Ostrov Sao Nicolau

Kapverdské ostrovy Sao Nicolau

Sao Nicolau je působivý ostrov ležící v severní části Kapverdského souostroví. Svou rozlohou se řadí k větším ostrovům, jeho východní část je ale téměř neobydlená a zůstaly v ní jen dvě vesnice, kde stále žijí lidé - Juncalinho a Carriçal. Celkový počet obyvatel se tu zastavil na 13 tisících a většina jich žije v hlavním městě Ribeira de Brava ve středu ostrova. Díky tomu, že vnitrozemí je úrodné a vlhké tu lidé přežili i sucha a hladomor z počátku dvacátého století. Proto se tu také dnes většina obyvatel živí kromě rybolovu zemědělstvím, konkrétně pěstováním kukuřice, cukrové třtiny, papáji a banánů nebo chovem dobytka.


Příroda na Sao Nicolau

Příroda na Sao Nicolau

Na ostrově Sao Nicolau najdete nejkrásnější a také nejvíce chráněný přírodní park na Kapverdských ostrovech - Monte Gordo. Žijí v něm desítky endemických rostlin i živočichů, mezi nimi třeba vzácné ještěrky nebo ohrožené ptačí druhy. Směrem na severovýchod pak narazíte na fascinující dračí stromy, dožívající se až tisíce let, které místní využívají pro jejich anestetické účinky.

Aktivity na Sao Nicolau

Aktivity na Sao Nicolau

Na Sao Nicolau zatím nevyrostly obrovské hotelové komplexy ani půjčovny vodního vybavení, ale zasurfovat si tu můžete na vlastním prkně stejně dobře jako jinde a malé hotýlky, které tu fungují, jsou útulné a mnohem autentičtější než komplexy nadnárodních řetězců. Ostrov je ideální základnou pro pěší výlety a pro cykloturistiku, stejně jako pro rybaření (kardinální úlovky tu jsou modrý marlin nebo barakuda), pozorování ptáků nebo projížďky na koních. Na západním pobřeží Sao Nicolau leží i několik pěkných pláží, ty severně od Tarrafalu s černým pískem jsou navíc považovány za léčivé - pomáhají zmírňovat projevy artritidy.

Dovolená na Sao Nicolau

Dovolená na Sao Nicolau

Ještě na konci 19. století bylo Sao Nicolau intelektuálním centrem souostroví, dnes je to téměř opuštěný a tichý ostrov. Vesnice zamrzlé v čase, hlavní město s malebnou koloniální architekturou, zelené hory a dramatické výhledy z útesů, to je vše, co vám může Sao Nicolau nabídnout - ale rozhodně to není málo. Pěší túry po okolí Ribeira Brava, cesta autem do zchudlého přístavního městečka Tarrafal nebo prohlídka opuštěných vesnic na východě ostrova jsou dostatečnou náhradou za nedostatek jiných možností. Navíc pokud jde o kulturu, nezůstanete tady o nic ošizeni. Užijete si den svatého Pedra s průvodem a tanci, letní festivaly, karneval, procesí na oslavu Velikonoc a spoustu dalších událostí. Pokud si pronajmete rybářský člun, můžete vyrazit i na blízké neobydlené ostrůvky Raso a Branco, kde se pokocháte pohledem na ptačí kolonie a na kolmými útesy končící v průzračných vodách bouřlivého Atlantiku.

Přehled aktuálních zájezdů na Sao Nicolau


Sem chci