulu trvá něco málo přes 2 hodiny. Hlavní letiště v Istanbulu se jmenuje Atatürkovo (Atatürk Havalimanı), najdete ho v Evropské části města a většina letů z Prahy míří právě sem. Letiště je vzdáleno asi 25 kilometrů od centra města a asi 5 kilometrů od moře.

Let do Antalye trvá necelé 3 hodiny. Na toto letiště (Antalya Havalimanı) jsou sezónní pravidelné linky z Brna, Prahy, Ostravy i Pardubic. Letiště Antalya je vzdáleno asi 15 kilometrů od centra města a asi 10 kilometrů od moře.

Během několika málo hodin se tak ocitnete v úplně jiném světě.

Doba letu
cca 2 hodiny 55 minut

Pláže v Turecku

Počasí Turecko

Počasí v Turecku

Pokud letíte na dovolenou do Turecka především za sluníčkem a koupáním v moři, pak se máte na co těšit!

Hlavní dovolenková sezóna tu začíná v květnu a končí v půlce října

vykoupete se tu ale klidně už v dubnu a ještě v listopadu má voda příjemnou teplotu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo 30 °C a výš, během července a srpna nejsou výjimkou ani teploty přes 40 °C - zejména na rozpáleném zlatém písku. Připravte se na to, že občas budete muset lehce zrychlit krok na cestě od slunečníku k moři.

Moře se během letních měsíců vyhřeje i na krásných 28 °C, koupání tak bude velice příjemné. Léta na pobřeží bývají horká a suchá, zimy pak mírné a deštivé.

Průměrné teploty vzduchu v Turecku

18° C
18° C
19° C
22° C
26° C
29° C
31° C
31° C
28° C
26° C
22° C
19° C

Průměrné teploty vody v Turecku

17° C
17° C
18° C
18° C
23° C
24° C
27° C
28° C
26° C
24° C
21° C
18° C

Geografie Turecka

Pokud rádi cestujete za slunečným počasím, teplým mořem, historickými památkami a přírodními krásami, Turecko by určitě nemělo chybět ve Vašem seznamu navštívených zemí.

Turecká republika s hlavním městem Ankarou se rozkládá na hranici Evropy a Asie. Leží na Balkánském poloostrově a poloostrově Malá Asie. Její břehy jsou omývány na severu Černým mořem, na jihu Středozemním mořem a na západě Egejským mořem. Sousedí hned s několika státy. V rámci Evropy jsou to Bulharsko a Řecko, v rámci Asie – Sýrie, Irák, Írán, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie.

Na území o rozloze 780 580 km2 žije téměř 78 milionů obyvatel. Úředním jazykem je turečtina a národní měnou turecká nová lira. Jedna turecká nová lira je v přepočtu přibližně 13 korun českých.

Je to země bohaté historie. Na místě dnešního Turecka se ve starověku rozkládala Chetitská říše. Nachází se zde také velké množství památek z antického období, což má na svědomí řecko-římské osidlování. Od 13. století bylo Turecko součástí Osmanské říše, která zde zanechala hluboké stopy.

Zajímavosti o Turecku

Zajímavosti o Turecku

Navštivte největší a nejstarší trh na světě – Istanbulský Grand Bazaar z roku 1455 zabírá více než 61 ulic, kde najdete více než 3000 obchodů. To bude pořádný shopping.

Užijte si hory. Turecko má více než 130 vrcholů přesahujících výšku 3000 m.n.m.

Přejděte pod zemí na jiný kontinent. Istanbul je totiž na obou kontinentech a jeho metro, které je mimochodem druhé nejdelší na světě, taky.

Navštivte 17 míst zapsaných na seznam UNESCO a dalších 60, která jsou na čekačce. To ukazuje na historické a kulturní dědictví, které stojí za to vidět.

Dejte si tradiční chléb. Každý Turek sní každý rok více než trojnásobek své váhy chleba, ten ale musí být dobrý.

Bezpečí nade vše

V Turecku jsou na turisty ze Západu zvyklí a mají je rádi, přesto je ale dobré myslet na pár zásad:

- neopíjejte se na veřejnosti

- neprojevujte si s partnerem přílišnou náklonnost na veřejnosti, obzvláště mimo hotelové resorty a v malých vesnicích

- do mešit noste zahalená ramena, nohy a dekolt

- vyhněte se východní a jihovýchodní části země, tedy oblasti okolo hranice se Sýrií a Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt)

- buďte opatrní stejně jako doma - nenechávejte své věci nikde volně ležet, nepoflakujte se po nocích v opuštěných uličkách atp.

Rady pro zdraví

- dostatečně pijte, noste přikrývku hlavy a mažte se krémem, předejdete tak nepříjemnému úpalu sluníčka a spálení

- pijte balenou vodu a omývejte si potraviny, předejdete tak žaludečním nevolnostem

Lidé a kultura v Turecku

Lidé a kultura v Turecku

Kultura v Turecku je ovlivněna především islámským náboženstvím. Islám má svá pravidla, kterými se jeho vyznavači řídí, ale v dnešní době jsou místní lidé k jejich dodržování již benevolentnější.

Jako turistu je třeba Vás obeznámit s některými pravidly. Před vstupem do mešity si vždy musíte vyzout boty. Muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy zahalená kolena, ramena a vlasy. Turistkám se doporučuje při procházkách po rušných ulicích mít zahaleny alespoň vlasy šátkem. Jiná kultura, jiný mrav a to je právě to, co Vaše cestování udělá něčím zajímavé.

V Turecku je velmi oblíbená orientální hudba a tanec. Velkým zážitkem je návštěva představení orientálního břišního tance. Tanečnice jsou ustrojené do překrásných pestrobarevných kostýmů vyzdobených cinkajícími penízky a řetízky. V Turecku se velké oblibě těší ženy plnějších tvarů. Právě ty totiž dokáží při břišním tanci ladně rozpohybovat celé své tělo.

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně patří mezi velmi oblíbené a je to pravděpodobně díky její rozmanitosti. Figuruje zde velké množství zeleniny, různé druhy masa a příloh. Pokud máte rádi sladké i tímto směrem Vás turecká kuchyně uspokojí, někdy možná až moc.

Základem turecké kuchyně jsou saláty z křehké čerstvé zeleniny, které jsou lehce dochucené. Podávají se například jako příloha k masovým pokrmům nebo se jedí jen tak samotné. Maso se podává kuřecí, jehněčí, skopové a rybí. Vepřové mají muslimové zakázáno. Velmi oblíbenou úpravou masa jsou Vám určitě známé kebaby. Kebab jsou kousky masa napíchané na jehle. Toto maso se pomalu opéká a okrajuje. Hrst tenkých plátků se vkládá i se zeleninou a jogurtovým dresinkem například do tradičního tureckého chleba ekmek. Dalším oblíbeným pokrmem jsou kofte. Jedná se o kořeněné mleté maso ve formě kuliček či placiček. Podává se s různými přílohami, ale nejznámější jsou asi s rajčatovou omáčkou a rýží. Ti, kdo maso nemají příliš v lásce, určitě nepohrdnou zapékaným baklažánem. Jako sladkou tečku si můžete dát některý z tureckých dezertů. Jsou opravdu velmi sladké, takže malý kousek většinou postačí.

Nejoblíbenějším tureckým nápojem je čaj nikoliv káva, jak si možná myslíte. Jako turistovi Vám bude nabídnut i ovocný čaj, ale tradiční čaj je tady černý. Je opravdu velmi silný a také sladký. Podává se v malých kalíšcích. Během dlouhých konverzací Turci tento čaj pouze pomalu usrkávají. Není divu, takto silný čaj vypitý naráz by asi neudělal dobře nikomu. Krom čaje zde lidé holdují i tradičnímu ayran. Je to mléčný kysaný nápoj, který se dochucuje například česnekem či pepřem. Možná Vás to překvapí, ale ačkoliv islám zakazuje alkohol, Tureckým oblíbeným nápojem je anýzová pálenka Rakije. Chutná jako hašlerky a podává se s vodou a ledem. Po smíchání s vodou se nápoj mléčně zakalí.

V zemi je poměrně hodně vinohradů, kde se pěstuje vinná réva. Její plody se buď suší na rozinky u nás známé jako sultánky, nebo je z nich vyráběno velmi chutné víno.

Nabídka zájezdů do Turecka

Prohlédněte si videa z hotelů, které jsme navštívili anebo si rovnou objednejte svůj zájezd do Turecka


Sem chci