Španělsko

Kanárské ostrovy

Španělsko

Španělsko je zemí nezkrotného temperamentu, která leží na území Pyrenejského poloostrova spolu s Portugalskem. Asi první, co se člověku vybaví, je španělská korida, ohnivé flamenko, zvuk kastanět a osvěžující alkoholický nápoj zvaný Sangria. Španělsko má nezkrotnou duši a srdce plné vášně. Charakterizuje ho karmínově rudá červená, která v člověku probouzí život, lásku i touhu.

Přesný název zní Španělské království. Je součástí Evropské unie, díky jejíž podpoře se země začala značně rozvíjet. Dnes se ve Španělsku platí eurem, ale před vstupem do měnové unie tu do roku 2002 platily staré dobré pesety. Země se rozděluje na 50 provincií, 17 autonomních společenství a 2 autonomní města, kterými jsou Ceuta a Melilla v Maroku.


Španělsko Korida

Fakta o Španělsku

Fakta o Španělsku

V 70. letech ve Španělsku vládl fašistický režim pod vedením generála Franca. Jeho diktatura byla tvrdá a nelítostná. Některým španělským oblastem bylo například upřeno právo na vlastní jazyk. Své o tom ví i Baskitsko. Zde před více než padesáti lety vznikla nechvalně známá separatistická skupina ETA. Člověk ani nemusí zdlouhavě studovat španělské dějiny, aby si dokázal odpovědět na otázku, o co v tomto „boji“ vlastně běží. To jsme přesně my lidé. Vytloukáme klín klínem přesněji řečeno nenávist nenávistí. Začarovaný kruh, ze kterého je obtížná cesta ven.

Španělsko je ale velmi krásnou zemí, která si dokáže získat srdce nejednoho návštěvníka. Svou roli v této zemi hrají příroda a obdivuhodné památky. Právě ze Španělska pocházejí geniální umělci jako Salvador Dalí, Pablo Picasso či Antonio Gaudí. Umělecká díla, která tu po sobě zanechali, jsou bezpochyby unikátní.

Dovolená ve Španělsku

Španělská krajina a příroda

Španělská krajina a příroda

Španělsko se nachází na Pyrenejském poloostrově při Atlantickém oceánu a Středozemním moři. Krajina je převážně hornatá. Tvoří ji pohoří Pyrenejské, Kantaberské, Iberské, Kastilské a Sierra Morena. Nížiny pokrývají pouze úzký pás při pobřeží.

Pobřeží ve Španělsku je velmi různorodé. Při Středozemním moři leží Costa Brava. Toto pobřeží je velmi vyhledávané. Tvoří ho strmá skaliska, velké zálivy a písečné pláže. Nejznámější středisko je Palamos. Costa Dorada se může pochlubit zlatým pískem a plochými plážemi navazujícími na pobřežní nížiny. Patří sem letoviska Tarragona a Barcelona. Costa del Azahar je plná citrusových hájů a pláží tvořených jemným pískem i drobnými kamínky. Známými centry jsou Peniscola a Valencia. Španělské pobřeží Costa Blanca má bílé písčité pláže a suché podnebí. Turisté sem jezdí například do Alicante. Nejjižněji se nachází Costa del Sol s centry Malaga a Granada. U Atlantického oceánu se nejčastěji jezdí na pobřeží Costa Verde.

Dovolená ve Španělsku

Španělské ostrovy

Španělské ostrovy

Součástí Španělska jsou i přidružené ostrovy. Jmenujme například Kanárské ostrovy, které mají sice blíže Africe, ale i tak jsou součástí Španělského království. Jednotlivé ostrovy byly vytvořeny sopečnou činností a vyznačují se černým sopečným pískem. Patří sem Tenerife, Lanzarote, Gran Canaria a Fuerteventura. Dalším španělským souostrovím jsou Baleáry, které tvoří Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera.

Počasí ve Španělsku

Počasí ve Španělsku

Počasí ve Španělsku

Podnebí ve Španělsku má obecně středomořský charakter. Což znamená, že léta jsou horká a zimy mírné a deštivé. V závislosti na nadmořské výšce a orientaci na sever lze ale říci, že i zimy ve Španělsku umí být velmi chladné. Na druhou stranu takové Kanárské ostrovy jsou k turistickým radovánkám využívány po celý rok. Nejchladněji je tu v měsících leden až březen, kdy se rtuť teploměru pohybuje kolem 20 – 25 °C.

Průměrné teploty vzduchu ve Španělsku

13° C
15° C
21° C
23° C
28° C
32° C
33° C
34° C
28° C
24° C
18° C
12° C

Průměrné teploty vody ve Španělsku

° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C
° C

Sem chci