Panama

Panama

Panama

Exotická země, spojující světadíly i oceány. Domov tisíců druhů ptáků a rostlin. Ideální cíl pro ekoturistiku a pro poznávání exotické přírody. To a mnoho dalšího je Panama.

Země, jejíž turistický význam se konečně začíná přibližovat jejímu významu historickému a politickému. Pokud už vás tradiční dovolenkové destinace nebaví a chcete zkusit něco nového, vydejte se do Panamy. Odměnou vám bude úchvatná příroda, přátelští lidé a originální kreolská kuchyně.


Počasí v Panamě

Cestovní doklady

Cestovní doklady potřebné pro cestu do Panamy

Pro cestu do Panamy potřebujete cestovní pas, který platí ještě 6 měsíců po vašem návratu ze země. Bez víza tu můžete zůstat 90 dnů (pokud zde pobýváte jako turista), po devadesáti dnech je nutné ze země vycestovat. Při vstupu si nezapomeňte vyžádat vstupní razítko do pasu, abyste se vyhnuli možným problémům při vycestování.

Vízum do Panamy

Pokud doba vašeho pobytu v Panamě nepřesáhne 90 dní a necestujete za prací, vízum nepotřebujete. Jestliže se chystáte v Panamě vykonávat výdělečnou činnost, potom je třeba si vízum zajistit. Vízová povinnost pro běžné turistické pobyty byla pro obyvatele ČR zrušená 15. 4. 2004.

Panama letiště

Doba letu do Panamy

Jak dlouho trvá let do Panamy?

V závislosti na počtu mezipřistání a na přesné trase letu je třeba počítat minimálně s 15 hodinami, při dvou mezipřistáních se může doba letu do Panamy vyšplhat i ke 30 hodinám.

Panamský průplav

Video

Zajímá vás, jaká je v Panamě příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás v této krásné zemi natočili.

Počasí v Panamě

Počasí Panama

Počasí v Panamě

V Panamě vládne tropické počasí, což znamená celoroční vysoké teploty i vlhkost vzduchu. Průměrné denní teploty se drží kolem 26,6 °C, voda má dokonce 28,5 °C - východní Karibik je přitom o něco teplejší (a výrazně čistší) než západní Tichý oceán. V zemi se střídá sušší období leden až duben a deštivější květen až listopad. Déšť ale bývá zpravidla rychlý a nijak se při něm neochladí. Hlavní turistická sezóna kopíruje “suché” období, trvá tedy od ledna do dubna, kdy jsou teploty zhruba o dva stupně nižší než ve zbytku roku a téměř neprší. Při exkurzích do horských oblastí je třeba počítat s nižšími teplotami (třeba kolem 15 °C) a adekvátně se podle toho obléknout. Průměrný roční úhrn srážek je 148 mm/měsíc.

Průměrné teploty vzduchu v Panamě

27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
26° C
26° C
26° C
27° C

Průměrné teploty vody v Panamě

28° C
28° C
28° C
28° C
28° C
29° C
29° C
29° C
29° C
29° C
28° C
28° C
Panama

Upozornění

V Panamě vám nehrozí žádná speciální zdravotní ani bezpečnostní rizika. Do země není vyžadováno povinné očkování, doporučené je nicméně očkování proti žloutence A a B a proti břišnímu tyfu, zkontrolovat byste také měli platnost svého očkování proti tetanu. Pokud jde o kriminalitu, v Panamě je na poměry Střední a Jižní Ameriky poměrně nízká. Jestliže budete dodržovat základní pravidla bezpečnosti, kterými se řídíte i doma, nemělo by se nic stát. V zásadě to znamená nebrat stopaře, nenechávat věci v autě bez dozoru, dávat si pozor na zavazadla a drahé věci, nechodit v noci do odlehlých míst, nosit s sebou jen potřebnou hotovost a kopie od dokladů - originály si nechte v hotelovém trezoru.

Stejně jako v ostatních tropických a subtropických zemích i v Panamě doporučujeme pít pouze balenou vodu (hlavně mimo resorty a velká města) a kupovat si tepelně upravené potraviny nebo ovoce a zeleninu, které lze loupat. Zdravotní riziko, ale hlavně nepříjemnost během pobytu mohou znamenat také komáři a další hmyz - nepodceňte proto výběr vhodného repelentu.

Mapa Panamy

Mapa Panamy

Panama zabírá úzkou šíji mezi Tichých oceánem a Karibským mořem a její celková rozloha je 78 200 km2, z toho více než polovinu zabírají lesy. Na západě sousedí Panama s Kostarikou a na východě s Kolumbií. Světového významu dosahuje Panamský průplav, který byl dokončen v roce 1914. Panama je země s nádhernými ostrovy a plážemi, jezery, řekami a tropickými lesy. Celých 34 % procent rozlohy je chráněno - najdete tu 14 národních parků, 12 lesních rezervací a 10 přírodních útočišť pro zvěř. Nejvyšší hora Panamy, vulkán Barú (474 m.n.m.) se nachází v pohoří Cordillera de Talamanca na západě země. Součástí Panamy je také Perlové souostroví a souostroví Bocas del Toro.


Sem chci