Menorca

Menorca

Menorca je nádherný a klidný ostrov nedaleko španělského pobřeží, na který míří milovníci krásné přírody a odpočinkové dovolené. Je to destinace plná slunce, květin a neprozkoumaných zákoutí, která jen čekají na objevení.

Nečekejte na to, kdy se z tohoto ostrova stane stejně vytížené místo, jako je sousední Mallorca, a vyrazte poznávat krásy Menorky co nejdříve.

Menorca je druhým největším baleárským ostrovem. Leží směrem na sever od Mallorky a liší se od ní především svým klidem. Menorčané žijí naprosto odlišným způsobem života než ostatní Evropané. Nejsou uspěchaní a vše dělají s klidem a rozvahou. Jsou šťastní, což vyčtete z jejich vyrovnaných tváří. Kromě turistických přímořských letovisek tu i nadále stojí vesničky, kde vše probíhá v tradičním duchu.


Cestovní doklady

Občanský průkaz

Občané ČR mohou letět na Menorcu s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem.

Vízum na Menorcu

Pro cestu na Menorcu není cestovní vízum potřeba.

Doba letu na Menorcu

Jak dlouho se letí na Menorcu?

Cesta na Menorcu letadlem vám zabere zhruba 2 hod 15 min. Pokud dáváte přednost dovolené, na kterou nemusíte letět příliš dlouho, ale kde se přesto pořádně ohřejete, je pro vás Menorca to pravé.

Video

Zajímá vás, jaká je na Menorce příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás na tomto ostrově natočili.

Počasí Menorca

Počasí na Menorce

Počasí na Menorce je typicky středomořské. Horká suchá léta střídají mírné a deštivé zimy. V létě se tu setkáte s průměrnými teplotami blížícími se 30 °C, voda bývá vyhřátá přibližně na 20–21 °C. Nejlepší měsíce pro návštěvu Menorky jsou červen, kdy je už voda pěkně vyhřátá, červenec a srpen. V zimě klesá teplota zhruba k 10 °C a prší i několikrát do týdne. Pokud máte rádi hodně slunce, ale chcete se vyhnout největším vedrům, vyrazte na Menorcu v květnu nebo září, kdy si tu můžete užít zhruba 8 až 9 hodin slunečního svitu a průměrné teploty se přitom drží těsně nad příjemnými 20 °C.

Průměrné teploty vzduchu na Menorce

13° C
14° C
15° C
16° C
20° C
23° C
27° C
27° C
24° C
20° C
15° C
12° C

Průměrné teploty vody na Menorce

14° C
13° C
15° C
15° C
18° C
21° C
24° C
26° C
25° C
23° C
20° C
16° C

Geografie

Co vidět na Menorce?

Menorca je nejseverněji a nejvýchodněji položenou částí Baleárských ostrovů. Tento zelený ostrov náležející ke Španělsku má rozlohu 668 km2 a žije zde přibližně 82 000 obyvatel, nejvíce na jihovýchodě v okolí hlavního města Mao. Na délku má ostrov zhruba 50 km, na šířku něco okolo 16 km. Podél celého pobřeží se kromě krásných ukrytých pláží nachází také spousta původních hradů a pevností, které ostrov chránily před nájezdníky. Pokud chcete poznat krásy Menorky co nejlépe, půjčte si kolo a vyrazte na něm.

Příroda na Menorce

Příroda na Menorce

Menorca má panenskou přírodu. Její povrch je mírně kopcovitý a pobřeží je lemováno skalisky, mezi nimiž jsou zátočiny s malými plážemi z písku či oblázků. Celý ostrov je porostlý bujnou vegetací pinií či olivovníků. Nesmí tu chybět ani zelené pastviny, na nichž se pasou stáda hospodářského dobytka. Nejkrásnější pohled na ostrov Menorca se skýtá na jaře, kdy okolní krajina hraje zářivými barvami rozkvetlých orchidejí, lilií, hyacintů či vlčích máků.

Kultura na Menorce

Kultura na Menorce

Čím je ale Menorca opravdu velmi zajímavá, to jsou megalitické stoly zvané taulas staré více než 3 000 let. Snad každý kousek půdy lemují kamenné zíťky s věžemi. Měly tyto kamenné stavby obranný nebo náboženský charakter… či snad obojí? Architektura na Menorce je vůbec velmi zajímavá. Dodnes se zde staví domy ze dřeva a vápence. Jejich bílé venkovní zdivo zdobí jenom zelené okenice a truhlíky s barevnými květinami.

Pozor

Bezpečnostní rizika na Menorce

Na Menorce vám hrozí v podstatě jen jedno riziko, a to slunce. Zejména přes léto tu jsou paprsky dost intenzivní, takže pokud máte citlivou pokožku, rozhodně byste neměli zapomínat na ochranný krém s faktorem alespoň SPF 30 a během poledních a časných odpoledních hodin byste měli dodržovat siestu někde ve stínu.

Pro všechny návštěvníky pak platí hodně pít, nosit sluneční brýle (kvalitní, se skutečně účinným filtrem) a nepřetěžovat se. Pozor na sebe dávejte také při sportování a při pěších výletech nebo cyklocestách po ostrově. To ostatně platí kdekoli. Jinak je Menorca v podstatě nejbezpečnější španělský ostrov, takže byste se tu měli cítit skutečně dobře.

Dovolená Menorca

Dovolená Menorca

Na ostrov Menorca se na dovolenou jezdí především za odpočinkem a relaxací. Nachází se tu spousta zákoutí, kde se o dovolené můžete ukrýt a jen tak nerušeně doplňovat životadárnou energii.

Však místní obyvatelé si drží tento ráj klidu zuby nehty. Váží si své země i přírody, to je zřejmé hned na první pohled. Aby nebyla okolní krajina narušována, nesmí se na Menorce stavět výškové budovy. Hotely mají menší kapacity a v dnešní době se jejich výstavba již uklidnila. Nebo se k jejich provozování využívají starší zrekonstruované budovy. Omezením lůžek je omezeno i množství turistů na ostrově. Máte-li rádi o dovolené svůj vlastní prostor, budete na Menorce určitě spokojeni.

Co se týká dopravy. Na Menorku se můžete dostat pohodlně letadlem s přestupem ve Španělsku nebo na Mallorce. Další možností je trajekt. Jelikož ostrov není nijak zvlášť velký, není problém ho během dovolené na Menorce procestovat celý. Můžete si zde pronajmout například automobil nebo skútr a vydat se za romantickými plážemi nebo do okolních vesniček, kde se seznámíte s životem Menorčanů.

Last minute zájezdy na Menorcu

Plánujete dovolenou na Menorce na poslední chvíli? Pamatujte, že Menorca je přírodní rezervace s omezenými kapacitami, které bývají velmi často rezervované dávno před sezónou nabídkou first minute. Pokud i přes to zkoušíte na dovolené ušetřit rezervací na poslední chvíli, vybírejte zájezdy z nabídky last minute Menorca.


Sem chci