Ostrov Santiago

Kapverdské ostrovy Santiago

Santiago je největší (991 km2) a nejvíce osídlený z Kapverdských ostrovů. Žije tu necelých 250 000 obyvatel, což je polovina celé kapverdské populace. Hlavní města ostrova Praia je zároveň metropolí celého souostroví. Pokud si nemůžete vybrat, jestli se vydáte na písečné a krásnými plážemi obklopené ostrovy Sal či Boa Vista, nebo jestli dáte přednost Fogu a Santo Antãu s jejich strmými horami a zelenými údolími, pak je Santiago vhodný kompromis – najdete tu všechno od písečných pláží přes údolí porostlá zelení až po vrcholky hor ukryté v mlžném oparu. Není divu, že ptávě tento ostrov inspiroval Charlese Darwina k sepsání jeho knihy O původu druhů.


Fakta o Santiagu

Fakta o Santiagu

Ostrov Santiago se pyšní hned několika prvenstvími mezi ostatními kapverdskými ostrovy. Je to první Evropany objevený ostrov, jediný už od svého objevení soustavně osídlený, navíc se tu nachází první evropská kolonie v tropických vodách. Jedná se o město Cidade Velha, staré více než 500 let, které bylo roku 2009 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Archeologové se nyní usilovně snaží dát dohromady jeho původní podobu a pečují o zbytky rozbořeného kostela, katedrály a pevnosti Fort Real do São Filipe, zničené francouzskými piráty.

Historie ostrova Santiago

Historie ostrova Santiago

Milovníci historie při návštěvě Santiaga zaplesají. Kromě úchvatné architektury a řady historických budov mezinárodního významu tu najdou i množství muzeí. Třeba archeologické muzeum s předměty nalezenými ve vracích ztroskotaných lodí, muzeum tance a hudebních forem v Cidade Velha nebo Muzeum odporu v městečku Tarrafal. To připomíná tragický osud politických vězňů, kteří tu byli vězněni od roku 1936 až do roku 1974. Na své si ale přijdou i obdivovatelé přírodních krás, a to zejména vzácných ptačích druhů. Mezinárodní organizace na ochranu ohroženého ptactva tu zřídila hned pět chráněných ptačích oblastí.

Co vidět na Santiagu?

Co vidět na Santiagu?

Hlavní město ostrova Praia si nezamiluje každý. Je živé, hlučné a horké, spojující africké a středomořské prvky v jednu barevnou změť věcí a těl. Má ale své kouzlo, kvalitní restaurace s živou hudbou a hlavně má Plateau – společenské centrum města. Tady si na velkém trhu nakoupíte kapverdskou literaturu, hudbu, šperky či pohledy, navštívíte uměleckou galerii a muzeum, prohlédnete si hlavní náměstí s katolickým chrámem, prezidentským palácem a soudní budovou, zkrátka strávíte tu klidně celý den obklopeni nefalšovaným kapverdským ruchem a atmosférou. A to ještě není nic proti tomu, když se sem v květnu na hudební festival Gamboa nahrnou tisíce lidí, nebo když se 15. srpna slaví v ulicích svátek patronky města – Nossa Senhora da Graça. Na Santiagu to zkrátka žije a pokud vám ruch Afriky nevadí, bude pro vás tento ostrov správná volba.

Přehled aktuálních zájezdů na Santiago


Sem chci