Itálie

Itálie je zemí skvělého jídla, světové módy, krásných žen, okouzlující přírody, umění a spalujícího temperamentu.


Italská kuchyně

Italská kuchyně

Ačkoliv se zdají být italské recepty docela snadné a nenáročné, opak je pravdou. Tato kuchyně je doslova alchymií. Italové se ve vaření vyžívají a věnují se mu s nadšením a náležitou péči. Ne nadarmo se místní speciality staly vyhlášenými po celém světě. Najdou se tu chutné pokrmy jak pro milovníky masa, tak pro vegetariány.

Typický italský oběd se skládá hned z několika chodů, nikdy se nesmí zapomenout na předkrm, který by mnohým Čechům bohatě postačil jako hlavní chod. Často se podávají těstoviny na různé způsoby, rizoto, pizza, prosciutto (uzená šunka), sýry (mozarella, gorgonzola, parmezán) například s rajčaty či olivami dochucené olivovým olejem, bylinkami a kořením. Jako druhý chod se podává maso, velmi oblíbené je telecí, dále jsou to i ryby a plody moře. Jako sladkou tečku je třeba si dopřát některou z místních sladkostí, italsky dolci. Můžete ochutnat třeba nadýchané dortíky ovoněné citrónovou kůrou, šlehačkové a krémové zákusky nebo zmrzlinu s ovocem. K tomu je nejvhodnějším nápojem italská káva – klasické espresso, cappuccino, caffé laté, café macchiato či frappé. Itálie má též velmi bohatou nabídku kvalitních a chutných vín.

Poloha a geografie

Poloha a geografie

Jak již bylo zmíněno, Itálie leží na Apeninském poloostrově v jižní Evropě. Jedná se o přímořský stát skládající se z pevninské i ostrovní části. Italskými ostrovy jsou například Sardinie, Sicílie, Elba, Liparské ostrovy a další menší ostrůvky. Břehy jsou omývány Středozemním mořem, které se dále dělí na moře Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jadranské.

Povrch je z velké většiny hornatý. Severní část zabírají Alpy a Dolomity. A jaký je mezi nimi rozdíl? V podstatě se jedná o jejich složení a celkový vzhled. Dolomity jsou oproti Alpám tvořeny velmi ostrými výběžky, které mnohdy připomínají spíše zuby. Jelikož se skládají z měkčí horniny zvané dolomit, jsou náchylnější k erozi. Další pohoří Apeniny tvoří jakousi páteř celého poloostrova a v této oblasti se lze setkat s četnými sopkami, které jsou neustále aktivní a s projevy tektonické činnosti (gejzíry, termální a bahenní vřídla, výrony plynů apod.). Itálie má hned několik činných sopek, jedná se třeba o Vesuv, Stromboli, Etnu či Vulcano. Severní horské oblasti se též mohou pochlubit překrásnými a rozlehlými jezery, která jsou oblíbenými místy turistického ruchu. Největším je Lago di Garda, dále Lago Maggiore a Lago di Como. Ojedinělé nejsou ani ledovce, nachází se jich tu více než tisíc. Ledovce ale pomalu začínají roztávat díky globálnímu oteplování.

Itálie disponuje i rozsáhlou Pádskou nížinou, která se nachází mezi Alpami a Apeninami, a protéká tudy nejdelší italská řeka Pád.

Podnebí je v Itálii poměrně rozmanité. Severská horská oblast se nachází v mírném pásu. Střídají se tu všechna čtyři roční období. Na horách je jenom o poznání chladněji než v údolích. V zimě se ve vysokohorských oblastech mohou objevovat kruté mrazy. Vydáte-li se jižním směrem, podnebí bude stále teplejší, ovlivňováno středomořským klimatem. Jsou zde horká léta a mírné zimy.

Zimní dovolená v Itálii

Zimní dovolená v Itálii | Lyžování v Itálii

Zima nabízí lyžování, snowboarding, běžkování či skialpining. Lyžařská střediska mají skvělé moderní vybavení, sjezdovky všech úrovní a četné zábavní parky pro snowboardisty a freestylisty. Nejčastěji se jezdí do Alp, které se nacházejí v severní části země, ale lyžařská střediska nabízejí i Apeniny a dokonce i Sicílie. Milovníci sněhu se nemusí omezovat pouze na zimní sezónu, v některých oblastech se dá lyžovat i celoročně například na ledovci Marmolada, na nejvyšší hoře Evropy Mont Blanc či na Matterhornu.

Pokud se rozhodnete vydat na nějakou dobrodružnější cestu, ať už se jedná o vysokohorskou turistiku,či potápění v hlubinách moře, určitě si nezapomeňte zařídit odpovídající zdravotní pojištění. Jelikož je Itálie součástí Schengenského prostoru nemusíte si lámat hlavu s vízem a podobným papírováním, ale na pojištění byste rozhodně zapomenout neměli. Dále se vybavte i pořádnou mapou, turistickým průvodcem a nějakými eury navíc na mimořádné situace.

Přijeďte si zalyžovat do italských Alp a prožít chvíle báječné dovolené. Čekají na Vás i zájezdy z nabídky last minute.

Letní dovolená v Itálii

Letní dovolená v Itálii

A na co se tedy můžete těšit? V létě se tu klidně oddávejte turistice. Můžete se vydat za antickými a renesančními památkami, uměním a kulturou do Říma, Benátek, Pisy, Milána, Verony či Neapole. Máte-li raději přírodu, bude Vás to táhnout třeba do údolí Dolomitů na severozápadě země. Kdo se rád projede na kole a nevadí mu strmá stoupání a klesání, oblast velkých jezer (Lago di Garda, Lago di Como, Lago Maggiore) bude tou správnou volbou. Tato jezera jsou také velmi oblíbená k vodním sportům jako windsurfing a plachtění. Potápěči se budou cítit jako v ráji na jižním pobřeží. Ten, kdo si rád užije nějaký ten adrenalinový sport, může vyzkoušet horolezectví. Lokalitami pro tento typ sportu jsou například alpské vrcholky Mont Blanc, Monte Rosa, Matterhorn, značí se ale vysokým stupněm obtížnosti. Dále se nabízí pohoří podél Ligurského moře a vršky na ostrovech Sicílie či Sardinie.

Co říkáte dovolené v Itálii plné slunce, přírody, památek a hlavně krásných zážitků?

Kdo si s dovolenou počká, ten se jisto jistě dočká. Navíc jsou atraktivní last minute zájezdy do Itálie na poslední chvíli za zvýhodněné ceny.

Pozor na Italskou mafii

Pozor na Italskou mafii

Pokud Vás příroda, luxusní móda a automobily dostaly do nebeských výšin, asi Vás trochu usadí, jakmile uvidíte Itálii i z její temnější stránky. Velkým problémem, který se tu vyskytuje již po dlouhou dobu, je italská mafie. Taková Sicílie či jižní část Itálie jsou těmito zlatem ověšenými zlotřilci proslulé. Opravdu není radno si s mafií zahrávat, člověk by mohl přijít k úhoně.


Sem chci