Spojené arabské emiráty

#

Spojené arabské emiráty jsou zemí, která skutečně spojuje - a to zdánlivě nespojitelné. Kde jinde si můžete jít zalyžovat na uměle vytvořený svah, když kolem vládnou čtyřicetistupňová vedra? Kde jinde můžete navštívit starobylé památky i nejmodernější světové stavby, vzdálené od sebe pouhých pár metrů?

Spojené arabské emiráty už dávno nejsou jen písek a poušť - dnes si tu můžete zahrát golf, nakupovat v nejluxusnějších obchodech, poznat tradiční život beduínů, najíst se v podmořské restauraci, obdivovat nejvyšší stavbu světa nebo si dopřát delikatesy ve špičkových podnicích s michelinskou hvězdou. Pokud chcete na dovolenou někam, kde se o své hosty skutečně umějí postarat, vyrazte do SAE.


Cestovní doklady

K cestě do Spojených arabských emirátů vám stačí cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po návratu ze země. V pasu nesmíte mít záznam o předchozí návštěvě Izraele. Od roku 2014 (resp. 2015) platí v emirátech Dubaj a Ras al-Khaimah také povinná turistická taxa (“Tourism Dirhams”), která se liší v závislosti na konkrétní kategorii ubytování a pohybuje se od 2 do 5,5 USD/noc. Taxa se hradí v hotelu nejpozději v den odjezdu.

Vízum Spojené arabské emiráty

Od roku 2014 byla pro občany ČR mířící do Spojených arabských emirátů zrušena vízová povinnost. Razítko opravňující k 30-dennímu pobytu získáte do pasu zdarma ihned po příletu do SAE (tzv. “visa on arrival”).

Doba letu do Spojených arabských emirátů

Doba letu z České republiky do Spojených arabských emirátů se pohybuje od 5,5 do 7 hodin, v závislosti na konkrétním emirátu, do kterého míříte. Cesta z Prahy do Dubaje, kam se létá nejčastěji, trvá přesně 6 hodin.

Video

Zajímá vás, jaká je ve Spojených arabských emirátech příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás v této destinaci natočili.

Počasí Spojené arabské emiráty

Ve Spojených arabských emirátech vládne suché tropické klima, v oblastech kolem moře je však třeba počítat se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Tato vlhkost způsobuje, že pocitové vnímání teploty je v těchto oblastech ještě vyšší. V zimních měsících se teploty obecně pohybují mezi 20-25 °C, v červenci a srpnu překračují denní průměry 40 °C. Pokud vyrazíte mimo přímořská letoviska, je třeba se připravit i na chladnější počasí - například v pouštních oblastech může v noci (zejména během zimních měsíců) klesnout teplota i pod bod mrazu. Na pobřeží je v zimě nutné počítat s možnými mlhami, v létě zase čas od času zasáhnou oblast písečné bouře. Od května do října v SAE téměř vůbec neprší, občasné bouřky se dají zaznamenat pouze v severovýchodních horských oblastech. Většina přeháněk spadne na území emirátů v zimě, průměrný úhrn měsíčních srážek je 8 mm.

Průměrné teploty vzduchu ve Spojených arabských emirátech

21° C
22° C
26° C
31° C
33° C
37° C
41° C
41° C
39° C
35° C
30° C
25° C

Průměrné teploty vody ve Spojených arabských emirátech

23° C
23° C
24° C
24° C
27° C
29° C
31° C
32° C
29° C
27° C
26° C
24° C

Upozornění

Ve Spojených arabských emirátech byste si měli dát pozor hlavně na dvě věci - na počasí a na pravidla chování (a oblékání) spojená s islámem, která je třeba dodržovat. Vzhledem k extrémně horkému počasí, které v létě atakuje i hranici 50 °C, je třeba dodržovat pitný režim a nepodceňovat spolehlivou ochranu proti slunci.

Většina veřejných míst je dobře klimatizovaná, pokud se tedy chystáte strávit delší dobu například v nákupním centru, přijde vám vhod i lehký svetr. Zejména ženy by měly dbát na to, aby chodily slušně oblečené - to znamená hlavně neodhalovat (mimo pláže a resorty) ramena ani kolena a na plážích se neopalovat nahoře bez, měly by se také zdržet vyzývavého chování (včetně líbání a dotyků s partnerem na veřejnosti), pokud možno nechodit v noci po městě samy a nereagovat na případné projevy místních mužů.

Státním jazykem je v SAE arabština, ale téměř všude se domluvíte i anglicky a na mnoha místech také rusky, takže s komunikací by neměl být problém. Kriminalita je tu obecně nízká, přesto si zejména na rušných místech dávejte na své věci pozor a cennosti si raději uschovejte v hotelovém trezoru.

Dovolená ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty se rozkládají ve východní části Arabského poloostrova, při pobřeží Perského zálivu. Celkem se zde nachází 7 emirátů - Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al-Quwain. Každý emirát má svá specifika a láká konkrétní typy návštěvníků - v Dubaji a Abu Dhabi je například největší koncentrace hotelů, nákupních center a luxusních restaurací pro ty nejnáročnější klienty, do emirátů Ajman nebo Fujairah zase míří ti cestovatelé, kteří chtějí vidět zajímavosti zdejší přírody a historie.

Celková rozloha SAE je 83 600 km2, z absolutního počtu více než 9 milionů obyvatel jich největší část žije v emirátech Dubaj a Abu Dhabi (1,8 a 1,6 mil). Většinu území zabírá poušť, s horami se setkáte hlavně na severu země. Pobřeží SAE je lemováno ostrovy, na jednom z těchto ostrovů leží i hlavní město Abu Dhabi, které je zároveň metropolí stejnojmenného (a také největšího) emirátu.


Sem chci