Kos

#

Kos je ostrov zaslíbený letním dovoleným - slunečný, nížinatý, s hustou sítí cyklostezek a spoustou překrásných pláží, od těch s nejjemnějším pískem až po malebné pláže s oblázky. Užijte si koupání v průzračném Egejském moři, ochutnávání tradiční řecké kuchyně a poznávání zdejších památek, ke kterým patří třeba termální prameny Agios Fokas, lázně Asklepion, paví les Plaka nebo vesnička Zia. A když už budete mít Kos celý procestovaný, můžete vyrazit do Turecka, které je vzdálené jen 4 km přes moře. Na Kosu se zkrátka nikdy nebudete nudit!


Cestovní doklady

Ke vstupu na Kos (stejně jako do zbytku Řecka) vám stačí pas nebo občanský průkaz platný minimálně po dobu pobytu.

Doba letu na Kos

Let z České republiky na Kos (Kos Island International Airport) trvá necelé tři hodiny. Vzhledem k malé rozloze ostrova se dostanete do jakéhokoli letoviska během několika málo minut po příletu.

Video

Zajímá vás, jaká je na Kosu příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás na tomto ostrově natočili.

Počasí Kos

Na Kosu panuje klasické subtropické středomořské klima, které přináší horká a suchá léta, zimy jsou naproti tomu mírné a vlhké. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen, během kterých stoupá teplota přes 30 °C, díky mírnému větru od moře ale nejsou teploty pocitově tak vysoké. Nejnižší teploty jsou na ostrově v lednu, i tak se ale drží kolem 15 °C (vzduch i moře). Voda má přes léto až 25 °C. Průměrná teplota vzduchu je 22 °C, průměrný měsíční úhrn srážek 53 mm. V létě neprší vůbec, zato v zimě a na jaře je třeba počítat až se 180 mm srážek za měsíc.

Průměrné teploty vzduchu na Kosu

15° C
15° C
17° C
21° C
26° C
30° C
33° C
33° C
30° C
25° C
20° C
17° C

Průměrné teploty vody na Kosu

16° C
16° C
16° C
17° C
19° C
22° C
23° C
24° C
24° C
22° C
19° C
17° C

Upozornění

Největším rizikem, které vám během dovolené na Kosu hrozí, je spálení od sluníčka. I když se to díky ochlazujícímu vánku pocitově nemusí zdát, zdejší paprsky jsou poměrně intenzivní a snadno vás spálí. Rozhodně tedy nezapomeňte na klobouk a opalovací krém s vyšším faktorem. Pozor si dávejte také na osobní věci a cennosti - zbytečně je nenoste s sebou, nenechávejte je na pláži ani v autě a pro jistotu si pořiďte kopie cestovních dokladů, které můžete schovat třeba v hotelovém trezoru.

Kos na mapě

Kos je sice třetí největší z dvanácti Dodekanéských ostrovů (severovýchod Egejského moře), jeho plocha ale činí pouhých 290 km2. Na délku měří 46 km, na šířku má od 1,5 do 10 km. Pouhým okem můžete dohlédnout do Turecka, které je vzdálené 4 km. Většina ostrova je rovinatá, nejvyšší pohoří Dikeos dosahuje maximální výšky 843 m.n.m. Zajímavostí jsou mořské termální prameny, jejichž teplota může stoupat až k 50 °C. Pobřeží Kosu je plné písečných pláží i ukrytých zátok, ve vnitrozemí zase najdete spoustu cyklistických a turistických stezek. Hlavní město Kos je situováno na severu ostrova. Celková délka pobřeží je 112 km. Oblíbeným cílem je poloostrov Kefalos na jihozápadě ostrova.


Sem chci


Další destinace na Kosu