Sal

Kapverdy - ostrov Sal

Sal se může, stejně jako jeho jižní sestra Boa Vista, pyšnit krásnými plážemi. Na rozdíl od ní ale nabízí bohatší kulturní život i větší množství výletních cílů.

Kapverdské ostrovy Sal

Většina hotelů se nachází v městečku Santa Maria na jihu ostrova, kam se také soustředí veškerý ruch. Pokud si tedy chcete užívat krásné písečné pláže, ale mít zároveň blízko obchůdky, restaurace a bary, je tohle ideální cíl.

Sal je turisticky nejnavštěvovanějším ostrovem, míří sem více jak polovina všech turistů, kteří chtějí trávit svou dovolenou právě na Kapverdách. Důvodem je propracovaná infrastruktura, přítomnost luxusních hotelových komplexů a hlavně kilometry písčitých pláží, na kterých se dá slunit od rána do večera. A to je vzhledem k tomu, že tu slunce svítí 350 dní v roce, opravdu hodně času.


Sal magické oko - Kapverdy

Co vidět na Salu?

Co vidět na Salu

I když se může zdát, že kromě jižní oblasti u městečka Santa Maria, kde stojí téměř všechny navštěvované hotely, na ostrově nic není, při troše pátrání pár zajímavých míst objevíte. Třeba solný důl Pedra de Lume s léčivou vodou, bouřlivou oblast Buracona se skalními jezírky, lávové pobřeží Serra Negra nebo malebnou pláž Calheta Funda. Pokud se rozhodnete zůstat v hlavním městě Espargos, máte to na na 12 km širokém a 30 km dlouhém ostrově všude kousek. Vyberete-li si Santa Marii, pak si užijete kilometry dlouhou písečnou pláž, průzračné vody Atlantiku a rušný noční život, třeba ve vyhlášeném Cabobaru nebo na diskotéce La Pirata.

Co vidět na Salu? - Video

Skaliska Buracona - Kapverdy

Místa, na která se nezapomíná

Místa, na která se nezapomíná - Sal

I když se může na první pohled zdát, že na Salu není nic jiného než písek a kamení, není to pravda. Na ostrově i ve vodách kolem něj žije neskutečné množství nádherných rostlinných i živočišných druhů, které se usídlily právě tady a nikde jinde na světě je nenajdete. V přírodní rezervaci Costa da Fragata tak můžete sledovat ohrožené obří želvy, které tu kladou svá vajíčka, na „lví“ hoře Monte Leao najdete nádherná orlí hnízda, v oáze Fontona zase úchvatný palmový háj, který láká znavené poutníky k odpočinku.

Nejúžasnější podívaná se vám ale naskytne v pravé poledne v oblasti divokých jezer a skal Buracona. Pokud se zadíváte do mořského jezírka ukrytého v proláklině ve skále, spatříte „Modré oko“ – fascinující optický úkaz, který musí vidět každý návštěvník Salu. Pokud se na něj náhodou nestihnete podívat, nevěšte hlavu. Příští rok si můžete svou dovolenou na Kapverdách zopakovat a v rámci last minute Sal navštívit všechna nádherná místa, která vám při první návštěvě unikla.

Dovolená na Salu - Kapverdy

Dovolená na Salu

Dovolená na Salu

Kapverdský ostrov Sal je v současnosti jednou z nejlepších destinací, kam se můžete v zimě (ale nejen během ní) vydat. Písečné pláže, slunce po celý rok a průzračné vody Atlantského oceánu jsou hlavními lákadly tohoto malého ostrova s velkým srdcem.

Lidé tu jsou příjemní, usměvaví a řídí se heslem “No stress”, takže si můžete být jistí, že dovolená na Salu se ponese hlavně ve znamení hudby, tance a pohody. Pro ty, kteří si nedovedou svou dovolenou představit bez řádné porce adrenalinu, tu jsou pak v nabídce aktivity typu potápění, windsurfingu nebo jízdy na čtyřkolce.

Těšit se můžete také na pravou fatu morganu, třpytivé mořské oko “Blue eye” nebo na Salinas - kapverdskou obdobu Mrtvého moře. Ať už se rozhodnete trávit svou dovolenou na Salu jakkoli, jisté je jedno - určitě tu budete spokojení.

Doba letu na Sal - Kapverdy

Doba letu na Sal

Jak dlouho se letí z Prahy na ostrov Sal?

Na rozdíl od Karibiku mají Kapverdy pro Evropany jednu velkou výhodou, a sice že není třeba letět přes půl světa, abyste si mohli užít nádherné písečné pláže a tropickou atmosféru. Ostrov Sal je totiž od evropského kontinentu vzdálený pouhých 5 029 km a doba letu na Sal na letiště Espargos je zhruba 6 hodin a 30 minut.
Výlety po ostrově Boa Vista - Kapverdy

Aktivity na Salu

Aktivity na Salu

Sal kvůli svému plochému a prašnému profilu není příliš vhodný na pěší túry, zato si tu spravíte chuť při vodních sportech. Klasické surfování, windsurfing, kitesurfing, jízda na vodním skútru, šnorchlování, potápění, sportovní rybaření - můžete si vymyslet jakoukoli vodní aktivitu a na Salu k ní budete mít super podmínky a půjčovnu vybavení hned za rohem.

Název Sal znamená v portugalštině "sůl"v 18. století nahradil původní pojmenování Llana - "plochý". Sůl byla po staletí hlavním vývozním artiklem a zdrojem obživy pro zdejší obyvatele, teď se ale jejich pozornost přesunula téměř výhradně na turistický ruch. I proto patří zdejší hotely k opravdové špičce, bývají tradičně vybavené několika bazény, lázněmi, tematickými restauracemi, bary a půjčovnami sportovního vybavení. Co neseženete v hotelu, pořídíte bez problémů mimo něj. Můžete si tak půjčit auto nebo čtyřkolku a vyrazit do vnitrozemí, domluvit si s rybáři výlet na moře nebo na trhu nakoupit zdejší speciality.

Stejně jako na ostatních ostrovech probíhá i na Salu v průběhu roku několik desítek slavností, festivalů a karnevalů. 19. března se slaví svátek sv. José v přístavním městě Palmeira, 15. září se zase v Santa Marii i po celém ostrově slaví založení největších místních usedlostí. Samozřejmostí je také karneval, na kterém to hýří barvami, jídlem a skvělou náladou, která ostatně vládne na Kapverdách v průběhu celého roku. Místní tak ukazují, že jejich heslo “no stress” tu platí vždycky, nejen za slavnostních dnů.

Windsurfing na Salu - Kapverdy

Ráj vodních sportů

Ráj vodních sportů - Sal

Sal vyhledávají především dva typy lidí, a to vyznavači odpočinkových dovolených na opuštěných plážích a milovníci adrenalinu a vodních sportů. Pro ty se stal Sal zejména v zimních měsících druhým domovem. Teploty se tu v tomto období pohybují okolo 25°C a voda má krásných 20°C, takže pro dovádění v mořských vlnách i pro výlety do vnitrozemí je toto období jako stvořené. I proto na Sal vyráží tolik návštěvníků v zimě na last minute dovolenou. Mohou si tu užít surfování, windsurfing, kitesurfing, potápění (i za žraloky), šnorchlování, jízdu na vodním skútru nebo rybaření. Navíc většina hotelů pořádá pro své hosty výlety na širé moře za velrybami a delfíny a mnohé pro vás zorganizují i cestu na sousední Boa Vistu nebo jiný z krásných Kapverdských ostrovů. I když vás ale na vodní sporty neužijete, nudit se tu rozhodně nebudete. Animační programy, tenisové kurty, wellness centra, půjčovny čtyřkolek, špičkové restaurace, oslavy a večírky, to všechno vám nabízí téměř každý hotel na Salu. Stačí si jen vybrat ten, který se vám líbí nejvíc.

Pedro de Lume - Sal - Kapverdy

Fakta o Salu

Fakta o Salu

Stejně jako zbytek Kapverdských ostrovů, patřil i Sal mezi zámořské kolonie Portugalska. Portugalci tu nejen překládali zboží a otroky, ale brzy objevili i jeden z přírodních pokladů tohoto ostrova – sůl. Díky její těžbě se stal ostrov Sal brzy poměrně bohatým místem, kde si svá letní sídla začali stavět i bohatí obchodníci z Evropy. Koloniální architektura je jednou z nejkrásnějších věcí, které můžete na ostrově najít, a krásně podtrhuje jeho exotickou atmosféru. Na Salu dodnes funguje několik solných pánví, jednu z nich můžete navštívit hned u městečka Santa Maria, známější Pedro de Lume je umístěna na severu ostrova a v současnosti je využívána jako lázeňské centrum s bahenními koupelemi a léčivou vodou, která je ještě slanější než ta v Mrtvém moři. Po cestě k ní můžete navštívit nejkrásnější pláže na Salu, třeba pláž Calheta Funda, Ponta Preta nebo ukryté pláže v lávové oblasti Serra Negra.

Pláž Ponta Preta - Sal - Kapverdy

Pláž Ponta Preta

Pláž Ponta Preta

Pláží se na Salu nachází celá spousta, k odpočinku vás tu zvou kilometry jemného, zářivě zlatého písku. Pláž Ponta Preta je jiná, ale právě proto možná ještě krásnější než všechny ostatní. Vychutnejte si tu západ slunce nad Atlantikem a uvidíte, že vás její kouzlo určitě uchvátí.

Pláž Ponta Preta

Salinas

Salinas

Sůl byla na Salu dlouhou dobu téměř jediným zdrojem příjmů - ne nadarmo je po ní také tento ostrov pojmenován. Pokud chcete vidět, jak vypadaly slavné solné pánve, zajeďte se podívat na Salinas. Dopřát si tu můžete i ozdravnou koupel.

Salinas
Buracona - Sal

Buracona

Buracona

Skalnaté pobřeží, divoké moře, skryté jeskyně a adrenalinové koupání - přesně to nabízí Buracona. Místo, kam rádi míří nejen turisti, ale hlavně místní. Chcete si užít skoky z útesů a zvuk vln tříštících se o skály? Tady budete mít možnost.

Buracona
Blue Eya - Sal - Kapverdy

Blue Eye

Blue Eye

Slunce a voda - právě tyhle dvě nejdůležitější součásti našeho života vytvářejí v Buraconě úchvatnou podívanou, známou jako Magické oko (Blue Eye). Nechte se okouzlit pohledem do prozářených mořských hlubin.

Průměrné teploty vzduchu na Salu

24° C
25° C
25° C
25° C
26° C
27° C
27° C
28° C
30° C
29° C
28° C
27° C

Průměrné teploty vody na Salu

24° C
24° C
24° C
24° C
24° C
25° C
27° C
27° C
28° C
28° C
27° C
26° C

Sem chci


Další destinace na Salu