Ostrov Santo Antao

Santo Antao - Kapverdy

Kapverdské ostrovy Santo Antao

Ostrov Santo Antão leží na nejzápadnějším cípu Kapverdského souostroví a je zároveň i nejsevernějším ze všech ostrovů. Díky tomu tu vládne chladnější a vlhčí klima, než třeba na Salu a Boa Vistě. Santo Antao je hornaté, zelené a turisticky téměř nepoznamenané. Pro ty, kteří by si rádi užili původní atmosféru Kapverdských ostrovů bez velkých hotelových komplexů, nákupních center a mezinárodních restaurací, je Santo Antão to pravé.


Pláže Santo Antao - Kapverdy

Písečné pláže na Santa Antau

Písečné pláže na Santa Antau

Hned po Santiagu je Santo Antao druhým největším kapverdským ostrovem (779 km2) a bývalo také správním centrem Barlaventa - severní části souostroví. Najdete tu všechno, od ukrytých písečných pláží přes zelená údolí až po strmé vrcholky hor. Dokonce tu objevíte i malou říčku, což je na jinak suchých ostrovech opravdovou vzácností. Díky jeho rozloze i rozmanitému terénu je Santo Antão domovem mnoha vzácných živočišných a rostlinných druhů.

Santo Antao - Kapverdy

Aktivity Santo Antao

Aktivity Santo Antao

Na Santo Antao se návštěvníci nevydávají za koupáním ani vodními sporty, ale jezdí si sem užít úžasné pěší túry a výlety na kolech. Výhledy z horských silnic a cest tu jsou nezapomenutelné. Kromě cyklistiky a pěší turistiky se tu můžete věnovat i horolezectví, jízdě na koni nebo potápění. V okolí ostrova stále čekají na své objevení desítky jeskyní, průrv a lávových tunelů. Koupat se dá na ostrově většinou jen v letních měsících, během zimy totiž řada pláží doslova zmizí. Santo Antao můžete navštívit celoročně, ale jestli si kromě divoké přírody chcete užít taky trochu kultury, vydejte se na cestu v únoru nebo v srpnu, kdy tu probíhají tradiční karnevaly. Na festivalu v městečku Ribeira da Torre se seznámíte s postupem výroby grogue a vyzkoušíte si i roli degustátora.

Dovolená Santo Antao - Kapverdy

Dovolená Santa Antao

Dovolená Santa Antao

Ostrov Santo Antao se postupně přeorientovává na zisk z turistického ruchu, většina příjmů místních lidí ale stále pochází z produkce papíru, pěstování kokosů, mandlí a papáji, destilace cukrové třtiny, ze které vzniká tradiční pálenka grogue, a z těžby lávového popela, který se používá na výrobu cementu. Kromě grogue tu můžete ochutnat také likéry z kávy, skořice, máty, fíků nebo pomerančů nebo lahodné zákusky a koláče.

Co vidět na Santo Antao - Kapverdy

Co vidět na Santa Antau

Co vidět na Santa Antau

Největší koncentrace obyvatel je ve východní části ostrova Santo Antaa, kde kromě velkých měst Porta Novo a Ribeira Grande najdete také ta nejúrodnější údolí, plná polí a třtinových plantáží. Z přístavu Porto Novo si užijete krásný výhled na sousední ostrov Sao Vicente a na matné obrysy Sao Nicolau. U města najdete také největší záhadu na ostrově Santa Antao - nápis ve skále s vytesaným křížem, který pochází z počátku 15. století. Oficiálně byl ale ostrov objeven až roku 1462 a navíc jazyk, kterým byl nápis vytesán, v sobě nese prvky arabštiny, hebrejštiny a portugalštiny.

Ve vnitrozemí ostrova najdete krásné údolí Paúl a židovskou osadu se hřbitovem, která sloužila i jako kolonie pro nakažené leprou. Svoje kouzlo má i město Ribeira Grande (místními označované jako Povoação) na severním pobřeží. Západnímu pobřeží dominují sopečné krátery a skalnaté útesy, mezi kterými je ukryté ospalé rybářské městečko Tarrafal. Po jedenácté hodině večer tu nefunguje elektřina, takže si užijete absolutní odpočinek, vyladíte se na přirozený rytmus přírody a domů přijedete nádherně odpočinutí.

Přehled aktuálních zájezdů na Santo Antao


Sem chci


Chcete na Santo Antao? Více najdete zde: