Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar

Nejkrásnější písečné pláže Afriky, průzračné, teplé moře, luxusní hotely a služby na světové úrovni za přijatelné ceny… to všechno a ještě mnohem více nabízí dovolená na Zanzibaru.

“Hakuna matata” - fráze, kterou na Zanzibaru uslyšíte skoro na všechno a která dokonale vystihuje atmosféru ostrova i náturu místních. Znamená něco jako “vše je v pohodě, tak jak má být, žádný stres”...

Nádherný ostrov Zanzibar uprostřed Indického oceánu láká čím dál více turistů nejen na své dokonalé pláže, ale také úchvatný podmořský svět, deštný prales a možnost zažít na vlastní kůži dobrodružné safari jako z Lvího krále.

Na Ostrově koření, jak je někdy Zanzibaru přezdíváno si užijete dokonalou romantickou dovolenou ve dvou, párty dovolenou s partou přátel i dovolenou s dětmi. Na tomto kouzelném ostrově kousek od Tanzanie si zkrátka každý najde to své. Počasí na Zanzibaru je po celý rok teplé. Při přemýšlení kdy letět na Zanzibar ale rozhodně nezapomeňte vzít v potaz období monzunových dešťů.


Zanzibar

Praktické informace

Praktické informace o dovolené na Zanzibaru

 • Používaný jazyk: na Zanzibaru se snadno domluvíte anglicky (a svahilsky).
 • Časový posun na Zanzibaru je v létě + 1 hodina. Časový posun na Zanzibaru v zimě je pak + 2 hodiny. Zanzibar narozdíl od České republiky totiž nepoužívá zimní čas.
 • Očkování na Zanzibar: Pro dovolenou na Zanzibar není povinné žádné očkování. Přesto se před odletem informujte o doporučených očkováních.
 • Vízum na Zanzibar: Pro dovolenou na Zanzibaru budete potřebovat vízum a cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po návratu. Není ale nezbytně nutné řešit vízum předem. V letadle zkrátka vyplníte potřebné dokumenty a na letišti na Zanzibaru poté zaplatíte 50 USD.
 • Měna na Zanzibaru: na Zanzibaru se platí tanzanským šilinkem (TZS), 1 TZS = 0,0093 CZK. 1 CZK = 107,863 TZS. Všeobecně přijímaný je také americký dolar (USD). Obecně ale platí, že cena je výhodnější v místní měně a je zvykem smlouvat.

Tip: Přibalte s sebou něco navíc. Celá řada místních lidí má velice nízké příjmy a chybí jim i základní potřeby. Místo rozdávání peněz a sladkostí dětem, které výrazně podporuje záškoláctví a žebrání, je lepší přivézt spíše např. knihy a učební pomůcky v angličtině, jednoduchá zařízení pro měření hladiny krevního cukru, lékárničky, zubní kartáčky a pasty, odblešovací přípravky pro psy a kočky, nebo třeba pletací jehly a příze. Jednotlivé resorty pak všechny věci nejlépe předají místním.

Dovolená Zanzibar

Dovolená Zanzibar

Co je ještě k dovolené na Zanzibaru dobré vědět:

 • Hlavní město Zanzibaru je Zanzibar city (či Zanzibar town). Zajímá vás, co v hlavním městě Zanzibaru vidět? Mrkněte na naše tipy na výlety.
 • Zanzibar je převážně islámská země, je proto dobré myslet na určitá pravidla, která platí mimo hotely a jejich pláže:
  • ženy by měly mít zakrytý dekolt, paže a nohy až po lýtka,
  • nudismus je tady zakázaný, vhodné není ani opalování bez horního dílu plavek,
  • nemuslimové mají zakázaný vstup do většiny mešit,
  • za homosexualitu a její projevy na veřejnosti jsou tady vysoké tresty,
  • je zakázáno fotit vojenské objekty a vojáky, u fotografování místních obyvatel je slušné se jich nejprve zeptat.
 • Silnice na Zanzibaru neodpovídají evropským standardům. Počítejte tedy s tím, že vám přejezdy můžou trvat o něco déle, než jste zvyklí. Pronájem vozu na Zanzibaru nedoporučujeme, nejlepší variantou je si domluvit auto s řidičem.
 • Jak je to na Zanzibaru se spropitným? Spropitné je tady významnou součástí příjmu místních obyvatel a jako odměna za služby se alespoň malé spropitné očekává. Nezapomínejte na něj u nosičů, číšníků, nebo třeba průvodců po safari.
 • Pro zásuvky na Zanzibaru budete potřebovat adaptér (používají se tady zásuvky typu D se 2 plochými kontakty a kolíkem, případně 3 kulaté kolíky). Adaptéry vám často zapůjčí na recepci hotelu.
Letenky na Zanzibar

Let na Zanzibar

Let na Zanzibar

Vzdálenost z Prahy na Zanzibar je necelých 7 tisíc kilometrů. Zajímá vás, jak dlouho se letí na Zanzibar? Doba letu z Prahy na Zanzibar je průměrně 9 hodin. Během poměrně krátkého letu se tedy snadno dostanete do této nádherné exotické země.

Letenka na Zanzibar

Pokud chcete vyrazit na Zanzibar bez cestovky na vlastní pěst, v první řadě budete potřebovat letenku. Přímý let z Prahy na Zanzibar zatím žádný dopravce neprovozuje. Letenka Praha Zanzibar se dá sehnat s jedním, nebo dvěma přestupy a její cena začíná už na 13 tisících. V akci je samozřejmě možné sehnat letenku na Zanzibar i výhodněji. Nejrychleji se na Zanzibar dostanete s Turkish Airlines (většinou s přestupem v Istanbulu), Qatar Airways a Emirates (přes Dubaj). Většinou se na Zanzibar letí večer s příletem ráno.

Počasí Zanzibar

Počasí Zanzibar

Počasí Zanzibar

Ostrov Zanzibar má díky své poloze kousek od rovníku příjemné tropické klima. Mohlo by se tedy zdát, že si dovolenou na Zanzibaru užijete v kterékoli části roku. Ve skutečnosti je ale skvělé promyslet, kdy letět na Zanzibar, abyste se vyhnuli monzunovým dešťům. Teploty na Zanzibaru jsou po celý rok stabilně vysoké. Průměrné denní teploty nikdy neklesnou pod 29°C. V průběhu roku se ale na ostrově Zanzibar vystřídají dvě monzunová období:

 • hlavní dlouhý monzun (neboli Kusi) v době od dubna do května,
 • vedlejší krátký monzun v době od listopadu do prosince.

Monzunové deště se v období od dubna do května objevují hlavně v odpoledních hodinách, někdy jsou dokonce tak intenzivní, že způsobují místní záplavy. V těchto měsících se tedy nevyplatí letět na Zanzibar, pokud nechcete celou dovolenou strávit na hotelu. Část hotelů na Zanzibaru je v této roční době dokonce zavřená.

Deště v období vedlejšího monzunu nejsou tak intenzivní jako na jaře. V období Vánoc a Silvestra už na ostrově Zanzibar panují zase příjemné podmínky. Je jenom potřeba počítat s tím, že se v průběhu dne mohou objevit krátké přeháňky. Ceny na Zanzibaru jsou ale v době Vánoc o něco vyšší.

Kdy jet na Zanzibar?

Kdy je nejlepší letět na Zanzibar?

Kdy je nejlepší letět na Zanzibar?

Nejoblíbenějším obdobím, kdy letět na Zanzibar je období od prosince do března. V této době je příjemně teplo, skvěle teplé je i moře a prší tady jenom občas. Teplota vzduchu je v těchto měsících průměrně 32°C, teplota moře 29°C a prší jenom párkrát do měsíce. Jedná se ale o chvilkový déšť, který je příjemným osvěžením. Navíc je skvělé letět na Zanzibar v zimě, uniknout sychravému počasí, které u nás v zimě panuje, vyhřát se a užít si nádhernou exotickou dovolenou.

Druhou možností, kdy jet na Zanzibar je období od června do října. Je teplo, vlhkost vzduchu je nižší než na začátku roku a prší tady zcela minimálně. Průměrné teploty vzduchu se v této době pohybují kolem příjemných 30°C a moře má příjemných 26°C. Tato doba je na Zanzibaru hlavní sezonou a míří sem tedy nejvíce turistů. Moře je v tomto období nádherně průzračné, můžete se tedy těšit na nádherné šnorchlování. Především na severním pobřeží ostrova.

Dovolená na Zanzibaru levně

Dovolená na Zanzibaru levně

Dovolená na Zanzibaru levně

Pokud chcete ušetřit a užít si tak levnou dovolenou na Zanzibaru, nejlepším obdobím pro vás bude březen. Cestovní kanceláře v této době nabízejí výrazné posezonní slevy. Musíte ale počítat s tím, že na svou dovolenou na Zanzibar pojedete na začátku hlavní monzunové sezony a můžou vás tedy potkat přeháňky.

Ať už jedete na Zanzibar na vlastní pěst, nebo klasicky s cestovkou, dalším tipem, jak vyrazit na Zanzibar levně je vybrat si pro ubytování východní pobřeží, nebo západní pobřeží, kde je méně honosné ubytování a více ruchu nočního života. Na obou těchto pobřežích Zanzibaru jsou nižší ceny za ubytování než v jiných částech ostrova. Mrkněte na nabídku hotelů na Zanzibaru a vyberte si ten pravý pro vás.

Příliv a odliv na Zanzibaru

Příliv a odliv

Příliv a odliv na Zanzibaru aneb kam na Zanzibar

Při výběru místa pro svou dovolenou je kromě počasí a množství srážek potřeba brát v potaz také příliv a odliv na Zanzibaru. Podle toho je pak vhodné si vybrat pobřeží, na kterém se ubytujete. V závislosti na fázi měsíce se totiž na ostrově Zanzibar střídají 2 přílivy a 2 odlivy denně. Intenzita přílivu a odlivu je ale na jednotlivých pobřežích ostrova Zanzibar rozdílná. Severní pobřeží je přílivu a odlivu vystaveno minimálně, hotely na tomto pobřeží jsou tedy pro vaši dovolenou s celodenní koupáním v moři naprosto ideální. Na severním pobřeží ostrova se také nachází turisticky nejvyhledávanější pláže Kendwa a Nungwi.

Nejvýraznější příliv a odliv (až o 1,5 km) vás potká na západním a východním pobřeží Zanzibaru. Pláže se tady v průběhu dne mění k nepoznání, což má své kouzlo hlavně pro milovníky lastur a rodiny s dětmi. Můžete se tady procházet a sbírat mušle, pozorovat místní sběrače řas (pro které je příliv a odliv základem živobytí), nebo trávit čas u hotelových bazénů. Hotely na východním pobřeží Zanzibaru navíc nabízejí o něco nižší cenu než v jiných částech ostrova.

Dovolená na Zanzibaru

Dovolená na Zanzibaru

Dovolená na Zanzibaru

Dovolená na exotickém ostrově Zanzibar je příslibem dokonalého odpočinku, teplého moře, nekonečných písečných pláží, rozmanité přírody, úžasného potápění a služeb na světové úrovni. Mezi oblíbené varianty zájezdu na Zanzibar patří také kombinace s pár dny v safari na pevnině v Tanzánii nebo Keni (na začátku, nebo na konci dovolené). A když si navíc vyberete z našich ultra last minute nebo last minute zájezdů na Zanzibar, bude to také velice výhodná exotická dovolená. Ubytování na Zanzibaru je skutečně různorodé od guest housů za pár korun na noc, až po luxusní resorty na těch nejkrásnějších místech ostrova. Pro svou dovolenou na Zanzibaru si tak můžete vybrat přesně takové ubytování, které splní všechna vaše očekávání.

Zájezd na Zanzibar můžete pořídit se snídaní, polopenzí, nebo si vybrat nejoblíbenější variantu - (ultra) all inclusive Zanzibar, během kterého o vás bude postaráno skutečně královsky.

Ubytování na Zanzibaru

Ubytování na Zanzibaru

Ubytování na Zanzibaru

Na Zanzibaru najdete hotely všech cenových kategorií rozeseté po celém ostrově. Stačí si jen vybrat ten správný pro vás.

Hotel Riu Palace Zanzibar 5*

Tento hotel je ideální volbou ubytování na Zanzibaru pro nejnáročnější klientelu. Jedná se o asi nejoblíbenější hotel na nejlepší pláži Nungwi, a skutečně se není čemu divit. Tento hotel nabízí skvělé služby, nádherné vilky a apartmány s postelí s nebesy, vlastní vířivkou a bazénem přímo na pláži, nebo pár kroků od ní. Samozřejmostí je celá řada sportovních a relaxačních aktivit, které si skvěle užijete.

Věděli jste, že na Zanzibaru se nachází také dva slavné české resorty, které zároveň patří mezi nejoblíbenější hotely na ostrově?

Hotel Tulia Zanzibar Beach

Malý butikový hotel Tulia na východním pobřeží Zanzibaru má české majitele a nedávno dokonce získal ocenění jako Nejlepší luxusní romantický plážový resort na světě. To zní jako příslib kouzelné dovolené, co říkáte? Intimní prostředí, příjemná atmosféra a k tomu služby na světové úrovni za skvělé ceny. Pobyt na Zanzibaru v resortu Tulia si můžete vybrat buď se snídaní, polopenzí, nebo all inclusive. Tento luxusní hotel najdete poblíž vesničky a jedné z nejkrásnějších pláží světa jménem Pongwe a asi 40 kilometrů od letiště. Tento hotel je přímo na nádherné písečné pláži a nabízí infinity bazén, wellness, golfové hřiště, několik barů a restaurací a spoustu různých sportovních aktivit od jógy po kajaky.

Zuri Zanzibar hotel & resort

"Zuri" znamená ve svahilštině "nádherný", a přesně tak se tady budete cítit. V hotelu Zuri na Zanzibaru s českými majiteli si můžete vybrat z celkem 56 krásných bungalovů, apartmánů a vil rozesetých v nádherné tropické zahradě o rozloze celkem 12 hektarů. Všechny typy soukromého ubytování mají přímý výhled na oceán a nachází se kousek od azurově modrého moře. Hotel se nachází na severovýchodním pobřeží Zanzibaru zhruba 50 kilometrů od letiště.

Místní kuchyni, stejně jako třeba arabské či indické speciality můžete ochutnat v jedné ze 3 restaurací a 4 barů. Samozřejmostí je celá řada nabízených aktivit od jógy a meditace, přes Zahradu vůní, až po Fitness v divočině a wellness. Soukromá pláž u hotelu Zuri je v každé chvíli dokonalá (nemusíte ujít 500 metrů jako v jiných částech Zanzibaru, abyste si vůbec zaplavali). Ostrov Zanzibar je po staletí známý jako “ostrov koření”, také proto je čtvrtina pozemku Zuri resortu pokrytá soukromou botanickou zahradou. Pokud si pro svou dovolenou na Zanzibaru vyberete tento český resort, budete nadšení.

Dovolená na Zanzibaru s dětmi

Dovolená na Zanzibaru s dětmi

Dovolená na Zanzibaru s dětmi

Plánujete dovolenou na ostrov Zanzibar s dětmi a hodilo by se vám pár rad? Tady jsou. Pro dovolenou s dětmi jsou vhodné všechny oblasti ostrova Zanzibar. Mezi nejoblíbenější destinace cestujících rodin patří třeba Kendwa, Kiwengwa na východním pobřeží nebo Kizimkazi na jihu. Je zde na výběr větší množství hotelových resortů a noční život není tak rušný jako jinde na ostrově. Všechny hotely jsou skvěle vybavené pro dovolenou s dětmi, nabízí různé druhy kuchyně, bazény a atrakce, kde se vyblbnou děti různého věku.

A co s dětmi na Zanzibaru dělat? Kromě koupání v moři a užívání si vodních radovánek vám můžeme jednoznačně doporučit výlety na malých loďkách na okolní ostrůvky. Místní vás za pár peněz rádi odvezou tam a zase zpátky. Při odlivu pak s dětmi můžete sbírat mušle a cachtat se v malých lagunách. Zanzibar s dětmi bude rozhodně patřit mezi vaše nejlepší dovolené.

Svatba na Zanzibaru

Svatba na Zanzibaru

Svatba na Zanzibaru

Pokud sníte o exotické svatbě v zahraničí, Zanzibar vás uchvátí. Tento ostrov totiž nabízí nekonečně dlouhé bílé písečné pláže lemované palmami, tradiční arabské plachetnice Dhow vznášející se na vlnkách teplé vody Indického oceánu, tropickou přírodu a velice příjemné obyvatele a kulturu. Na trhu je celá řada agentur (i českých), které pro vás zařídí svatbu na Zanzibaru od A do Z. Na vás bude jenom dodat potřebné dokumenty, popsat svou vizi a dorazit včas na smluvené místo.

Tip: Mezi nejoblíbenější resorty pro svatbu na Zanzibaru patří český resort Zuri.

Téměř každý resort na Zanzibaru má své vlastní místo pro svatbu, která může být jak právně platná, tak i symbolická. Není tedy potřeba nikam odjíždět. Jenom si vyberte to nejkrásnější místo pro svou pohádkovou svatbu a novomanželskou dovolenou na Zanzibaru. Cena svatby na Zanzibaru začíná už na 10 tisících korun a podle služeb, které budete chtít a délky vašeho líbánkového pobytu pak cena stoupá.

Kde leží Zanzibar

Zanzibar mapa - kde leží Zanzibar?

Zanzibar mapa - kde leží Zanzibar?

Ostrov Zanzibar najdete v Indickém oceánu kousek od východního pobřeží Afriky, vedle Tanzanie. Zanzibar je ve skutečnosti souhrnný název pro souostroví, které tvoří ostrov Zanzibar (svahilsky Unguja), ostrov Pemba a asi 50 menších ostrůvků, které si můžete prohlédnout na mapě níže. Na mapě Zanzibaru můžete prozkoumat jednotlivé ostrovy, hotely a zajímavá místa, která můžete navštívit. Mapu ostrova Zanzibar si lze snadno přiblížit nebo oddálit.

Průměrné teploty vzduchu na Zanzibaru

29° C
29° C
28° C
27° C
27° C
26° C
26° C
26° C
27° C
27° C
28° C
28° C

Průměrné teploty vody na Zanzibaru

28° C
28° C
29° C
29° C
28° C
27° C
26° C
26° C
26° C
26° C
28° C
28° C

Sem chci