Ostrov Fogo

Kapverdské ostrovy Fogo

Ačkoli jsou celé Kapverdské ostrovy sopečného původu, jediná činná sopka se nachází právě na ostrově Fogo. Je jí Pico de Fogo (2829 m.n.m.), která naposledy vybuchla roku 1995. I díky ní nese ostrov svůj název, který v portugalštině znamená „oheň“. Pico de Fogo, která se zvedá z nádherného zeleného údolí Chã das Caldeiras, je dnes největším lákadlem pro turisty, kteří se sem sjíždějí hlavně z ostrovů Sal, Santiago a Boa Vista. Cestovat se dá na Fogo letadlem, trajektem nebo jachtou, záleží jen na to, kolik času a peněz máte.


Fakta o Fogu

Fakta o Fogu

Ekonomika ostrova leží především na dvou pilířích, a těmi jsou zemědělství a rybolov. Hlavním vývozním artiklem je víno a káva, pěstují se tu ale i banány, papája nebo kešu ořechy. Ve zdejších vodách není problém ulovit obřího tuňáka, žraloka nebo modrého marlina. Dlouholetou tradicí tu má také tkalcovství. Stejně jako z řady jiných ostrovů i odtud značná část obyvatel emigrovala do Spojených států, odkud posílají svým rodinám peníze pro přežití.

Aktivity na Fogu

Aktivity na Fogu

Na Fogo se nejezdí za písečnými plážemi ani za vodními sporty, jako třeba na Sal nebo Boa Vistu. Tento ostrov láká zejména již zmiňovaným kráterem Pico de Fogo, který je od roku 2003 evidován jako národní park. Fogo je jako stvořený pro turistiku, můžete procházet zelená údolí, eukalyptové lesy i kamenité pobřeží. Odvážní cestovatelé tu rádi objevují skryté podmořské jeskyně, ostatní se s chutí nechají okouzlit údolím Chã das Caldeiras s opuštěnými farmami portugalských kolonizátorů a s banánovníkovými plantážemi.

Zajímavé je, že na ostrově můžete potkat řadu obyvatel, kteří jsou světlejší než většina Kapverďanů a mají modré oči. Jedná se o potomky francouzského vévody z Montrondu, který tu zakotvil na konci 19. století na své cestě do Brazílie a na kterého místní obyvatelé dodneška s láskou vzpomínají, protože přinesl ostrovu mnoho dobrého. Kromě jiného i vinnou révu, která je dnes jedním z hlavních zdrojů jejich obživy.

Dovolená na Fogu

Dovolená na Fogu

Pokud chcete vidět, jak vypadají skutečné kapverdské slavnosti, vydejte se na Fogo poslední týden v dubnu. V této době se tu koná festival Bandeira de Sao Filipe, na kterém se zpívá, tančí, pořádají se průvody, koňské závody a vaří se speciality připravované speciálně pro tuto událost. Při té příležitosti si můžete také prohlédnout nádhernou koloniální architekturu hlavního města Sao Filipe. Svátek patronky ostrova Concelho dos Mosteiros přiláká každoročně 13. května nejen velkou část z padesáti tisíc obyvatel, kteří na Fogu žijí, ale i množství turistů a návštěvníků z ostatních ostrovů. Oslavy jsou tradičně doprovázené kapverdskou hudbou a tanci.

Přehled aktuálních zájezdů na Fogo


Sem chci