Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou zemí, která skutečně spojuje - a to zdánlivě nespojitelné. Kde jinde si můžete jít zalyžovat na uměle vytvořený svah, když kolem vládnou čtyřicetistupňová vedra? Kde jinde můžete navštívit starobylé památky i nejmodernější světové stavby, vzdálené od sebe pouhých pár metrů?

Spojené arabské emiráty už dávno nejsou jen písek a poušť - dnes si tu můžete zahrát golf, nakupovat v nejluxusnějších obchodech, poznat tradiční život beduínů, najíst se v podmořské restauraci, obdivovat nejvyšší stavbu světa nebo si dopřát delikatesy ve špičkových podnicích s michelinskou hvězdou. Pokud chcete na dovolenou někam, kde se o své hosty skutečně umějí postarat, vyrazte do SAE.


Cestovní doklady

Cestovní doklady do Spojených arabských emirátů

K cestě do Spojených arabských emirátů vám stačí cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po návratu ze země. V pasu nesmíte mít záznam o předchozí návštěvě Izraele. Od roku 2014 (resp. 2015) platí v emirátech Dubaj a Ras al-Khaimah také povinná turistická taxa (“Tourism Dirhams”), která se liší v závislosti na konkrétní kategorii ubytování a pohybuje se od 2 do 5,5 USD/noc. Taxa se hradí v hotelu nejpozději v den odjezdu.

Vízum Spojené arabské emiráty

Od roku 2014 byla pro občany ČR mířící do Spojených arabských emirátů zrušena vízová povinnost. Razítko opravňující k 30-dennímu pobytu získáte do pasu zdarma ihned po příletu do SAE (tzv. “visa on arrival”).

Písečné pláže Spojené arabské emiráty

Písečné pláže SAE

Písečné pláže ve Spojených arabských emirátech

V Emirátech si můžete užívat překrásné písčité pláže, čisté moře a luxus plynoucí z ohromného bohatství této země. Golfová, tenisová a kriketová hřiště i jízdárny jsou běžně k dispozici a mnohdy jsou i součástí samotných hotelů. Velké oblibě se těší trhy a bazary, které nabízí luxusní látky, šperky, zlato i umělecké předměty a elektroniku. Navíc se mohou Emiráty pochlubit velkým množstvím islámských památek a moderní architekturou, která na člověka mnohdy působí, jako by pocházela z vesmíru.

Doba letu

Jak dlouho se letí do Spojených arabských emirátů?

Doba letu do Spojených arabských emirátů z České republiky se pohybuje od 5,5 do 7 hodin, v závislosti na konkrétním emirátu, do kterého míříte. Cesta z Prahy do Dubaje, kam se létá nejčastěji, trvá přesně 6 hodin.

Aktivity ve Spojených arabských emirátech

Aktivity

Aktivity ve Spojených arabských emirátech

Libujete-li si v přepychu, určitě se vydejte do nadpozemské Dubaje, která se může pochlubit luxusními hotely, světovými kulinářskými specialitami a bohatou zábavou. Kromě nakupování, slunění se na pláži a poznávání si tu můžete i zalyžovat a to dokonce na opravdovém sněhu, žádné umělé trávníky. Těsně v závěsu je Abú Dhabí, které má též velmi vysoký standard služeb a širokou nabídku zajímavých aktivit. Je-li na Vás přepych těchto měst příliš, můžete zamířit do Sharjah či Ras al Khaimah. Tyto emiráty jsou vhodné pro cestování a poznávání. Navíc jsou tu ceny o něco příznivější. Musíte se ale smířit s konzervativnějším přístupem k zábavě. Tradiční noční život zde nenajdete. Zato si ale přes den můžete užívat několikakilometrové písčité pláže a průzračné moře.

Lidé a kultura Spojené arabské emiráty

Kultura v SAE

Kultura ve Spojených arabských emirátech

Spojené Arabské Emiráty se skládají celkem ze sedmi emirátů. Mezi nejznámější patří Abú Dhabí a Dubaj. Hlavním městem je Abú Dhabí. V zemi žije celkem 6 900 000 obyvatel. Zajímavé je, že samotní Arabové tvoří bezmála 20% populace. Zbylí občané pocházejí z různých koutů světa, především z Indie, Pákistánu, USA, Británie a dalších. Úředním jazykem je arabština, ale používají se zde také jazyky jako hindština, angličtina, urdština a fársí. Národní měnou je dirham. Jeden dihram je v přepočtu asi pět korun českých. Hlavou této federace je Chalífa ibn Saíd al-Nahaján. Chalífa je titul užívaný pro nástupce Mohameda. Je to nejvyšší duchovní autorita islámu. Islám je hlavním náboženstvím ve Spojených Arabských Emirátech.

Video

Zajímá vás, jaká je ve Spojených arabských emirátech příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás v této destinaci natočili.

Počasí ve Spojených arabských emirátech

Počasí Spojené arabské emiráty

Počasí Spojené arabské emiráty

Ve Spojených arabských emirátech vládne suché tropické klima, v oblastech kolem moře je však třeba počítat se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Tato vlhkost způsobuje, že pocitové vnímání teploty je v těchto oblastech ještě vyšší. V zimních měsících se teploty obecně pohybují mezi 20-25 °C, v červenci a srpnu překračují denní průměry 40 °C.

Počasí ve Spojených arabských emirátech je pro dovolenou vhodné v podstatě po celý rok. Pokud vyrazíte mimo přímořská letoviska, je třeba se připravit i na chladnější počasí - například v pouštních oblastech může v noci (zejména během zimních měsíců) klesnout teplota i pod bod mrazu. Na pobřeží je v zimě nutné počítat s možnými mlhami, v létě zase čas od času zasáhnou oblast písečné bouře. Od května do října v SAE téměř vůbec neprší, občasné bouřky se dají zaznamenat pouze v severovýchodních horských oblastech. Většina přeháněk spadne na území emirátů v zimě, průměrný úhrn měsíčních srážek je 8 mm.

Průměrné teploty vzduchu ve Spojených arabských emirátech

21° C
22° C
26° C
31° C
33° C
37° C
41° C
41° C
39° C
35° C
30° C
25° C

Průměrné teploty vody ve Spojených arabských emirátech

23° C
23° C
24° C
24° C
27° C
29° C
31° C
32° C
29° C
27° C
26° C
24° C

Upozornění

Ve Spojených arabských emirátech byste si měli dát pozor hlavně na dvě věci - na počasí a na pravidla chování (a oblékání) spojená s islámem, která je třeba dodržovat. Vzhledem k extrémně horkému počasí, které v létě atakuje i hranici 50 °C, je třeba dodržovat pitný režim a nepodceňovat spolehlivou ochranu proti slunci.

Většina veřejných míst je dobře klimatizovaná, pokud se tedy chystáte strávit delší dobu například v nákupním centru, přijde vám vhod i lehký svetr. Zejména ženy by měly dbát na to, aby chodily slušně oblečené - to znamená hlavně neodhalovat (mimo pláže a resorty) ramena ani kolena a na plážích se neopalovat nahoře bez, měly by se také zdržet vyzývavého chování (včetně líbání a dotyků s partnerem na veřejnosti), pokud možno nechodit v noci po městě samy a nereagovat na případné projevy místních mužů.

Státním jazykem je v SAE arabština, ale téměř všude se domluvíte i anglicky a na mnoha místech také rusky, takže s komunikací by neměl být problém. Kriminalita je tu obecně nízká, přesto si zejména na rušných místech dávejte na své věci pozor a cennosti si raději uschovejte v hotelovém trezoru.

Dovolená Spojené arabské emiráty

Dovolená ve Spojených arabských emirátech

Dovolená ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty se rozkládají ve východní části Arabského poloostrova, při pobřeží Perského zálivu. Celkem se zde nachází 7 emirátů - Abu Dhabi, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah a Umm al-Quwain. Každý emirát má svá specifika a láká konkrétní typy návštěvníků - v Dubaji a Abu Dhabi je například největší koncentrace hotelů, nákupních center a luxusních restaurací pro ty nejnáročnější klienty, do emirátů Ajman nebo Fujairah zase míří ti cestovatelé, kteří chtějí vidět zajímavosti zdejší přírody a historie.

Celková rozloha SAE je 83 600 km2, z absolutního počtu více než 9 milionů obyvatel jich největší část žije v emirátech Dubaj a Abu Dhabi (1,8 a 1,6 mil). Většinu území zabírá poušť, s horami se setkáte hlavně na severu země. Pobřeží SAE je lemováno ostrovy, na jednom z těchto ostrovů leží i hlavní město Abu Dhabi, které je zároveň metropolí stejnojmenného (a také největšího) emirátu.

Spojené Arabské Emiráty nejsou zemí jen tak ledajaké dovolené. To poznáte ve chvíli, kdy vystoupíte na letišti. Je to naprosto jiná kultura, čehož si musíte být včas vědomi, abyste se nedopustili nepříjemného faux pas či přestupku. Před vycestováním je třeba si také zařídit turistické vízum.

Dovolená Spojené Arabské Emiráty - Zájezdy

Rozhodli jste se strávit dovolenou ve Spojených Arabských Emirátech? Vyberte si tedy ze skvělé nabídky zájezdů.


Sem chci


Další destinace ve Spojených arabských emirátech