Dominikánská republika

Nádherná země plná bílých písečných pláží, kokosových palem a usměvavých lidí, ochotných kdykoli pomoci - to je Dominikánská republika.

Ráj v srdci KaribikuDominikánská republika

Ráj v srdci Karibiku, kam si unavení turisté z Evropy i Severní Ameriky rádi jezdí v zimě odpočinout. Dominikána v sobě spojuje španělské kořeny s rysy africké kultury, což vytváří nenapodobitelnou směs, kvůli které se sem budete rádi vracet.

Vášeň a nespoutanost, to je Dominikánská republika. Tato země udává rytmus, který Vám rozproudí krev v žilách, dobije pozitivní energií a Vy ji už nebudete chtít opustit.


Cestovní doklady

Cestovní pas

Jestliže chcete strávit v Dominikáně příjemnou dovolenou, nepotřebujete nic víc než platný cestovní pas. Pozor si dejte jen na to, aby jeho platnost nevypršela dříve než 6 měsíců po vašem návratu. Po příletu je také potřeba zakoupit si turistickou kartu v hodnotě 10 USD. Stejnou cenu zaplatíte i za odletovou taxu. Informujte se, zda jsou tyto položky již zahrnuty v ceně vašeho zájezdu.

Vízum Dominikánská republika

Jestliže doba vašeho pobytu v Dominikánské republice nepřesáhne 90 dní, nepotřebujete pro svou cestu vízum. Jestliže se chystáte vycestovat sem za jiným účelem než za dovolenou, informujte se o vízové povinnosti na Generálním konzulátu Dominikánské republiky v Praze 6.

Doba letu

Jak dlouho se letí do Dominikánské republiky?

Přesná doba letu do Dominikánské republiky vzhledem k velké vzdálenosti a množství nejrůznějších tras dá určit jen stěží, přibližně ale počítejte s 10 až 15 hodinami, které strávíte na cestě.

Fakta o Dominikánské republice

Fakta o Dominikánské republice

Tento rozverný kout světa naleznete v Karibském moři na ostrově Hispaniola. Ostrov sdílí též s Haiti a zaujímá dvě třetiny jeho rozlohy. Kromě Haiti sousedí i s Portorikem. Hlavním městem je Santo Domingo, které se nachází na jižním cípu země. Mluví se tu španělsky a národní měnou je dominikánské peso. Když přepočteme na koruny, za jednu korunu českou dostanete dvě dominikánská pesa.

Dominikánská republika žije především z cestovního ruchu a vývozu či zpracování cukrové třtiny. Nejčetnějšími návštěvníky jsou Evropané, které sem láká to, co na svém kontinentu jen tak nenajdou, a to nádherné moře, bílé pláže tvořené jemným korálovým pískem a panenská příroda. Dominikánci mohou být na svou přírodu patřičně hrdí, jelikož jejich země skrývá hned několik národních parků a přírodních rezervací. Například národní park Los Haïtises se může pochlubit mangovníkovými lesy a podvodními jeskyněmi.

Na jižním pobřeží zase můžete obdivovat obrovské suchozemské jeskyně vytvořené mořem ve vápencových skalách. Nazývají se Los Tres Ojos a nacházejí se tu četná slaná jezírka a zelené kapradiny. Dominikánská republika má hodně co nabídnout. Včetně dlouhých písčitých pláží se tu nacházejí i hory, zelené nížiny, bublající potoky a četné vodopády. Ve vnitrozemské části se táhne pohoří Cordillera Central, jejíž nejvyšší vrchol – Pico Duarte – měří něco málo přes 3 000 metrů.

Jelikož je ostrov izolovaným územím, žije tu jen pár druhů větších zvířat, které se sem dostaly během kolonizačního období. Země je bohatá spíše na ptactvo a plazy typu leguánů, užovek, hroznýšů či krokodýlů amerických. Žijí tu i četné želvy. Dominikánská republika je také domovem zeleného papouška brkoslavce palmového, který se vyskytuje pouze tady. Tropické podnebí jde ruku v ruce s místní přírodou, která je bohatá na bujnou zelenou vegetaci. Rostou zde mangrovníky, pinie, orchideje, kaktusy, opuncie, palmy a též mahagonové stromy, které jsou národním symbolem. Zástupci domácích plodin jsou kakao, tabák, cukrová třtina, ananas, juka a guanaba. Z toho cukrová třtina je nejdůležitější vývozní plodinou a vyrábí se z ní tradiční karibský rum, který je velmi oblíbeným suvenýrem místních turistů.

Počasí Dominikána

Jaké počasí můžete očekávat v Dominikánské republice?

Tropické podnebí, které panuje v Dominikánské republice, se nese ve znamení celoročně nadprůměrných teplot a vysoké vlhkosti vzduchu. Roční průměr se pohybuje okolo 30 °C, výjimkou ale nejsou ani denní teploty překračující 35 °C. Voda má průměrně 26 °C, Atlantik na severu ostrova je ale obecně o něco chladnější než jižně situované Karibské moře. Hlavní sezóna trvá v Dominikáně od listopadu do dubna, během podzimních měsíců (zejména září až listopad) pak hrozí zvýšené riziko hurikánů. Vysoké teploty na pobřeží jsou zmírňovány osvěžujícícím vánkem od moře, ve vnitrozemí spolu se stoupající nadmořskou výšku teplota klesá, rozdíly ale nejsou nikterak výrazné.

Více informací o počasí v Dominikánské republice.

Průměrné teploty vzduchu v Dominikánské republice

29° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
30° C
31° C
31° C
30° C
30° C

Průměrné teploty vody v Dominikánské republice

25° C
25° C
25° C
25° C
27° C
27° C
28° C
28° C
28° C
28° C
27° C
27° C

Lidé a kultura

Lidé a kultura v Dominikánské republice

V Dominikánské republice žije téměř 9 milionů obyvatel, kteří se řídí heslem „život se má prožít, ne přežít“. Jejich tváře neustále zdobí vřelý úsměv a žijí se záviděníhodnou lehkostí. I díky tomu je Dominikánská republika oblíbenou zemí turistů. Cítí se zde vítaní a mají spolu s místními obyvateli neustále důvod k úsměvu.

Dominikánci jsou velice temperamentní, milují latinskoamerickou hudbu a především tanec. Mezi místní oblíbené tance patří salsa, merengue a bachata. Salsu asi znáte, ale co ty ostatní? Merngue je velmi živý a veselý tanec, který mohou tančit jak jednotlivci, tak páry. Tancuje se na stejnojmennou hudbu a jedná se o rytmický hudební žánr latinskoamerického typu, ve kterém nesmí chybět harmonika, bubny, kytara a saxofon. Druhým oblíbeným tancem je bachata, který se tančí na jemnou latinskoamerickou hudbu. Je velmi romantický a vyzařuje z něj erotické napětí.

Kromě hudby a tance Dominikánci holdují i umění, tradičním kohoutím zápasům a také dominu.

Dovolená v Dominikánské republice

Dovolená v Dominikánské republice

Dovolenou v Dominikánské republice můžete strávit jak odpočinkovém duchu, tak v duchu poznávání a turistiky. Je to vhodné místo pro zamilované páry i pro rodiny s dětmi.

Z takovéto destinace si určitě budete chtít přivézt i nějaké suvenýry. Velmi oblíbené jsou šperky z místního polodrahokamu zvaného larimar. Má překrásnou světlomodrou barvu a vznikl v důsledku sopečné činnosti. Vedle larimaru se tu nachází i dominikánský jantar, který je též velmi žádaný. Dalším tradičním suvenýrem je dominikánský rum, který se může pochlubit svou jemnou chutí. Milovníkům doutníků se určitě rozzáří oči nad kvalitními doutníky, které mohou směle konkurovat těm kubánským.

Pokud jste se rozhodli strávit dovolenou v Dominikánské republice, určitě Vás bude zajímat pár následujících informací. Pro vstup na území této země nepotřebujete žádné vízum, tedy pokud Vás pobyt nepřekročí 90 dní. Je třeba mít turistickou kartu, která stojí 10 USD. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, nemusíte se o kartu starat, jelikož ji budete mít předem zajištěnou. Cestujete-li sami, bude pro Vás nejjednodušší kartu zakoupit na dominikánskem letišti. Ubytování je nabízeno v ubytovacích zařízeních různých typů a kategorií. Můžete si vybrat mezi velkými hotelovými komplexy, malými hotýlky či penziony. Pro Dominikánskou republiku jsou již běžné hotely all inclusive, kde máte v ceně zahrnutou dopravu z letiště do hotelu a zpět, plnou penzi, sportovní zázemí a vybrané skupinové výlety. Pokud se během dovolené budete chtít přepravovat na různá atraktivní místa, můžete si zde půjčit automobil nebo využít služeb autobusů, taxi nebo metra v Santo Domingu.

Teď už zbývá jenom zabalit kufry, nezapomenout na brýle, opalovací krém a můžete vyrazit na překrásnou dovolenou plnou zážitků, na které budete moci dlouho vzpomínat.

Čekali jste i Vy na nejvýhodnější nabídky do země snů? Sbalte si plavky, brýle, opalovací krém a můžete vyrazit na cestu. Last minute zájezdy do Dominikánské republiky tu čekají na Vás.

Geografie

Dominikánská republika zabírá východní dvě třetiny karibského ostrova Hispaniola. Zbylá třetina připadá na bývalou francouzskou kolonii Haiti. Celý ostrov je součástí souostroví Malé Antily a po Kubě je druhým největším ostrovem v Karibiku. Z jihu je Hispaniola omývaná opěvovaným Karibikem, na severu smáčí pláž vlny Atlantského oceánu. Dominikánská republika zabírá rozlohu 48 442 km2 a kromě kilometrů písečných pláží nejrůznějších barev tady najdete i fascinující vodopády, desítky přírodních parků, opuštěné ostrůvky i živá letoviska na pobřeží. Hlavní město země, Santo Domingo, leží na jižním pobřeží, většina turistických cílů se nachází na východě a severu země.

Video

Zajímá vás, jaká je v Dominikánské republice příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si videa, která jsme pro vás na tomto ostrově natočili.

Svatba v Dominikánské republice

Svatba v Dominikánské republice

Tato země je velmi oblíbenou líbankovou destinací. Ročně sem přijíždí mnoho novomanželských párů, kteří chtějí první společné dny strávit v romantickém prostředí sněhobílých pláží a tyrkysového moře. Někteří se dokonce rozhodují uspořádat svoji svatbu přímo v Dominikáně. Plánujete-li něco takového, určitě se obraťte na cestovní kancelář, která takovéto aktivity zprostředkovává. Budete si moci předem vše naplánovat tak, aby to vyhovovalo Vašim požadavkům a potřebám. Během dovolené už se potom nebudete muset o nic starat, jenom si budete užívat.

Pozor

Na co si dát pozor v Dominikánské republice

Na území Dominikánské republiky se nemusíte bát výrazných zdravotních rizik, kriminality ani náboženských problémů. 95 % obyvatel tu tvoří křesťané, takže etiketa tu je podobná jako u nás. Pozor si dejte jen na příliš odhalující oblečení, to tu nevidí rádi. Pokud jde o bezpečnostní rizika, pravděpodobně nejvíc vám hrozí okradení. Toto nebezpečí ale můžete minimalizovat na nejnižší úroveň, pokud budete chodit ve větších skupinách a nenosit u sebe okázalé šperky a velké sumy peněz. Pro povolení ke vstupu do země nepotřebujete žádné očkování, navíc v hotelových resortech je na hygienu kladen velký důraz. Přesto se vyhýbejte konzumaci nebalené vody a raději si do koktejlů nenechte dávat led (pokud není také vyráběn z balené vody).

Aktivní dovolená v Dominikánské republice

Aktivní dovolená v Dominikánské republice

Dominikána nabízí spoustu aktivit, které Vám zpestří dovolenou, a nazpět domů si odvezete překrásné zážitky. Pro ty, kteří vyznávají aktivní dovolenou, to bude určitě skvělé místo. Čekají tu na Vás četné vodní sporty, turistika, výlety do národních parků, poznávání historických památek, nákupy, potápění a koupání.

Pro vodní sporty je tu opravdu skvělé prostředí. Jsou tu velké vlny na surfování a příznivý vítr pro windsurfing. Dominikánská republika též patří mezi nejlepší místa na světě pro provozování kiteboardingu, který se v dnešní době stává hitem mladých lidí.

Večery jsou tu ve znamení hudby, tance a zábavy. Není nic lepšího, než se pobavit ve společnosti příjemných lidí a tancem ze sebe setřást veškeré starosti, které se na Vás za celý rok nabalily. Můžete navštívit četné restaurace, bary, diskotéky, kasina a různá kulturní představení. Určitě si zkuste i zatancovat. Taková merengua či bachata Vás dostanou do jiné dimenze. Máte-li dojem, že neumíte příliš dobře tancovat, i tak to zkuste, třeba nakonec zjistíte, že je tento druh tance právě tím pravým pro Vás.

Kdybyste se po takto prohýřené noci cítili po ránu unavení, můžete využít služeb místních lázní a wellnes center, kde o Vás bude postaráno tak, že se budete cítit jako znovuzrození. V dnešní době mají četné hotely už i svá vlastní wellnes centra, takže nebudete muset chodit nijak zvlášť daleko. Pokud ani pak nebudete mít chuť na výrazně náročné aktivity, můžete jen tak polehávat na překrásných písčitých plážích lemovaných kokosovými palmami nebo si třeba pro odreagování rádi zahrajete golf. V Dominikánské republice se nachází celkem 35 golfových hřišť vysoké kvality, která navrhovali renomovaní golfoví architekti. V oblasti Casa de Campo se nachází jedno z nejlepších světových golfových hřišť „Teeth of the dog“, které ohromí i ty nejnáročnější hráče.


Sem chci


Další destinace v Dominikánské republice