Vyhlídka El Calvario Přístav Port de Sóller

Opevnění Arta - Mallorca

Dominantou města Arta, ležícího na severovýchodě Mallorky, je pevnost Arta (dříve známá také jako Almudaina) s nepřehlédnutelnými, metr silnými a několik metrů vysokými zdmi. Pevnost tu zřejmě stála už v 10. století, kdy ostrov ovládli Arabové. Součástí opevnění je 9 věží, včetně hlavní věže svatého Miquela, které obklopují poutní kostel Santuari de Sant Salvador (založen 1832). V kostele je uložena vyřezávaná pestrobarevná socha Panny Marie, kterou nechal údajně na ostrov dovézt Jakub I. Aragonský (známý taktéž jako Jakub Dobyvatel) po dobytí Mallorky.

K pevnosti vede kalvárské schodiště, zahrnující 180 schodů, které začíná u farního kostela Transfiguracio del Senyor a končí na 182 metrů vysokém Kalvárském kopci (Puig de Sant Salvador). Pozdně gotický kostel Transfigurácio del Senyor byl založen roku 1573 a nahradil starý farní kostel, který byl vystavěn na místě původní mešity.

Uvnitř můžete vidět oltář s výjevem Proměnění Páně a také dřevěnou mallorskou kazatelnu. Výšlap směrem k pevnosti vás sice může, zejména během horkých letních měsíců, trochu vyčerpat, ale panoramatický výhled po okolní krajině rozhodně stojí za to. Na nádvoří navíc najdete útulnou kavárnu, kde se můžete osvěžit, a vítaný stín vám poskytnou zdejší stromy.Opevnění Arta - Mallorca


Sem chci