Maledivy

Last minute na Maledivy

Maledivy

Ráj na zemi - tak se přezdívá Maledivám. A kdo sem jednou zavítá, musí uznat, že tohle označení sedí.

Bílé pláže, tyrkysový oceán, zelené koruny palem, pestrobarevný podmořský život… To vše ozářené tropickým sluncem a úsměvy místních obyvatel. Chcete spát v luxusních chatkách nad hladinou moře, chladit si nohy v průhledné vodě, popíjet lahodné koktejly a sledovat nezapomenutelné západy slunce? Přesně pro to jsou Maledivy jako stvořené. Pokud si chcete užít nádhernou svatební cestu nebo dovolenou se svým partnerem, najdete na světě jen málo lepších míst.


Windsurfing na Maledivách - Dovolená

Cestovní doklady

Cestovní doklady na Maledivy

Při cestě na Maledivy potřebujete cestovní pas platný ještě v době návratu z destinace. V okolních zemích se vyžaduje platnost pasu minimálně dalších 6 měsíců, pokud budou tedy vaše cestovní doklady platné ještě alespoň půl roku, rozhodně neuděláte chybu.

Vízum na Maledivy

Po příletu na letiště v Malé získáte 30denní vízum na základě předložení zpáteční letenky, cestovního pasu a potvrzení o zajištěném ubytování. Pokud se rozhodnete na ostrovech zůstat déle, můžete si na imigračním úřadě požádat o další prodloužení (až na 60 dní) - za toto prodloužení zaplatíte poplatek 10 USD/den.

Kultura na Maledivách

Lidé a kultura Malediv

Lidé a kultura na Maledivách

Před cestou na Maledivy je dobré si zjistit nějaké informace o místních lidech a kultuře. Přeci jen se Maledivy nacházejí v Asii, kde jsou naprosto jiné zvyklosti než u nás v Evropě.

Nejdůležitější informací asi je, že v tomto ostrovním státě jsou všichni obyvatelé muslimové. A slovem všichni je opravdu míněno všichni. Sto procent obyvatel vyznává islám a řídí se jeho pravidly. Jejich víra je opravdu silná. Už i malé děti v mateřských školkách se učí arabské písmo a korán.

Tito lidé jsou nesmírně milí a mají rádi humor. Jejich život je o něco složitější než náš evropský, potýkají se s nedostatkem pitné vody a hodně potravin musí dovážet, ale humor jim rozhodně nechybí. Také jsou velice pracovití. Muži svůj život zasvěcují práci, aby uživili rodinu. Živí se jako rybáři, dopravci nebo pracovníci v cestovním ruchu. Ženy se starají o děti a udržují rodinný krb. Mnohdy si přivydělávají tradiční výrobou rohoží, šperků či lakovaných nádob.

Se vzděláním to zde trochu pokulhává. Téměř většina obyvatel má alespoň základní vzdělání a mluví plynně anglicky, ale vysokoškolské vzdělání je zde spíše výjimkou. Není tedy divu, že ambiciózní mládež láká zahraničí.

Maledivy All Inclusive

Jídlo a stravování

Jídlo a stravování na Maledivách

Pokud přijedete na Maledivy na dovolenou, nejčastěji se v hotelových restauracích setkáte s kuchyní z Indie a Srí Lanky. Místní kuchyně totiž není tak rozmanitá, jako jiné. Není divu, na ostrovech toho mnoho na výběr nemají a místní lidé se spokojí i s málem. Na hotelových švédských stolech najdete od každého něco, od vybraných lahůdek po nejjednodušší pokrmy typu špaget, hranolků a kuřecích nuget. Pokud byste chtěli ochutnat místní maledivskou kuchyni, připravte se na to, že bude tvořena převážně rýží, rybami a místními plody jako jsou kokosy, ananas, papája nebo mango. Ostatní plodiny se musí dovážet a to je poněkud finančně náročné.

Maledivské pokrmy bývají často pálivé. Základem místní kuchyně je rýže doplněná například různými omáčkami či zeleninou. Máte-li rádi ryby, zde si určitě přijdete na své. Místní domorodci vaří z ryb tradiční pikantní polévku, rybí knedlíčky, rybí kari a jiné speciality. Jako sladkou tečku si můžete dát rýžový pudink nebo sladké smažené těstíčko.

Tradičním nápojem je čaj. S pitnou vodou jsou zde problémy. Hlavním zdrojem sladké vody je déšť. Tyto zásoby ale samozřejmě nestačí, proto musí být odsolována voda mořská. Jako nápoj moc chutná není, ale pro výrobu čaje naprosto postačí. Dalším oblíbeným nápojem je kokosová šťáva, ze které se též vyrábí velmi slabý alkoholický nápoj.

Dovolená na Maledivách

Doba letu na Maledivy

Jak dlouho se letí na Maledivy?

Doba letu na Maledivy z Prahy na letiště v Malé trvá přibližně 11 hodin a zpravidla na ní můžete počítat s jedním či dvěma přestupy. Pokud jde o časový posun, ten je +4 hodiny v zimě a +3 hodiny v létě.

Video

Zajímá vás, jaká je na Maledivách příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás na Maledivách natočili.

Počasí na Maledivách

Počasí Maledivy

Počasí na Maledivách

Maledivy se nacházejí v tropickém pásu a v průběhu celého roku tu můžete počítat s letními teplotami 26-33 °C. V noci se alespoň trochu ochladíte díky teplotám 20-24 °C. Voda má celoročně teplotu kolem 27 °C. Ideálním obdobím k návštěvě Malediv jsou měsíce prosinec-duben (období suchého monzunu, ideální pokud se chcete hlavně koupat) nebo červenec-říjen (období vlhkého monzunu, vhodné jestliže toužíte po cestování). Během celého roku se o zpříjemnění pobytu stará chladivý vítr od moře. V letních měsících, na podzim a v květnu je třeba počítat s občasnými, zejména večerními přeháňkami, které ale nemívají dlouhé trvání.

Průměrné teploty vzduchu na Maledivách

25° C
26° C
27° C
29° C
28° C
28° C
27° C
27° C
27° C
27° C
26° C
26° C

Průměrné teploty vody na Maledivách

27° C
28° C
28° C
28° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
27° C
Písečné pláže na Maledivách

Upozornění

Maledivy jsou překrásné a bezpečné souostroví, takže pobyt zde si užijete na maximum. Na paměti je potřeba mít jen několik skutečností, které zdejší život ovlivňují. První a asi nejdůležitější je fakt, že Maledivy jsou islámskou zemí - proto zde panuje zákaz nudismu a pití alkoholu na veřejnosti, také je třeba se přiměřeně oblékat a dodržovat místní zvyky (např. o ramadánu).

V resortech je situace uvolněnější a klidně se můžete koupat v bikinách a dát si k tomu drink, mezi místními ale raději nic takového nezkoušejte.

Na Maledivy není povinné žádné očkování, k těm doporučeným patří břišní tyfus, záškrt a žloutenka A. Na pití i čištění zubů používejte pouze balenou vodu. Do země je zakázáno dovážet zbraně, drogy, alkohol, výrobky z vepřového masa a symboly cizích náboženství.

Na ostrovech platí přísná pravidla ohledně ochrany životního prostředí, snažte se proto neprodukovat zbytečné odpady, neničte korály a nekupujte výrobky ze želvoviny a z mořských živočichů.

Aktivity na Maledivách

Aktivity na Maledivách

Aktivity na Maledivách

Maledivy jsou kouzelné ostrovy, které skrývají ne malé divy, ale rozhodně velké divy! Jedná se o ostrovní stát v Indickém moři nacházející se jihozápadně od Indie. Hlavním městem Malediv je Malé.

Největším divem tamější Maledivské přírody jsou překrásné atoly, kterými je tento stát tvořen. Je jich celkem devatenáct. Pro ty, kteří nevědí, co atoly jsou a jak vznikají, je tu trocha základů z geografie. Atoly jsou ostrovy vznikající v tropických mořích vlivem sopečné činnosti. Pokud je voda v okolí dost teplá a čistá, vzniknou kolem sopečných ostrůvků korálové útesy prstencového tvaru. Maledivské atoly jsou tvořeny více ostrůvky. V celé zemi je jich na 1190.

Potápění na Maledivách

Tamější podmořský život je velmi bohatý na exotické ryby, které žijí při korálových útesech. Dále zde můžete vidět mořské želvy, rejnoky, chobotnice, malé žraloky a spoustu dalších živočichů.

Smutným faktem je, že Maledivy mají velice malou nadmořskou výšku, která se pohybuje kolem 2,5 až 9 metrů. A tak by se jednoho dne mohlo stát, že díky neustále se zvedající hladině moře, Maledivy nadobro zmizí pod hladinou. Proto se chovejme k naší přírodě ohleduplně, abychom si tento krásný kout země uchovali.

Dovolená na Maledivách

Dovolená na Maledivách

Dovolená na Maledivách

Souostroví Malediv se rozkládá v Indickém oceánu, v rovníkovém pásu, asi 500 km od jižního cípu Indie. Maledivy jsou tvořeny téměř dvanácti sty ostrůvky, které se sdružují kolem devatenácti atolů. Ostrovní pás se táhne do délky téměř 800 km. Hlavní (a také jediné) město Malé leží zhruba uprostřed tohoto pásu.

Celých 99 % maledivského území tvoří voda. K nejznámějším a turisticky nejoblíbenějším atolům patří Atol Severní Malé, Atol Jižní Malé, Kaafu Atol, Atol Ari, Atol Addu, Raa Atol či Lhaviyani Atol. Jednotlivé atoly tvoří samostatné správní okrsky a z letiště se k nim dostanete malým letadlem, hydroplánem nebo motorovým člunem.

Last minute Maledivy

Maledivy jsou jako stvořené pro pohádkovou dovolenou. Můžete se o tom přesvědčit sami, pokud si vyberete z naší nabídky zájezdů last minute Maledivy.

Nevybrali jste si z nabídky zájezdů last minute Maledivy? Zkuste se podívat na jinou destinaci, co třeba Thajsko? Nabídka last minute Thajsko je široká.

Nechcete destinaci měnit? Nevadí Vám odlet ze zahraničí? Podívejte se na nabídku zájezdů last minute Maledivy od německých cestovních kanceláří. Zájezdy od německé CK.


Sem chci