Egypt

Egpt ostrov Giftun

Země pyramid, věčného léta a úchvatného podmořského světa - to vše je Egypt. Od Evropy leží coby kamenem dohodil a přitom tu po celý rok panuje krásně teplé počasí. Jestliže milujete historii, rozhodně byste neměli na svých cestách tuto kolébku civilizace minout.

EgyptZemě pyramid

Spoustu zábavy si ale na své dovolené v Egyptě užijí i ti, které baví úplně jiné věci - ať už jde o potápění, nakupování nebo relaxaci v lázních.


Cestovní doklady do Egypta

Cestovní doklady

Cestovní pas

Před tím, než vyrazíte do Egypta, se ujistěte, že máte platný pas a vízum. Požadovaná platnost cestovního pasu je minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu, s rychlopasem tu tedy neuspějete. Pokud tedy chcete strávit letošní dovolenou v Egyptě, nezapomeňte si včas ověřit platnost svých dokladů.

Vízum Egypt

Pro cestu do Egypta je potřeba si obstarat vízum. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si o vízum zažádat na egyptské ambasádě v Praze nebo si ho nechat vystavit po příletu na letišti (poplatek cca 15 USD). Při organizovaném zájezdu vám vízum zpravidla za poplatek okolo 800 Kč vyřídí vaše cestovní kancelář.

Doba letu do Egypta

Doba letu

Jak dlouho se letí do Egypta?

Z České republiky se dostanete přímým letem do Egypta zhruba za 4 hod 30 min. Doba letu do Egypta je tedy jen 4,5 hodiny.

Záleží samozřejmě na přesné destinaci, do které se chystáte, ale vzhledem k tomu, že všechna velká letoviska už disponují vlastním letištěm, se tato doba bude vždy pohybovat mezi čtyřmi a pěti hodinami.

Počasí v Egyptě

Počasí Egypt

Počasí v Egyptě

Hlavním rysem egyptského podnebí je teplo a sucho, v některých částech země neprší celé roky. Extrémními podmínkami je vyhlášená hlavně Sahara - bez deště, s denními teplotami až 50 °C, s nočními klesajícími k bodu mrazu. Na pobřeží je situace příznivější. Ani tady sice příliš neprší (s deštěm se setkáte pouze příležitostně v zimě), ale teploty nejsou tak extrémní. V oblasti Rudého moře se během léta setkáte nejčastěji s teplotami okolo 30 °C, ohřát se sem ale můžete jet i v zimě, kdy se teplota drží kolem 17 °C. Teplota moře málokdy klesá pod 20 °C, což prospívá bohaté fauně a floře. Jestliže chcete v Egyptě hlavně cestovat, vyberte si pro svou dovolenou období od listopadu do března. Počasí je v Egyptě v této době nejpříjemnější, na jaře jen musíte počítat se suchým větrem z pouště (chamsín).

Průměrné teploty vzduchu v Egyptě

21° C
23° C
25° C
27° C
30° C
33° C
33° C
34° C
28° C
26° C
25° C
23° C

Průměrné teploty vody v Egyptě

19° C
21° C
22° C
23° C
24° C
26° C
29° C
29° C
28° C
27° C
24° C
24° C
Mapa Egypta

Mapa Egypta

Mapa Egypta

Nikdo nepředpokládá, že nosíte mapu světa v hlavě. Usnadněte si tedy zdlouhavé hledání Vašich vysněných destinací právě na těchto stránkách. Tištěné mapy a otáčivé globusy ať si vezmou dovolenou.

Dovolená v Egyptě

Geografie

Egypt leží na pomezí dvou kontinentů - Afriky a Asie. Převážná část země se nachází v severovýchodní části Afriky a lemuje Rudé moře, malá část Egypta se pak rozprostírá na Sinajském poloostrově. Celková plocha egyptského území je 1 001 739 km2, přes 90 % obyvatel přitom žije v okolí Nilu. Většinu území Egypta pokrývá poušť - ať už Libyjská (na západě), nebo Arabská (na východě). Na východě je země ohraničena Rudým mořem, ze severu ji omývají vody moře Středozemního. Zejména v prvně zmiňovaném se můžete koupat celoročně a také se tu dá celý rok kochat pestrobarevným podmořským životem. Pokud jde o sousední státy, na západě hraničí Egypt s Libyí, na jihu se Súdánem a na severovýchodě s Izraelem. Většina ze zhruba 82 mil. obyvatel žije na severu země, v úrodné deltě řeky Nil.

Počasí v Egyptě

Video

Egypt

Video - doba letu Egypt

Čtyřkolky v Egyptě

Pozor

Jelikož je Egypt převážně muslimskou zemí, platí tu stejná pravidla jako v ostatních státech, kde převažuje islám. To znamená zejména nevyjadřovat se hanlivě o Mohamedovi ani o islámu jako takovém, nepobuřovat veřejnými projevy náklonnosti, chodit slušně oblečení a k místním lidem se chovat zdvořile a s úctou. Tabu by měly být také jakékoli narážky na politický režim a současné i minulé hlavy státu. Pokud jde o zdraví, vyhněte se pokud možno pití vody z kohoutku a neověřených zdrojů, nezdržujte se na slunci kolem poledne, dodržujte pitný režim a po celou dobu pobytu používejte opalovací krém. Žebrající děti místo peněz raději podarujte drobnými sladkostmi a tváří v tvář vtíravým obchodníkům buďte vlídní, ale nesmlouvaví. Jen tak si z Egypta místo pěkných zážitků neodvezete hromady zbytečných cetek.

Lidé a kultura v Egyptě

Lidé a kultura v Egyptě

Lidé a kultura v Egyptě

Se svými 78 miliony obyvateli se Egypt co do počtu obyvatel umístil v celosvětovém měřítku na 15. místě. Největší hustota zalidnění je při povodí řeky Nil. Ta ve vyprahlé krajině zajišťuje úrodný pás půdy, který je obděláván zemědělci. Lidé tuto úrodnou oblast obývali již ve starém Egyptě a z této doby zde byly dochovány starověké chrámy a hrobky. Plavba po Nilu výletní lodí vám zajistí nezapomenutelné zážitky.

Obyvatelstvo tvoří z 98% Arabové, se kterými zde žijí kmeny Beduínů, Núbijců a Berberů. Beduíni jsou kočovní pastevci, kteří se svými stády koz a velbloudů putují pouštními oblastmi Sahary a Sinaje. Núbijci jsou považováni za nejstarší egyptský národ, díky kterému byla egyptská kultura obohacena o vzácné architektonické památky. Například Abú Simbel, který nyní patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Berbeři jsou obyvatelé pouštních oáz na severozápadě. Jedná se o velmi uzavřený kmen, který se řídí svými nepsanými pravidly a neztotožňuje se s egyptským národem.

Egypťané patří k vyznavačům islámu, s čímž jsou spojeny i různé náboženské zvyky a tradice. Při svých procházkách po městě se můžete setkat s vyzváněním zvonů, které svolávají věřící do mešit, kde se všichni společně modlí. Modlitby je možné slyšet i z městských amplionů. Tento rituál se opakuje pětkrát denně. Pokud by Vás zajímalo, jak to v takové mešitě vypadá, můžete se jít podívat, ale před vstupem si nesmíte zapomenout vyzout boty a ženy by v rámci respektování islámské tradice měly mít zahalenou hlavu šátkem. Zajímavým zážitkem je i období Ramadánu. Jedná se o měsíc, kdy se lidé postí. Od úsvitu do západu slunce je věřícím zakázáno cokoliv jíst a pít. Vše je podřízeno tomuto náboženskému rituálu. Obchody i restaurace jsou přes den zavřeny, ale večer se tu konají velkolepé slavnosti.

Vzhledem k evropské kultuře vás také může překvapit postavení ženy ve společnosti. Egypt jako i jiné arabské národy žijí v patriarchátu. Muž zde má postavení ochránce a živitele rodiny. Ženy rodí děti a starají se o rodinné pohodlí.

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně je ovlivněna gastronomickými zvyklostmi různých zemí například Tureckem, Řeckem, Libanonem, atd. Z toho důvodu Vám některé pokrmy mohou přijít povědomé. Na začátku je třeba uvést, že islám zakazuje konzumaci vepřového masa a alkoholu. Ale je zde plno jiných gastronomických lahůdek, které stojí za ochutnání.

V hojném počtu zde najdete různé druhy zeleniny, ovoce, obilovin a luštěnin. Maso je zde poněkud drahé. Většinou se připravují ryby, mořské plody, skopové, jehněčí a kozí. Maso je upraveno do formy karbanátků, špízů či gyrosů. Jako přílohu můžete dostat rýži, hranolky nebo různé druhy chleba jako například pita. V egyptské kuchyni se setkáte s řadou koření, které se těší velké oblibě. Běžně se zde konzumují různé polévky a pečená kuřata, se kterými se můžete setkat na každém rohu.

Ibiškový čaj

Egypťané mají velkou oblibu v pití čaje. Ve zdejších čajovnách se můžete setkat s ibiškovým čajem, který je plný vitamínů, minerálů a má antioxidační účinky. Jako návštěvník čajovny očekáváte, že zde bude převážně konzumován čaj, ale pravdou je, že tyto podniky navštěvují převážně tamější muži a odpočívají při kouření vodní dýmky.

Doporučení pro turisty: raději se vyvarujte nápojů s ledem nebo ovoce z tržišť, které je umýváno ve zdejší vodě. Mohlo by Vás potkat nepříjemné překvapení. A pro jistotu si s sebou vezměte na cesty nějaké léky na průjmová onemocnění nebo kapku alkoholu na dezinfekci zažívacího ústrojí.

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě

Dovolenou v Egyptě si můžete užít po celý rok. Hlavní sezóna je od podzimu do jara. Přes léto tu bývají velká horka, kdy se teploty pohybují kolem 40 až 50 °C. Ale na druhou stranu si v prosinci, v době sněhu a mrazů, můžete odskočit na příjemnou slunečnou dovolenou k moři. Ceny jsou v letních měsících o něco nižší než v zimě. Velmi často jsou využívány i nabídky last minute zájezdů, které jsou o poznání levnější. Cena je výhodou, ale s komfortem už je to o něco slabší. Nejlepší hotely většinou bývají vyprodané. Ohledně hotelů jenom malé upozornění. Je dobré vybírat ty, které mají více jak tři hvězdičky, jinak byste mohli být také nemile překvapeni.

Pokud se rozhodnete jet do Egypta, je potřeba si zařídit turistické vízum. Nejjednodušší je si ho zaplatit na vstupních místech do země, čímž je míněno letiště či přístav. Turistické vízum stojí 15 USD. Nebo si ho můžete zakoupit již v České republice na egyptské ambasádě v Praze za 800 Kč. Dále je třeba si dát pozor na dobu platnosti svého cestovního pasu, ta nesmí být kratší než půl roku. Jako turista byste si měl také zapamatovat dvě nepsaná pravidla. Egypťané jsou už od pradávna obchodníci, se kterými je třeba neustále o cenách a zboží smlouvat, smlouvat a smlouvat. A dále je třeba si připravit pár dolarů jako bakšišné. Jedná se o spropitné či malý úplatek, za služby, které Vám zdejší lidé poskytnou. Při svém pobytu se se slovem baksheesh určitě nejednou setkáte.

Vaši dovolenou si můžete okořenit mnoha výlety, které se Vám nabízí. Nejznámějšími jsou například pyramidy v Gíze, chrámové komplexy Karnak a Luxor, plavby po Nilu, potápěčské a šnorchlovací výlety za krásami podmořského světa a mnoho dalších.

Last minute Egypt

Kdo s výběrem dovolené zaspal a rád by se jel v následujících dnech ohřát do sluncem zalitého Egypta, může si vybrat ze zvýhodněné nabídky zájezdů last minute Egypt na poslední chvíli.


Sem chci


Další destinace v Egyptě