Kypr

Kypr

Kypr

Kypr je také nazýván Afroditiným ostrovem. Ta je podle řecké mytologie bohyní lásky. Ano, láska a především láska k životu je přesně tím, co Vás bude na Kypru provázet po celou dovolenou. Krásné památky, příroda, písčité pláže mezi skalisky a báječné moře, to vše si tu můžete užít.

Kypr je ostrovem ležícím ve východní části Středozemního moře jižně od Turecka. Komplikovaná politická situace způsobila, že se Kypr rozdělil na dvě samostatné republiky – Kyperská republika a Turecká republika severního Kypru. Odděluje je tzv. Zelená linie, kterou spravuje OSN. Hlavním městem obou zemí je Nicosia (Lefkosia). Je členem Evropské Unie a jako národní měnu přijal euro. Mluví se zde řecky a turecky.


Kultura na Kypru

Kultura na Kypru

Kultura na Kypru

Podle řecké mytologie se bohyně lásky Afrodita zrodila z mořské pěny a vstoupila na ostrov Kypr. Proto je také někdy Kypr označován jako Ostrov lásky nebo Afroditin ostrov. Jako turisté si můžete všimnout, že místní lidé o tento ostrov opravdu láskyplně pečují. To se odráží na překrásné krajině a malebných městečkách.

Kypr byl původně britskou kolonií, ale v druhé polovině 20. století se osamostatnil. Británie si ponechala pouze dvě vojenské základny na jihu – Akrotiri a Dhekelia. Země je poznamenána vlivy mnoha kultur. Najdete tu pozůstatky řecko-římské, ale i byzantské. Po Britech Kypřanům zůstalo řízení na silnici vlevo, na což si musíte dát při výletech do okolí pozor.

Lidé na Kypru

Lidé na Kypru

Lidé na Kypru

Na Kypru se neustále něco slaví. Tanec, hudba a zábava jsou neodmyslitelnou součástí života místních obyvatel. Není měsíce, kdy by se tu nekonal nějaký festival či slavnost. Velmi často jsou spojeny s bohy či zemědělstvím. Kypřané byli původně zemědělci, kteří pěstovali vinnou révu, citrusy, olivovníky a podobné středomořské plodiny. Nakonec se ale přeorientovali na cestovní ruch, který je mnohem lépe uživí. Dnes je tu každý druhý podnikatel v odvětví cestovního ruchu.

Kuchyně na Kypru

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně

Kyperská gastronomie je díky komplikované historii ovlivněna hned několika zeměmi a to Anglií, Řeckem a Tureckem, ale i Asií. Velkou výhodou tohoto ostrova je, že se sem nemusí téměř žádné suroviny dovážet. Všechno, co je do místních pokrmů potřeba, se nachází přímo na Kypru.

Základem kyperské kuchyně je zelenina (rajčata, lilky, brambory, baklažán apod.), ovoce a hlavně maso, které se připravuje na všemožné způsoby. Velmi oblíbené jsou ryby, mořské plody, ale také hovězí, skopové, jehněčí a další druhy. Kypřané si též rádi pochutnávají na sýrech a salátech ochucených olivovým olejem a oregánem či česnekem. Po tureckém způsobu si nenechají uniknout ani velmi sladké dobroty z medu, ořechů či karamelu.

Kdo má rád řeckou kuchyni, může na Kypru ochutnat skvělé pokrmy jako souvlaki, moussaka, gyros nebo řecký salát tzatziki. Z tureckých nesmí chybět tradiční kebab. Typickou kyperskou specialitou je například pokrm kleftiko, což je jehněčí maso pečené společně se zeleninou a bramborami v hliněném hrnci. Další je grilovaný sýr halloumi, bílý sýr z ovčího a kozího mléka.

Největší chloubou je ale kyperské víno. Vyrábí se jak bílé, tak růžové a vinná réva se pěstuje na strmých svazích pohoří Troodos. Nejznámější je víno Commandaria, které je velmi sladké a podává se na závěr dobrého jídla.

Dovolená na Kypru

Dovolená na Kypru

Dovolená na Kypru

Dovolenou na Kypru můžete strávit v jakémkoliv ročním období. V létě si na ostrově můžete užívat opalování na báječných písčitých plážích, vodních radovánek, bohaté noční zábavy a výletů do okolí. Zima je pro změnu díky mírným teplotám skvělým obdobím vhodným pro poznávaní a sportovní aktivity, jako je turistika, cyklistika či lyžování. Zkrátka a dobře je Kypr ideálním místem pro milovníky slunce, moře, památek a sportů.

Na ostrov se mohou vydat jak mladé páry, tak i senioři a rodiny s dětmi. Každý si tu najde to své, ať už se to týká ubytování, či aktivit. Jsou tu jak hotely, tak apartmány i kempy. Kdo touží po něčem netradičním, může si zvolit například farmu. Agroturistika se začíná na Kypru velmi rozmáhat a těší se oblibě zvláště díky malebným vesničkám ukrytým uprostřed klidné přírody.

Pro ty, kdo neradi zdlouhavě plánují, jsou tu připraveny zájezdy last minute Kypr. Stačí zabalit kufry a vyrazit na cestu

Dovolená Kypr

Aktivní dovolená na Kypru

Aktivní dovolená na Kypru

Kypr je velmi atraktivním místem pro poznávací dovolenou. Nabízí totiž rozmanité památky různých kultur, které kdysi okupovaly toto území. Uprostřed hor se nacházejí byzantské kláštery či kostely. Přímořská letoviska se pro změnu mohou chlubit antickými památkami starého Řecka a Říma. Mnohé z těchto památek jsou natolik unikátní, že byly zapsány na seznam UNESCO.

Kdo má rád přírodu a rád by strávil aktivní dovolenou na Kypru, určitě by se měl vydat do pohoří Troodos, které je jako stvořené pro turistiku a v zimě se zde dá dokonce lyžovat. Hora Olympos je pro to jako stvořená. Navíc je na Kypru v zimním období velmi příznivé klima, takže se po skvělé lyžovačce můžete natáhnout na lehátko u moře a příjemně se slunit. Na ostrově jsou skvělé podmínky i pro cyklistiku. Můžete si zde půjčit kolo a směle vyrazit do terénu. Krásné vinice, pomerančové háje a údolí hor už tu na Vás čekají. Večery tu lze trávit ve víru zábavy. Hudba a tanec jsou místní specialitou. Zajdete-li do nějaké z taveren, kaváren či barů určitě budete nanejvýše spokojeni.

Cestování nebo plážové radovánky? Ať tak či onak na Kypru si svou dovolenou určitě užijete.

Last minute dovolená Kypr

Pláže na Kypru

Pláže na Kypru

Ostrov pokrývají písčité pláže, vinice a horské masívy v centrální a severní části. Nejvyšší horou je Olympos (1951 m n. m.) v pohoří Troodos, kde se dá v zimě i lyžovat. Na severu leží Kyrenejské hory.

Ubytování na Kypru

Počasí na Kypru

Počasí na Kypru

Podnebí je středozemní. To znamená, že léta jsou horká a suchá, zimy jsou mírné. V průměru se v zimě teploty pohybují kolem 15 - 20°C. V létě šplhají ke třicítkám. Nejvíce srážek se objevuje v období prosinec až únoru. Na druhou stranu je ale zima nejvhodnější dobou pro cestování a poznávání, jelikož Vás neobtěžují velká horka.

Počasí na Kypru

Průměrné teploty vzduchu na Kypru

10° C
11° C
13° C
17° C
21° C
25° C
28° C
28° C
25° C
21° C
16° C
12° C

Průměrné teploty vody na Kypru

16° C
16° C
17° C
20° C
22° C
24° C
26° C
28° C
26° C
24° C
21° C
19° C

Sem chci


Další destinace na Kypru