Jamajka

Dovolená na Jamajce

Jamajka

Jamajka je součástí souostroví Velké Antily v Karibském moři. Známá je především jako rodiště hudebního velikána, kterým není nikdo jiný než Bob Marley. Jeho melodie zaplavily doslova celý svět a pro mnoho lidí je nejen legendou, ale i velkým životním vzorem. Jamajka je typická hned několika prvky, podle kterých si ji nemůžete splést s žádnou jinou zemí. Jedná se o hudební styl reggae, rastafariánství a ohromnou národní hrdost.

Jamajka si zachovala překrásnou přírodu a bohatou kulturu. Může se pochlubit velkolepým pohořím v centrální části, jehož nejvyšší vrchol se nazývá Blue Mountain Peak a měří 2 256 metrů. Také je to místo úžasných vodopádů, krasových jeskyní, písčitých pláží, tyrkysového moře a kokosových palem. Díky tropickému podnebí je Jamajka bohatá na exotickou faunu a flóru. Tropické deštné pralesy jsou hojné na vzácné dřeviny, voňavé exotické květiny a jsou domovem mnoha druhů ptáků, hmyzu, plazů. Jamajské savany zdobí vzrostlé kaktusy.


Dovolená na Jamajce

Fakta o Jamajce

Fakta o Jamajce

Jamajka je latinskoamerickým královstvím. Ostrov byl objeven koncem 15. století Krištofem Kolumbem. Od té doby byl dvakrát kolonizován. Nejprve to byli Španělé, poté Britové. Jamajka se na Velké Británii stala nezávislou až v 60. letech 20. století. Hlavním městem ostrova je energický Kingston. Oficiálním jazykem je angličtina, ale mluví se zde i anglickým dialektem zvaným patois. Během nakupování se tu setkáte s jamajským dolarem. Jedna koruna česká je v přepočtu asi pět jamajských dolarů. Jamajka patří do rozvojových zemí. Ještě stále tu žije vysoké procento velmi chudých obyvatel. Profituje především z těžby bauxitu, vývozu cukru, tropických plodin a také z cestovního ruchu.

Lidé a kultura - Jamajka

Lidé a kultura na Jamajce

Lidé a kultura na Jamajce

Jamajčané mají velmi bohatou kulturu, která si prorazila cestu i do ostatních koutů světa. Symbolem tohoto národa je rastafariánství, reggae a především Bob Marley, který se stal světovou legendou. Mnozí mají v hlavě mylný názor, že Jamajčané jsou volnomyšlenkářský národ, který svůj život prožívá tak nějak v klidu a v pohodě, jen málokdo ale ví, že za sebou mají opravdu velmi strastiplnou minulost plnou zotročování spojeného s krveprolitím. Je to národ hrdý a houževnatý. Na mnoha místech se setkáte s jamajskou státní vlajkou nebo alespoň s národními barvami, kterými jsou zelená, zlatá, černá a červená. Každá z těchto barev má nějakou souvislost s jamajskou minulostí.

Kruté otrokářské období dalo vzniknout náboženskému hnutí - rastafariánství. Název vznikl podle etiopského krále, kterým byl Ras Tafari Makonnen, v němž černoši podle proroka Marcuse Garveyho viděli osvoboditele z jejich utrpení. Jeho stoupenci si začali říkat rastafariáni. Mají specifický životní styl - věří v léčení bylinami, jedí pouze vegetariánskou stravu, mají poměrně velkou spotřebu marihuany, která jim slouží k tomu, aby se mohli spojit s vyšší duchovní sférou. Typické jsou pro ně dlouhé dredy a pletené hučky či jiné doplňky v rastafariánských barvách (zelená, zlatá, černá a červená).

Největší průlom udělal v 70. letech muzikant Bob Marley, který začal šířit myšlenku rastafariánství do celého světa pomocí chytlavé a velmi příjemné hudby zvané reggae. Tento hudební směr si našel své nadšence a dokonce se stal základem pro další nově vzniklé hudební odrůdy. Bob Marley je Jamajčany uctíván jako král a nesmírně si ho váží za jeho otevřenost a odhodlanost.

V dnešní době ale rastafariánská kultura dostala trochu na frak právě díky turismu. Takzvaní „rastamani“ se stali místní turistickou atrakcí, z čehož začali těžit vypočítaví jamajští černoši. Nechali si na hlavách narůst dredy, nosí barevné hučky, kouří marihuanu, ale rozhodně se nedrží toho pravého rastafariánského životního směru. Můžete se na ně doslechnout různé špatnosti, ale ti praví rastafariáni srdcem i duší jsou mírumilovní a hodní lidé.

Jamajčané jsou velmi schopní umělci, vyrábějí různé předměty, šperky i kusy oděvů z kůží, mušlí, korálků či bavlny. Tyto výrobky jsou oblíbenými turistickými suvenýry. Životním pohonem místních obyvatel je hudba. Reggae a obdobné hudební styly můžete slyšet snad ze všech koutů.

Jádlo na Jamajce

Jamajská kuchyně

Jamajská kuchyně

Jamajka se nachází na tropickém ostrově v Tichém oceánu, který zabírá necelých 11 000 km2. Kolem dokola nic jiného než jenom moře a jiné ostrovy či ostrůvky. Je tedy jasné, že takto malý kousek země nemůže vyprodukovat tolik druhů plodin, které se v kuchyni používají, aby uspokojily všechny naše chuťové buňky. Mnoho druhů ovoce, zeleniny, obilnin a koření sem bylo dovezeno v kolonizačním období a v té době se také začala rozvíjet současná jamajská kuchyně. Častými surovinami jsou mořské plody, ryby, kozí maso, tropické ovoce a zelenina. Vyberou si jak milovníci masa, tak vegetariáni.

Velmi oblíbeným pokrmem je jídlo zvané jerk, což jsou kousky masa (kuřecí, rybí, vepřové, ale i humr) naložené ve velmi pikantní omáčce z mixovaného koření. Tyto kousky jsou poté pomalu opékány nad žhavými uhlíky. Dále se připravují ryby na všechny možné způsoby s různými pikantními omáčkami. Jednou z nich je například omáčka z cibule, octa a pálivé papriky, která se podává ke grilované rybě. Jako příloha k pokrmům slouží vařená rýže s hrachem či fazolemi, která je ochucená kokosem a kořením. Používají se ale i tradiční a sladké brambory či kukuřičné placky.

Tradičními jamajskými nápoji jsou různé šťávy z čerstvého ovoce, ale také z okurky. Nejčastěji se setkáte s kokosovou šťávou. Kokosových palem je tu totiž požehnaně. S pitnou vodnou tato země není na štíru, jak je tomu na jiných ostrovech. Horské prameny zásobují Jamajku velmi chutnou pramenitou vodou.

Kávové labužníky určitě bude zajímat, že Jamajka je producentem nejlepší a nejdražší kávy na světě nazývané Blue Mountains. Která se pěstuje na vysoko položených plantážích prosvícených sluncem a ovoněných čerstvým horským vzduchem. Další tradiční vývozní komoditou je jamajský rum, který se vyrábí jak hnědý, tak bílý.

Dovolená na Jamajce

Dovolená na Jamajce

Dovolená na Jamajce

Chcete-li si užít dovolenou v rytmu reggae, slunce a báječné pohody, Jamajka je tím pravým místem. Ročně Jamajku navštíví kolem milionu turistů. První turisté se sem začali sjíždět v 90. letech 19. století a pocházeli ze Severní Ameriky. V dnešní době sem přijíždějí za relaxací návštěvníci z celého světa.

Nejvhodnější dobou pro dovolenou na Jamajce jsou měsíce prosinec až duben, kdy je zde hlavní turistická sezóna. Ačkoliv je u nás v Evropě zima, tady je příjemné teplíčko, které dokonale prohřeje Vaše kosti zkřehlé mrazem. Noci jsou v tomto období trochu chladnější, s čímž je třeba při balení věcí na dovolenou počítat. Pokud byste se rozhodli vyrazit na Jamajku v létě, očekávejte horké tropické podnebí. V tomto období je tu velké dusno a vytvářejí se podmínky pro větrné hurikány. I srážky jsou častější.

Kromě nesčetné hudební a taneční zábavy tu na Vás čekají krásné pláže jako stvořené pro relaxování, vodní sporty, turistika v panenské přírodě a kulturně-historické památky, které rozhodně stojí za poznání.

Fakta o Jamajce

Cestovní doklady

Cestovní doklady potřebné pro cestu na Jamajku

Před cestou na Jamajku je třeba si zařídit turistické vízum, které si můžete zaplatit na zastupitelském úřadě v České republice nebo na vstupních místech do země (letiště, přístav). Toto turistické vízum je platné pouze pro cesty kratší tří měsíců. Na letišti je třeba se prokázat platným cestovním pasem, který má platnost ještě nejméně šest měsíců, a též musíte předložit zpáteční letenku.

Ubytování na Jamajce

Ubytování na Jamajce

Ubytování na Jamajce

S ubytováním je to na Jamajce jako v jiných turisticky významných zemích. Najdete tu jak levnější tak dražší ubytování. To je poskytováno buď v hotelech, penzionech, nebo soukromých vilách. Ceny ubytování se odvíjejí od sezóny. V hlavní sezóně (prosinec – duben) jsou ceny vyšší, ale samozřejmě záleží na letovisku, kde se nacházíte. Mezi oblíbená letoviska zahraničních turistů patří hlavní město Kingston, Montego Bay, Ocho Rios či Negril.

Průměrné teploty vzduchu na Jamajce

26° C
26° C
26° C
27° C
27° C
28° C
29° C
28° C
28° C
27° C
27° C
26° C

Průměrné teploty vody na Jamajce

27° C
27° C
27° C
27° C
28° C
28° C
29° C
29° C
29° C
29° C
29° C
28° C

Sem chci


Další destinace na Jamajce