Kos

Výlety na Kosu

Kos

Kos je ostrov zaslíbený letním dovoleným - slunečný, nížinatý, s hustou sítí cyklostezek a spoustou překrásných pláží, od těch s nejjemnějším pískem až po malebné pláže s oblázky. Užijte si koupání v průzračném Egejském moři, ochutnávání tradiční řecké kuchyně a poznávání zdejších památek, ke kterým patří třeba termální prameny Agios Fokas, lázně Asklepion, paví les Plaka nebo vesnička Zia. A když už budete mít Kos celý procestovaný, můžete vyrazit do Turecka, které je vzdálené jen 4 km přes moře. Na Kosu se zkrátka nikdy nebudete nudit!

Vedle slunce, moře a krásných pláží jsou to i památky a atraktivní příroda, které každoročně lákají davy zahraničních turistů.


Výlety na Kosu

Cestovní doklady

Cestovní doklady potřebné pro cestu na Kos

Ke vstupu na Kos (stejně jako do zbytku Řecka) vám stačí pas nebo občanský průkaz platný minimálně po dobu pobytu.

Aktivní dovolená na Kosu

Aktivity na Kosu

Aktivity na Kosu

Kos je bohatý na různá archeologická naleziště a památky. Za byzantskou kulturu lze jmenovat hrad v Pyli a za římské památky například vilu Casa Romana s 26 místnostmi, 3 bazény a antickým divadlem. Památkami oplývá i hlavní město Kos. Nachází se zde starověká Agora (centrum obchodu), chrámy zasvěcené bohům, Pevnost Johanitů i Hippokratův platan. Traduje se, že právě na místě, kde dnes roste tento platan, Hippokrates vyučoval své žáky.

Dovolená na Kosu

Doba letu na Kos

Doba letu na Kos

Z České republiky let na Kos (Kos Island International Airport) trvá necelé tři hodiny. Vzhledem k malé rozloze ostrova se dostanete do jakéhokoli letoviska během několika málo minut po příletu.

Západ slunce na Kosu

Video

Zajímá vás, jaká je na Kosu příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás na tomto ostrově natočili.

Kos - Architektura

Historie ostrova Kos

Historie ostrova Kos

Ostrov Kos má již dlouhou historii, znám je hlavně díky Hippokratovi, zakladateli tradiční západní medicíny. Hippokrates se narodil na tomto ostrově 460 let př. n. l. a také zde zemřel. Jeho lékařské metody poté začali vykonávat kněží. Významným místem spojeným s lékařstvím je Asklepieion. Nachází se zde trosky Apollónova chrámu, římských lázní a bývala zde lékařská škola, která vznikla po smrti Hippokrata. Právě na tomto místě Hippokrates léčil své pacienty a pokračovalo se zde i po jeho smrti.

Počasí na Kosu

Počasí Kos

Počasí na ostrově Kos

Na Kosu panuje klasické subtropické středomořské klima, které přináší horká a suchá léta, zimy jsou naproti tomu mírné a vlhké. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen, během kterých stoupá teplota přes 30 °C, díky mírnému větru od moře ale nejsou teploty pocitově tak vysoké. Nejnižší teploty jsou na ostrově v lednu, i tak se ale drží kolem 15 °C (vzduch i moře). Voda má přes léto až 25 °C. Průměrná teplota vzduchu je 22 °C, průměrný měsíční úhrn srážek 53 mm. V létě neprší vůbec, zato v zimě a na jaře je třeba počítat až se 180 mm srážek za měsíc.

Průměrné teploty vzduchu na Kosu

15° C
15° C
17° C
21° C
26° C
30° C
33° C
33° C
30° C
25° C
20° C
17° C

Průměrné teploty vody na Kosu

16° C
16° C
16° C
17° C
19° C
22° C
23° C
24° C
24° C
22° C
19° C
17° C
Last minute na Kos

Upozornění

Na co si dát na Kosu pozor?

Největším rizikem, které vám během dovolené na Kosu hrozí, je spálení od sluníčka. I když se to díky ochlazujícímu vánku pocitově nemusí zdát, zdejší paprsky jsou poměrně intenzivní a snadno vás spálí. Rozhodně tedy nezapomeňte na klobouk a opalovací krém s vyšším faktorem. Pozor si dávejte také na osobní věci a cennosti - zbytečně je nenoste s sebou, nenechávejte je na pláži ani v autě a pro jistotu si pořiďte kopie cestovních dokladů, které můžete schovat třeba v hotelovém trezoru.

Dovolená na Kosu

Kos na mapě

Mapa ostrova Kos

Kos je sice třetí největší z dvanácti Dodekanéských ostrovů (severovýchod Egejského moře), jeho plocha ale činí pouhých 290 km2. Na délku měří 46 km, na šířku má od 1,5 do 10 km. Pouhým okem můžete dohlédnout do Turecka, které je vzdálené 4 km. Většina ostrova je rovinatá, nejvyšší pohoří Dikeos dosahuje maximální výšky 843 m.n.m. Zajímavostí jsou mořské termální prameny, jejichž teplota může stoupat až k 50 °C. Pobřeží Kosu je plné písečných pláží i ukrytých zátok, ve vnitrozemí zase najdete spoustu cyklistických a turistických stezek. Hlavní město Kos je situováno na severu ostrova. Celková délka pobřeží je 112 km. Oblíbeným cílem je poloostrov Kefalos na jihozápadě ostrova.

Kos je součástí Jižních Sporad a leží nedaleko tureckého pobřeží. Na ostrově se rozkládají rozsáhlé nížiny, které poskytují velmi úrodnou půdu pro pěstování tradičního salátu. Pohoří se táhne spíše na jihu Kosu.

Kdy vyrazit na Kos?

Kdy vyrazit na Kos?

Kdy vyrazit na Kos?

Asi nejkrásněji je na ostrově Kos během období jara. Po vydatných zimních deštích se příroda krásně zelená a zdobí ji barevné květy. Vzduch je svěží a teplota vzduchu velmi příjemná k procházkám a poznávání ostrova. Léto nabízí horké dny, které je lepší strávit pěkně u moře. Na ostrově Kos se nachází písčité i oblázkové pláže. Nejvíce písčitých pláží je na jihozápadě (Kamári a Paradise). Luxusní pláže s bílým pískem jsou Tigkáki a Marmári na severním pobřeží ostrova. Během Vaší dovolené si zde můžete pronajmout automobil, motorku, čtyřkolku či kolo a směle se vydejte za tamějšími krásami.

Dovolená na Kosu v Řecku

Dovolená na Kosu

Dovolená na Kosu

Máte již dost každodenního shonu? Není nic lepšího, než se jet odreagovat někam do tepla, kde svítí slunce a šumí moře. Je to doslova balzám na duši. Dovolená na ostrově Kos je tou pravou odměnou za nekonečné dny strávené v pracovním procesu. Užijte si i vy nádherné okamžiky v řeckém ráji.

Dovolená na ostrově Kos se nese i ve znamení různých sportovních aktivit. Nabízí se vodní sporty jako šnorchlování, potápění, windsurfing, plachtění a ze suchozemských sportů je na Kosu velmi oblíbená horská cyklistika. Kolo si zde můžete zapůjčit bez problému a projet se horskou krajinou protkávající vnitrozemí, jižní a jihovýchodní pobřeží. Komu by nestačil ostrov Kos, má možnost projet se výletní lodí a navštívit turecký Bodrum.

Kdo si rád o dovolené vyhodí z kopýtka, určitě ho bude zajímat nejrušnější město na Kosu a to Kardamaina. Vedle zlatých písčitých pláží zde můžete navštívit skvělé hudební bary, kluby a jiné zábavní podniky. Jedná se o největší rekreační středisko na ostrově.

Last minute zájezdy na Kos

Poznejte další z krásných Řeckých ostrovů s last minute Kos. Nabídka zájezdů last minute Kos je tu pro Vás.

Přehled aktuálních zájezdů na Kos

Vyberte si konkrétní hotel a zhlédněte video:


Sem chci


Další destinace na Kosu