Tunisko

Tunisko

Tunisko je krásná země na severu Afriky, s nezaměnitelným puncem orientální exotiky, která se ale přitom od nás nachází jen něco málo přes dvě hodiny letu. Kromě krátkého cestování láká své návštěvníky také na nádherné pláže, slunečné počasí téměř po celý rok a hlavně na nízké ceny, o kterých byste si v Řecku nebo v Egyptě mohli nechat jen zdát.

Tunisko

V Tunisku se můžete těšit na rozlehlé písečné pláže, lahodnou kuchyni, báječné lázně, muškátové víno, všudypřítomnou vůni růží a jasmínu i na adrenalinové zábavy, jako je windsurfing nebo vyjížďky do pouště. Milovníci historie zajásají nad zdejšími antickými památkami i nad centry starých měst, o zábavu podle svého gusta tu nebudou ošizeni ani golfisté, pro které vyrostlo minimálně jedno hřiště v každém větším letovisku.

Pokud se chcete vydat za exotikou, ale neradi byste přitom procestovali půl zeměkoule a rozhodně nechcete věnovat na dovolenou svůj půlroční plat, budete z Tuniska a jeho možností nadšení.


Tunisko

Cestovní doklady do Tuniska

V roce 2014 byla zrušena vízová povinnost, pro cestu do Tuniska vám tedy stačí platný cestovní pas. V případě organizované turistiky (s cestovní kanceláří) postačuje platnost pasu minimálně 3 měsíce po plánovaném návratu, pro individuální cesty je potřeba, aby pas platil ještě alespoň 6 měsíců.

Vízum Tunisko

Pro cestu do Tuniska není vízum potřeba, pokud cestujete v rámci organizovaného zájezdu (s CK).

Dovolená Tunisko

Doba letu

Jak dlouho se letí do Tuniska?

Doba letu do Tuniska trvá v průměru dvě a půl hodiny, záleží na konkrétním letišti, na které míříte. Po celé ploše Tuniska je rozmístěno téměř deset mezinárodních letišť, pro maximální možný komfort turistů. Doba letu na Djerbu, která je jižně situovaná, vám tak zabere let 2 hodiny a 40 minut, zatímco let do hlavního města Tunis, které leží na severu země, trvá pouhé 2 hodiny 15 minut.

Průměrné teploty vzduchu v Tunisku

18° C
19° C
21° C
23° C
25° C
30° C
34° C
34° C
31° C
28° C
22° C
20° C

Průměrné teploty vody v Tunisku

18° C
17° C
19° C
20° C
21° C
24° C
27° C
28° C
25° C
24° C
20° C
18° C
Last minute Tunisko

Geografie

Tunisko leží v severní části Afriky, necelých 150 km vzdušnou čarou od Sicílie. Jeho rozloha činí 163 610 km2, na kterých se nacházejí nejen kilometry písečných pláží, pouště a hory, ale i náhorní pláně, solná jezera a úrodná údolí jediné stálé tuniské řeky Medjerda. Sever a severovýchod země jsou omývány Středozemním mořem, na západě Tunisko hraničí s Alžírskem a na jihovýchodě s Libyí. Hlavním městem je Tunis, který leží na severním pobřeží. K nejoblíbenějším turistickým destinacím patří Tabarka, Bizerte, Hammamet, Nabeul, Port El Kantaoui, Sousse, Monastir, Mahdia, Sfax, Zarzis a zejména ostrov Djerba, kam se létá na dovolenou celoročně. Nejvyšší tuniská hora, Džabal as-Šánabí (1 544 m. n. m.), se nachází poblíž hranice s Alžírskem a je součástí masivu Dorsale.

Tunisko je zemí slunce, moře, dlouhých písčitých pláží, pouští, oáz a velbloudů, z jejichž dvouhrbého hřbetu je na to vše nejkrásnější pohled. Pokud máte chuť ochutnat kus tohoto orientálně laděného světa, přijeďte se podívat.

Tunisko je malá republika nacházející se na severu Afriky. Hlavním městem je Tunis. Sousedí s Alžírskem a Libyí. Mluví se zde arabsky. Druhým povinným jazykem je francouzština. V turistických destinacích se ale domluvíte i anglicky a německy. Jedná se o zemi žijící především ze zemědělství a cestovního ruchu.

V Tunisku se nachází více než 1200 kilometrů dlouhé pobřeží při Středozemním moři, které je doslova rájem pro rekreanty. Kromě překrásných pláží též nabízí velmi bohatou historii. Více jak 3000 let je svědkem různých historických událostí. Jeho tvář je poznamenána vlivem římské, byzantské, turecké, španělské a francouzské kultury. Pozůstatky těchto kultur najdete vryté jak v historických architektonických památkách, tak v životě zdejších obyvatel.

Písečné pláže Tunisko

Video

Lidé a kultura v Tunisku

Lidé a kultura

Lidé a kultura v Tunisku

Tunisané jsou známí především svou přívětivostí. Hlavní skupinu obyvatel tvoří Arabové. Menšinovou skupinou jsou Berbeři, jedná se o kočovné pastevce, kteří i v dnešní době žijí tradičním způsobem života. Do své společnosti se nechají zasahovat, řídí se svými vlastními pravidly. Staví si obydlí ve skalách a živí se chovem dobytka.

Pokud jste v Tunisu na dovolené, je třeba mít na paměti, že Tunisané jsou muslimové řídící se islámem. Ačkoliv v Tunisu není islám tak radikální, měli byste jako turisté dodržovat určitá pravidla. Do mešit se chodí bez bot, musíte mít zahalená ramena, kolena a ženy i vlasy. Ve městě nebo na pláži můžete chodit oblečení normálně, ale ne příliš vyzývavě. Co se týká opalování se na pláži. Pokud dámy touží po hezky opálených dekoltech, měly by si odkládání vrchních dílů plavek nechat na hotelové pláže, tady se setkáte s větší shovívavostí. Na veřejných plážích je nudismus zakázán.

Kuchyně v Tunisku

Kuchyně

Tuniská kuchyně

Pod pojmem tuniská kuchyně si lze představit vůni orientálního koření, čerstvě vylovených plodů moře, chuť křehké čerstvé zeleniny a masa v podobě skopového, hovězího a telecího. Chuť pokrmů je pikantní, ale ne ostrá. Kdo má rád pálivé, může si dochutit typickou tuniskou omáčkou harissu z pálivých chilli papriček. Jako předkrmy jsou velmi oblíbené saláty z čerstvé zeleniny a polévka čorba silné chuti. Oblíbeným hlavním chodem je kuskus se zeleninou a kousky masa, a také ryba. Velikou pochoutkou je horký chléb, který často najdete v malých stáncích s občerstvením v lidových čtvrtích.

Tunisané velice rádi pijí mátový čaj a kávu. Mátový čaj je díky dlouhému vaření poněkud nahořklé chuti a setkáte se s ním snad ve všech gastronomických zařízeních. Tradiční tuniská káva je velmi silná a aromatická. Co se týče alkoholu. Tunisané mají v oblibě domácí vína. Na severu mezi Thibaru a Hammametem se nachází rozsáhlá vinařská oblast. Vyrábí se zde též datlový likér Thibarine a silná fíková pálenka Boukha.

Dovolená Tunisko

Na co si dát pozor

Kromě silného slunce je třeba si v Tunisku dávat pozor i na další věci, aby byla co nejvíce zaručena vaše bezpečnost během dovolené. Zejména je třeba si nastudovat základní pravidla islámu a těch se držet. V zásadě ale nejde o nic složitého a navíc přímo v letoviscích je situace o dost uvolněnější. Pokud se ale vydáte mimo svůj hotelový resort, nezapomeňte se vhodně (= hodně) obléci, nekonzumujte na veřejnosti alkohol a důvěrnosti s partnerem si nechte až na doma. Lepší je v pozdních nočních hodinách raději nechodit ven, ženy by raději měly vždy chodit v doprovodu muže. Také se vyhýbejte postranním uličkám, stejně jako velkým shromážděním a demonstracím. Nefoťte židovské budovy a budovy označené tuniskou státní vlajkou. Pokud si budete chtít vyfotit někoho z místních, raději se ho předem zeptejte. V průběhu modliteb je nevěřícím zakázáno vstupovat do mešit. V poslední době se rozmohly krádeže a zneužívání kreditních karet, proto si na své peníze, cennosti i doklady dávejte zvýšený pozor.

Ubytování v Tunisku

Ubytování Tunisko

Ubytování v Tunisku

Nyní pár informací k ubytování. Hotelů je v Tunisku dostatek a každým rokem přibývají nové a nové. Čtyřhvězdičkové hotely de luxe jsou zpravidla vybaveny restaurací, bazénem, sportovním zázemím, diskotékou a nechybí ani možnost jízdy na koni. Personál je příjemný a pečlivý. Vybavení hotelů klesá s úbytkem hvězdiček. Ubytovací zařízení nejnižších tříd se příliš nedoporučují, jsou sice velice levná, ale s čistotou se tu příliš nesetkáte.

Dovolená v Tunisku

Dovolená Tunisko

Dovolená v Tunisku

Představte si, že putujete na velbloudech Saharskou pouští. Pomalu Vám docházejí síly a horko je nesnesitelné. Když tu najednou se před Vámi objeví jako fata morgána překrásně zelená oáza s palmovým hájem a zurčícími vodopády, kde máte možnost načerpat životodárnou energii, abyste mohli pokračovat opět dále. Ano, takto nějak si lze představit dovolenou v Tunisku. Po celoroční namáhavé práci v zaměstnání si konečně můžete odpočinout v oáze klidu a načerpat síly při polehávání na nekonečně dlouhých písčitých plážích s osvěžujícím koktejlem v ruce.

Hlavní sezóna v Tunisku nastává s rozkvětem jara v dubnu a končí příchodem podzimu. Nádherné pláže, šumivé moře a památky ročně lákají přibližně 6 milionů turistů. Mezi oblíbené turistické destinace patří například Monastir, Hammamet, Djerba či Tabarka. Tato letoviska nabízí svým návštěvníků překrásné moře, ubytování v hotelech při jeho pobřeží, příjemnou zábavu a sportovní vyžití v podobě windsurfingu, plachtění, potápění, rybaření, projížděk na výletních lodích a golfu. Během vrcholné letní sezóny se Tunisané snaží turistům co nejvíce zpříjemnit dovolenou pomocí různých hotelových aktivit, výletů či festivalů. Během slavností se s Vámi podělí o místní folklór i o zábavu.

Vaši dovolenou v Tunisu můžete strávit buď jen nečinným poleháváním na pláži, opalováním a posloucháním šumícího moře, nebo můžete vyrazit za poznáním tohoto koutu země. Mezi atraktivity Tuniska patří například oáza Tozeur, která je unikátní svou architekturou a pěstují se zde výborné datle. Další je archeologické naleziště v Kartágu, malebné městečko Sidi Bou Said, Medína a mnohá další místa. Milovníci nakupování se zde budou cítit jako v ráji. Mnohá tržiště a bazary nabízejí tradiční tuniské výrobky z kůže (kabelky, peněženky, oděvy a různé doplňky), zlaté a stříbrné šperky, nádherné ručně vyráběné koberce a voňavé koření. Zkrátka a dobře s prázdnou určitě neodjedete.


Sem chci