Maroko

Maroko

Maroko je křižovatkou kultur a zemí s fascinující přírodou i architekturou. Projděte si místní bazary, nechte si číst z ruky, smlouvejte na trzích, svezte se na velbloudech, obdivujte zaklínače hadů, projděte si stezky v majestátních vrcholcích Atlasu nebo si pochutnejte na tradičním mátovém čaji. Maroko nabízí pláže, golfová hřiště, pouště i velehory, to vše prostoupení zvuky a vůněmi orientální Afriky. Vášniví obdivovatelé cizích kultur a historických skvostů si nesmí nechat ujít zdejší královská města Meknes, Marrákeš, Fés a Rabat. Vydejte se do Maroka a prožijte dovolenou, která se vám vepíše do srdce!

Marocké království je půvabná země na severu Afriky, sousedící s Alžírskem, Mauritánií a Západní Saharou a obklopená na severu Atlantickým oceánem a Středozemních mořem, z jihu pak ohraničená pohořím Vysokého Atlasu. I díky tomu tuto krásnou zemi vyhledává stále více turistů. Přírodní a kulturní rozmanitost, zdravá a chutná kuchyně, kvalitní služby a přívětiví lidé, to vše jsou důvody, které lákají do Maroka každoročně stovky návštěvníků. K nejnavštěvovanějším destinacím patří Marakéš a Agadir, velké oblibě se ale těší i Casablanca nebo hlavní město Rabat.


Dějiny Maroka

Dějiny Maroka

Marocká kultura a identita byla po staletí ovlivňována nejrůznějšími národy a kmeny, které zde vládly. Původní obyvatelé, Berbeři, si zachovali svou integritu a tradice až do dnešních dnů – přesvědčit se o tom můžete při výletech do jejich pouštních sídel nebo při pozorování tradičních řemesel a oslav. Přežili nadvládu Féničanů, Římanů, Byzantinců, Španělů, Arabů i Francouzů. Zejména arabské a francouzské období tu zanechalo nejpatrnější stopy. Ostatně Arabové a jejich míšenci tvoří dodnes zhruba 70% obyvatel. I proto jsou arabština spolu s berberštinou úředními jazyky, ve všech turistických centrech se ale domluvíte i francouzsky, španělsky nebo anglicky. Od roku 1999 tu vládne král Muhammad VI., který je lidmi velmi oblíben a i za jeho přispění se z Maroka stává vyhledávaná turistická destinace.

Počasí a podnebí v Maroku

Počasí a podnebí v Maroku

Díky geografické rozmanitosti a poměrné rozlehlosti (jen pobřeží měří více než 3500 km) Maroka tu narazíte na nejrůznější počasí. Na severozápadě země, v okolí střediska Casablanca, vládne středomořské klima, které přispívá k tomu, že letní teploty jsou tu snesitelné (okolo 30°C) a ani v zimě se nemusíte bát žádných extrémů (průměrně je tu krásných 18°C).

U pobřeží Atlantického oceánu počasí v Maroku podobné, moře je ale o malinko chladnější a vlny tu jsou větší, proto bývá tato část země vyhledávaná především surfaři a windsurfaři. Ve vnitrozemí bývá v létě zejména v pouštních oblastech a jejich okolí (Marakéš) až 40°C, v zimě se teplota stále drží nad příjemnými 20°C. Do hor byste se měli vydávat spíše v letních a podzimních měsících, po zbytek roku můžete na vrcholcích z dálky sledovat sníh, případně pokud rádi lyžujete, vyrazit si v této pouštní zemi užít na hřebeny hor vyloženě zimní radovánky.

Zábava a sport v Maroku

Zábava a sport v Maroku

Maroko je vhodnou zemí pro všechny věkové skupiny i pro návštěvníky nejrůznějších povah. Aktivní jedinci se vyřádí při raftingu na divoké řece nebo při windsurfingu, k dispozici jim jsou také terénní čtyřkolky, velbloudi a koně, na kterých můžou brázdit pouštní písky. Pokud jim ani to nestačí, mohou písečné duny sjíždět na speciálních lyžích. Ti návštěvníci, kteří vyznávají umírněnější formy pohybu, si užijí zábavu na golfu (Maroko se pomalu stává zemí golfistům zaslíbenou), v bazénu nebo na horských kolech.

Milovníci vyloženě odpočinkové dovolené budou zase nadšení z činností, jako je rybaření nebo pozorování ptáků v národním parku Sús-Massa. Velkým zážitkem je také nakupování na zdejších trzích, tzv. súkách. Zejména ti, kdo se nebojí smlouvat, tu seženou „za hubičku“ úplné poklady – koberce, drahé látky, dřevěné výrobky, stříbrné šperky, vzácný arganový olej nebo třeba dýky vykládané drahými kameny. Zapomenout bychom neměli ani na marockou kuchyni, která je nejen chutná, ale díky spoustě čerstvého ovoce a zeleniny také nečekaně zdravá. Dovolená v Maroku toho zkrátka nabízí spoustu. Pokud si nechcete nechat zabrat ta nejlepší místa, rezervujte si díky možnosti first minute Maroko svou dovolenou už teď. Jestli vám ale nevadí zajišťovat si zájezd až na poslední chvíli a rádi se necháte překvapit, které destinace zůstaly volné, navštivte sekci last minute Maroko, ve které seženete dovolenou za tu nejlepší cenu.

Dovolená v Maroku

Dovolená v Maroku

Maroko – orientální pohádka s příchutí luxusu. Tak se dá ve stručnosti shrnout tato krásná země, která v sobě zahrnuje hory i pouště, moře i sníh, Evropu i Afriku. Rychle se z ní stává cíl náročných turistů, kteří upřednostňují aktivní dovolenou. Ale i milovníci koupání a klasického polehávání na pláži si tu přijdou na své. Atlantický oceán sice není tak teplý jako jeho středozemní soused, ale v horkých letních dnech vás jeho vlny dokáží krásně osvěžit. A pokud dáváte přednost vodě vyhřáté na teplotu kafe, jsou vám u všech velkých hotelů k dispozici soukromé bazény obklopené krásnými zahradami.

Průměrné teploty vzduchu v Maroku

12° C
14° C
17° C
20° C
23° C
26° C
30° C
31° C
26° C
22° C
19° C
15° C

Průměrné teploty vody v Maroku

16° C
16° C
16° C
17° C
18° C
22° C
24° C
25° C
24° C
22° C
19° C
18° C

Co dělat v Maroku

Co dělat v Maroku

Aktivit, kterým se můžete v Maroku věnovat, je nespočet. Kromě již zmíněného koupání a opalování to jsou vodní sporty jako surfing a windsurfing, na vnitrozemních řekách si zase užijete adrenalin při sjíždění divokých peřejí na raftech. V kopcích Vysokého Atlasu máte možnost si zalyžovat, ostatně lyžovat se tu dá i na mořských vlnách nebo na písečných dunách. V těch můžete posléze strávit noc pozorováním hvězdného nebe a sledováním berberských tanečníků při jejich oslavách. Na velbloudech či koních se dostanete i do těch nejodlehlejších osad, ve kterých můžete sledovat život a zvyky původních obyvatel.

Pokud vás na cestování moc neužije, není problém strávit celou dobu vaší dovolené v Maroku v místě, které jste si vybrali. Ať už je to pobřežní Agadir nebo tradiční Marakéš, služby jsou všude kvalitní, obsluha příjemná a téměř vždy znalá francouzštiny, angličtiny nebo alespoň španělštiny. Marocká kuchyně vás okouzlí na pobřeží i ve vnitrozemí. Dietní kuskus, polévka harira, masový koláč pastilla nebo rýžový puding, to vše byste měli ochutnat. Pokud se rozhodnete poznávat skutečné Maroko a vyrazíte do Marakéše, můžete si bez obav v nabídce last minute Maroko vybrat jakýkoli termín. Teploty tu ani v zimě neklesají pod 20°C a lidé tu jsou stejně milí a vstřícní po celý rok. Oslovil-li vás spíše Agadir a jeho pláže, zarezervujte si raději v sekci first minute Maroko včas prázdninový pobyt – budete tak mít jistotu krásného počasí i volných míst.

Poloha Maroka

Poloha Maroka

Maroko má jednu nespornou výhodu, a tou je jeho poloha. Díky ní oplývá neskutečným přírodním bohatstvím a rozmanitostí. Oranžové písky Sahary nádherně kontrastují se zářivým sněhem na vrcholcích Atlasu, bílé pláže se zase úchvatně vyjímají vedle blankytného moře. Maroko ale neleží na hranici světů jen geograficky, nýbrž také kulturně. Ne nadarmo nese právě toto jméno, které v arabštině znamená "Západ". A právě na pomezí Západu a Východu, moderny a tradice, sekularizace a náboženství stojí tato země. Není divu, když tu po staletí vládli Římané, Portugalci či Francouzi. Zejména vliv posledně jmenovaných je tu cítit dodnes – v řeči, chování i v oblibě tradičních kaváren. Většina Maročanů vyznává islám, ale s fanatismem se tu nesetkáte. Lidé jsou přátelští a zvědaví a rádi se o návštěvnících své země dozvědí něco nového.

Cestovní doklady do Maroka

Cestovní doklady do Maroka

Ke vstupu do Maroka je třeba mít s sebou cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od data příjezdu.

Vízum Maroko

Pro turistický pobyt nepřesahující 90 dní není vízum do Maroka potřeba. Vízová povinnost byla zrušena 1.1.2005.

Mapa Maroka

Mapa Maroka

Marocké království se rozkládá v severní Africe na celkové ploše 446 550 km2. Země sousedí na východě s Alžírskem a na jihu se Západní Saharou, celých 1835 km hranice tvoří pobřeží Atlantiku a Středozemního moře. Maroko je jednou z nejhornatějších afrických zemí, velkou část zaujímá pohoří Atlas s nejvyšším vrcholem Jebel Toubkal (4 165 m.n.m.). Hlavní město Rabat leží na severozápadě země, největší město Casablanca se rozkládá u pobřeží Atlantického oceánu v západní části Maroka. Kromě atlantského pobřeží na západě a pohoří Atlas, procházejícího velkou částí vnitrozemí, je třetím nejdůležitějším přírodním útvarem poušť Sahara na východě země. Vnitrozemí je převážně písečné a hornaté, nížinaté a o něco plodnější oblasti se nacházejí u pobřeží Atlantiku. Nevysychající oblasti najdete jen na severu.

Počasí v Maroku

Počasí v Maroku

Vzhledem k různorodému geografickému členění Maroka je stejně různorodé i místní počasí. Jako klimatické rozhraní zde působí pás Středního a Vysokého Atlasu. Severozápadní oblast je ovlivněná středomořským klimatem, které se nese ve znamení horkých, suchých letních měsíců a mírných, vlhkých zim. Ve vnitrozemí převažuje vysokohorské podnebí, s velkými teplotními rozdíly a mrazivými zimami s množstvím sněhu od listopadu až do června. Jih a jihovýchod země ovládá suché pouštní kontinentální podnebí. V Maroku se průměrné teploty na západním pobřeží pohybují od 14 °C v zimě po 26 °C v létě, ve vnitrozemí je to pak od minusových hodnot (a to v horách i na poušti) až po 40 °C. Celkový úhrn srážek se také značně liší podle oblasti - od 200 mm na jihu po 900 mm v severní části. V horách je srážek více, celkový úhrn přesahuje 1000 mm.

Kdy navštívit Maroko

Do Maroka můžete vyrazit celoročně - záleží na tom, jak chcete svou dovolenou strávit. V jihomarockém přístavním městě Agadir začíná sezóna už na začátku března, přes léto tu je sice nejvíce lidí, ale také největší vedra (kolem 40 °C). K cestování po jihu i po pobřeží můžete zvolit jarní nebo podzimní měsíce, vhodná je i zima. Velká část Atlasu je od listopadu do května pokrytá sněhem. Duben a květen, případně říjen a listopad jsou asi nejlepší měsíce, během kterých si můžete užít koupání, teplo i výlety po okolí. Marrákeš a jižní města jsou oblíbeným cílem také na Vánoce a na Silvestra. Pro koupací dovolenou u Středozemního moře je vhodný červenec a srpen, u jižněji položeného atlantského pobřeží i září.

Na co si dát pozor

Na co si v Maroku dát pozor?

Maroko je muslimskou zemí, ve které je třeba se řídit pravidly slušného chování a oblékání, které jsou běžně vyžadovány - tedy žádné projevy citů na veřejnosti (líbání, držení za ruce), slušné oblečení a úctu ke zdejším tradicím a osobnostem, ať už náboženským nebo politickým. Většina Maročanů mluví arabsky a francouzsky, občas se můžete domluvit i anglicky nebo španělsky, ale rozhodně ne všude. Z očkování je doporučeno to proti tyfu, vzteklině, obrně, tetanu a žloutence A a B. Nedoporučuje se cestovat do oblastí Západní Sahary, stejně tak byste se zbytečně neměli pohybovat sami v noci po městě. Hrozí spíše kapesní krádeže, oloupení se zbraní není příliš časté. Časté jsou také dopravní nehody, riziko hrozí hlavně ve velkých městech a na odlehlých silnicích v horách. V zemi jsou ukládány velmi vysoké tresty za držení drog, a to i pro vlastní užití.

Doba letu do Maroka

Doba letu do Maroka

Doba letu do Maroka z ČR se pohybuje mezi 3 a 4 hodinami. Do severních letovisek Saidia a Fés trvá let okolo tří hodin, cesta do jižně položeného Agadiru je zhruba o hodinu delší.


Sem chci


Další destinace v Maroku