Kapverdy

Vydejte se za exotikou na Kapverdy. Zažijete zde spoustu zábavy i romantiku, ale hlavně si vychutnáte ničím nerušený odpočinek na jedněch z nejkrásnějších a klidných plážích světa.

Kapverdy vám přirostou k srdci

Kapverdy najdete nedaleko rovníku u afrického kontinentu. Jedná se o bývalou portugalskou kolonii, proto byla místní kultura značně ovlivněna nejen africkými národy, ale i Portugalci, kteří ovlivnili zdejší jazyk a kolorit.


Cestovní doklady na Kapverdy

Cestovní doklady potřebné pro cestu na Kapverdy

Před cestou na Kapverdy si nezapomeňte zkontrolovat cestovní pas. Měl by být platný minimálně 6 měsíců po návratu z dovolené. Z tohoto důvodu nelze vycestovat na takzvaný rychlopas, které platí pouhých 6 měsíců od jeho vystavení.

Pro české občany byla dne 1.1.2019 zrušena vízová povinnost. Aktuálně se však nově platí na Kapverdách letištní bezpečnostní taxa.

Doba letu

Jak dlouho se letí na Kapverdy?

Na rozdíl od Karibiku mají Kapverdy pro Evropany jednu velkou výhodou, a sice že není třeba letět přes půl světa, abyste si mohli užít nádherné písčité pláže a tropickou atmosféru. Kapverdy jsou totiž od evropského kontinentu vzdálené pouhých 6 hodin a 30 minut letu, a to jak na letiště Espargos (Sal), tak letiště Rabil (Boa Vista).

Vzdálenost Kapverd od Prahy je cca 5 029 km.

Počasí Kapverdy

Počasí na Kapverdách

Kapverdy jsou celoročně slunnou destinací, ideální pro dovolenou u moře. Počasí na Kapverdách je celoročně stálé. Po celý rok kolísají průměrné teploty kolem 25 °C. Během hlavní sezóny (listopad – květen) je na ostrovech větrno, ve večerních hodinách proto využijete i dlouhé kalhoty či větrovou bundu. Vítr ustává koncem května, v létě se pak začínají objevovat srážky. Nejvyšší teploty cca kolem 30 °C můžete očekávat od září do listopadu. Teplota vody se v hlavní sezóně pohybuje kolem 21 °C, v létě pak dosahuje přibližně 25 °C. Společně s větrem se připravte také na silné vlny a četné proudy. Bedlivě proto sledujte vlajky na plážích a držte se jejich doporučení.

Průměrné teploty vzduchu na Kapverdách

24° C
25° C
25° C
25° C
26° C
27° C
28° C
28° C
30° C
29° C
28° C
27° C

Průměrné teploty vody na Kapverdách

23° C
24° C
24° C
24° C
24° C
25° C
27° C
28° C
28° C
28° C
27° C
26° C

Geografie

Geografie Kapverd

Kapverdy se skládají z 15 ostrovů sopečného původu. Ovšem turistický ruch se rozvíjí pouze na ostrovech Sal a Boa Vista, které se mohou pochlubit jedněmi z nejkrásnějších písčitých pláží. Sal a Boa Vista jsou oproti ostatním ostrovům sice vyprahlé, ale turistům mají co nabídnout. Na zbylých ostrovech příroda bují zelení a nacházejí se zde vysoké hory. Nejvyšším vrcholem je Pico de Fogo (2 829 m. n. m.) na ostrově Fogo, jedná se o jedinou doposud aktivní sopku na Kapverdech.

Destinace

Video příroda

Video adrenalin

Pozor

Největším zdravotním rizikem na Kapverdách je silné slunce. Ostrovy leží u rovníku, a tak dosahují sluneční paprsky vysoké intenzity. Doporučujeme proto chránit se opalovacím krémem s vysokým faktorem (SPF 50), abyste předešli nepříjemným spáleninám a kožním vyrážkám. Je vhodné se mazat také v případě, kdy je slunce schované za mraky. Ve slunečných dnech se také nenechte zmást větrem. Ten příjemně ochlazuje a člověk se cítí svěží. I přesto ale slunce pálí a řada turistů si tak přivodí úpal či spáleniny. Chraňte se proto pokrývkou hlavy, brýlemi a nezapomeňte na dostatek tekutin.

Trávíte-li dovolenou na Kapverdách v létě, kdy tu panuje zvýšená vlhkost vzduchu, nezapomeňte na repelent proti komárům.

Příroda na Kapverdách

Příroda na Kapverdách

Na Kapverdských ostrovech žijí desítky rostlin a živočichů, které nenajdete v žádné jiné oblasti na světe. Tyto endemické druhy často čítají posledních několik desítek jedinců a je nutné je chránit. Za tímto účelem vznikla na Kapverdách síť 47 chráněných oblastí, které ale většinou nemají jasně dané hranice a není ani nikdo, kdo by v reálu dohlížel na jejich ochranu. Velké zásluhy o zachování kapverdské přírody má Cabo Verde Natura 2000. V rámci souostroví se nacházejí také dvě mořské rezervace - jedna v zálivu Murdeira na ostrově Sal a druhá na ostrově Santa Luzia a v jeho těsném okolí (zahrnuje i ostrůvky Branco a Raso). Ty jsou domovem především stěhovavých ptáků, kterých se na Kapverdách během své cesty zastavuje neskutečných 130 druhů. 40 druhů to dokonce hnízdí a vyvádí na svět mladé. K nejznámějším ptačím druhům na ostrovech patří skřivan kapverdský (raso lark) a fregatka vznešená. Pozorovat tu ale můžete i supy, perličky nebo faetony. Kapverdy jsou tak pro ornitology hotovým rájem. Na ostrovech nenajdete žádné velké savce ani hady, ale zato spoustu zajímavých druhů ještěrek, hmyzu a vodních živočichů. Z těch nejzajímavějších můžeme jmenovat alespoň ohrožené karety obecné a keporkaky - migrující velryby, které tu počínají a vychovávají své potomky.

Z rostlinných druhů jsou rozhodně nejzajímavější tzv. dračí stromy, které přežívají na Kapverdských ostrovech už po staletí. Jejich posledním útočištěm se stal ostrov Sao Nicolau. Na Boa Vistě zase najdete v pouštních oblastech tamaryškové palmy, které také patří k původním druhům. Většina zemědělských plodin se sem dostala až později, stejně jako stromy, které byly vysazeny při umělém zalesňování po roce 1975. Díky této aktivitě místních obyvatel dnes najdete na svazích Santo Antao borovice, duby a jedlé kaštany, vrcholy Foga jsou porostlé eukalyptem a na Maiu se zase zelenají vrostlé akácie.

Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy

Kapverdy jsou tvořené deseti většími a pěti malými ostrovy, které se dělí do dvou oblastí - Barlavento (severní, návětrné ostrovy) a Sotavento (jižní, závětrné ostrovy). Každý z ostrovů má své nezaměnitelné kouzlo, ať už se jedná o písečný Sal nebo zelení zarostlé Santo Antao.

Největší a turisticky nejzajímavější je ostrov Santiago, s hlavním městem celého Kapverdského souostroví Praia a s nejstaršími památkami na ostrovech. Opačným extrémem je Santa Luzia, jediný neobydlený z hlavních ostrovů, který v současnosti slouží už jen jako cíl výletů pro nadšené milovníky přírody a endemických druhů. Santo Antao je nejzelenější ostrov, oblíbený turisty i cyklisty a poskytující úchvatné horské vyhlídky. Sao Vicente nabízí několik historických budov, možnosti sportovního rybaření a pronájmu jachet nebo třeba ty nejzajímavější festivaly na Kapverdách. K největším pokladům ostrova Sao Nicolau patří krásné hory a exotické dračí stromy, v tichém prostředí pobřeží si tu dobře odpočinou i rekreační rybáři. Sal je plochý písečný ostrov s malým množstvím zeleně, ale zato s nejúžasnějšímii plážemi a s ideálními podmínkami pro vodní sporty - i proto si ho vybírá převážná část všech turistů směřujících na Kapverdské ostrovy. Stejnou písečnou krásou disponuje i sousední Boa Vista, která je ale mnohem méně turisticky vytížená než Sal a tím pádem i klidnější. Na ostrově Maio si návštěvníci užijí poklidné tempo a výborné restaurace, Fogo zase nabízí výlety na poslední aktivní vulkán v oblasti. Velmi tichý ostrov s nádhernými procházkami a spoustou květin je Brava, kam jezdí turisté načerpat ztracené síly a životní rovnováhu.


Sem chci