Egypt

#

Země pyramid, věčného léta a úchvatného podmořského světa - to vše je Egypt. Od Evropy leží coby kamenem dohodil a přitom tu po celý rok panuje krásně teplé počasí. Jestliže milujete historii, rozhodně byste neměli na svých cestách tuto kolébku civilizace minout.

EgyptZemě pyramid

Spoustu zábavy si ale na své dovolené v Egyptě užijí i ti, které baví úplně jiné věci - ať už jde o potápění, nakupování nebo relaxaci v lázních.


Cestovní doklady

Cestovní pas

Před tím, než vyrazíte do Egypta, se ujistěte, že máte platný pas a vízum. Požadovaná platnost cestovního pasu je minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu, s rychlopasem tu tedy neuspějete. Pokud tedy chcete strávit letošní dovolenou v Egyptě, nezapomeňte si včas ověřit platnost svých dokladů.

Vízum Egypt

Pro cestu do Egypta je potřeba si obstarat vízum. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si o vízum zažádat na egyptské ambasádě v Praze nebo si ho nechat vystavit po příletu na letišti (poplatek cca 15 USD). Při organizovaném zájezdu vám vízum zpravidla za poplatek okolo 800 Kč vyřídí vaše cestovní kancelář.

Doba letu

Jak dlouho se letí do Egypta?

Z České republiky se dostanete přímým letem do Egypta zhruba za 4 hod 30 min. Doba letu do Egypta je tedy jen 4,5 hodiny.

Záleží samozřejmě na přesné destinaci, do které se chystáte, ale vzhledem k tomu, že všechna velká letoviska už disponují vlastním letištěm, se tato doba bude vždy pohybovat mezi čtyřmi a pěti hodinami.

Počasí Egypt

Hlavním rysem egyptského podnebí je teplo a sucho, v některých částech země neprší celé roky. Extrémními podmínkami je vyhlášená hlavně Sahara - bez deště, s denními teplotami až 50 °C, s nočními klesajícími k bodu mrazu. Na pobřeží je situace příznivější. Ani tady sice příliš neprší (s deštěm se setkáte pouze příležitostně v zimě), ale teploty nejsou tak extrémní. V oblasti Rudého moře se během léta setkáte nejčastěji s teplotami okolo 30 °C, ohřát se sem ale můžete jet i v zimě, kdy se teplota drží kolem 17 °C. Teplota moře málokdy klesá pod 20 °C, což prospívá bohaté fauně a floře. Jestliže chcete v Egyptě hlavně cestovat, vyberte si pro svou dovolenou období od listopadu do března. Teploty jsou tu v této době nejpříjemnější, na jaře jen musíte počítat se suchým větrem z pouště (chamsín).

Průměrné teploty vzduchu v Egyptě

21° C
23° C
25° C
27° C
30° C
33° C
33° C
34° C
28° C
26° C
25° C
23° C

Průměrné teploty vody v Egyptě

19° C
21° C
22° C
23° C
24° C
26° C
29° C
29° C
28° C
27° C
24° C
24° C

Geografie

Egypt leží na pomezí dvou kontinentů - Afriky a Asie. Převážná část země se nachází v severovýchodní části Afriky a lemuje Rudé moře, malá část Egypta se pak rozprostírá na Sinajském poloostrově. Celková plocha egyptského území je 1 001 739 km2, přes 90 % obyvatel přitom žije v okolí Nilu. Většinu území Egypta pokrývá poušť - ať už Libyjská (na západě), nebo Arabská (na východě). Na východě je země ohraničena Rudým mořem, ze severu ji omývají vody moře Středozemního. Zejména v prvně zmiňovaném se můžete koupat celoročně a také se tu dá celý rok kochat pestrobarevným podmořským životem. Pokud jde o sousední státy, na západě hraničí Egypt s Libyí, na jihu se Súdánem a na severovýchodě s Izraelem. Většina ze zhruba 82 mil. obyvatel žije na severu země, v úrodné deltě řeky Nil.

Video

Video - doba letu Egypt

Pozor

Jelikož je Egypt převážně muslimskou zemí, platí tu stejná pravidla jako v ostatních státech, kde převažuje islám. To znamená zejména nevyjadřovat se hanlivě o Mohamedovi ani o islámu jako takovém, nepobuřovat veřejnými projevy náklonnosti, chodit slušně oblečení a k místním lidem se chovat zdvořile a s úctou. Tabu by měly být také jakékoli narážky na politický režim a současné i minulé hlavy státu. Pokud jde o zdraví, vyhněte se pokud možno pití vody z kohoutku a neověřených zdrojů, nezdržujte se na slunci kolem poledne, dodržujte pitný režim a po celou dobu pobytu používejte opalovací krém. Žebrající děti místo peněz raději podarujte drobnými sladkostmi a tváří v tvář vtíravým obchodníkům buďte vlídní, ale nesmlouvaví. Jen tak si z Egypta místo pěkných zážitků neodvezete hromady zbytečných cetek.


Sem chci


Další destinace v Egyptě