Bali

Dovolená na Bali se stává jakousi povinností každého cestovatele. Kdo nebyl na Bali, jakoby nebyl. Chcete i vy poznat nádhernou exotickou zemi na druhém konci zeměkoule, která je synonymem nespoutané přírody, nádherných pláží a meditace?

Lákají vás tajemné rituály, nebo neskutečné surfování na těch nejlepších vlnách? Pak je pro vás dovolená na Bali jasnou volbou. Tato exotická země chytne za srdce každého cestovatele.

Mystická země bohůBali

nabízí odpočinek v prostředí rýžových polí, ukrytých zátok i prastarých hinduistických chrámů, k tomu navíc služby na světové úrovni a přívětivé obyvatele. Pro turisty s dobrodružnější povahou nabízí Bali nádherný podmořský svět, túry na vrcholky hor a sopek a spousty barevných ceremonií a rituálů.

Na Bali se míchají vlivy desítek kultur, což umožňuje užít si dokonalou dovolenou s dětmi i dovolenou na Bali plnou dobrodružství a adrenalinu.


Cestovní doklady a měna na Bali

cestovní pas a vízum na Bali

Pro dovolenou na Bali budete potřebovat cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po návratu).

A pro turistický pobyt do 30 dnů nebudete potřebovat vízum, v případě delšího pobytu vízum získáte při příletu a bude vás stát 35 USD (asi 750 Kč).

Řidičský průkaz na Bali

Pro řízení na Bali budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňské dohody (z roku 1968). Získáte ho na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností za 50 Kč. Jeho platnost je 3 roky. A nezapomeňte, že na Bali se jezdí vlevo.

Jaká je na Bali měna?

Na Bali si budete připadat jako milionáři, v peněžence totiž budete mít poměrně často miliony indonéských rupií. 1 IDR (Indonéská rupie) = 0,0016 Kč, v překladu to znamená, že

100 000 IRD = 160 Kč

Doba letu na Bali a celní předpisy

Jak dlouho trvá let na Bali?

Na Bali najdete jediné letiště - Denpasar, někdy také označované jako Kuta. Na Bali ročně přiletí zhruba 20 milionů cestujících, díky čemuž je toto mezinárodní letiště na třetí pozici nejrušnějších letišť v Indonésii. Vzhledem k tomu, že Bali je od Prahy vzdáleno zhruba 7 tisíc kilometrů počítejte s tím, že vás čeká poměrně dlouhý let. Rozhodně ale stojí za to. Doba letu na Bali do Denpasaru trvá okolo 16 až 18 hodin připravte si tedy pohodlné oblečení, dostatečnou hydrataci a hlavně zábavu.

Vývoz z Bali aneb co si můžu odvézt?

Při odletu z Bali si můžete odvézt 200 cigaret/ 50 doutníků/ 250 g tabáku a 1 litr tvrdého alkoholu nebo 3 litry vína na osobu.

Video

Zajímá vás, jaká je na Bali příroda a co vše zde můžete zažít? Prohlédněte si video, které jsme pro vás na Bali natočili.

Počasí Bali

Jaké je počasí na Bali?

Ostrov Bali leží v tropickém pásu, takže počasí je tu pro exotickou dovolenou ideální v průběhu celého roku. Průměrná teplota vzduchu i moře je po celý rok krásných 28 °C . Na pobřeží jsou teploty o něco vyšší (často šplhají i ke 35 °C), ve vnitrozemí a v horách zase naměříte o něco míň. Pokud se tedy chystáte na túru, raději si přibalte i dlouhý rukáv, může být chladno.

Kdy jet na Bali?

Od listopadu do března Bali odpočívá a regeneruje se, přicházejí totiž silnější deště. Neznamená to ale, že prší nonstop. Někdy prší přes den, někdy v noci a někdy o dešti nevíte celý týden. Pokud ale chcete mít jistotu, vydejte se sem raději na jaře nebo v létě.

Průměrné teploty vzduchu na Bali

28° C
27° C
27° C
27° C
27° C
26° C
25° C
25° C
26° C
27° C
27° C
28° C

Průměrné teploty vody na Bali

29° C
29° C
29° C
30° C
29° C
28° C
27° C
27° C
27° C
28° C
29° C
29° C

Hlavně bezpečně

Obecné rady, jak si Bali užít bezpečně a ve zdraví:

- pijte pouze balenou vodu a důkladně omývejte ovoce (tou balenou vodou), vyhnete se tak nepříjemným střevním potížím

- na skútru nezapomínejte na ochrannou helmu

- nekupujte si marihuanu (ani jiné drogy) na ulici od neznámých lidí, mohou to být nastrčení policisté a tresty pak bývají fatální

- nepijte v klubu moc tvrdého alkoholu, často je velice nekvalitní

- nesměňujte si větší obnosy peněz u stánků, nevíme jak to, ale vždycky vám dokážou dát míň, než by měli

- v případě problému se obraťte i na tourist police, nejen na klasického policistu

- nenechávejte své věci nikde bez dozoru, nedáte tak šanci zlodějíčkům, ani opicím

Zajímavosti o Bali

Ostrov Bali je plný zajímavostí, tady jsou ty nejlepší z nich:

- Na Bali je více chrámů, než obytných domů

- Každý den tady každá rodina obětuje bohům, proto všude vidíte malé obětinky (tradičně jde o malý malý košík, rýži, sušenky, květiny, a nesmí chybět vonná svíčka, která dá o oběti vědět bohům)

- Specializované vesnice - každá vesnice na Bali se specializuje na jinou činnost, někde se vyrábí sarongy, jinde nábytek a někde třeba výzdoba chrámů...

- Jména dětí jsou určena předem, nevybírají si je rodiče. Na Bali jsou 4 základní jména, která se dětem bez ohledu na pohlaví dávají podle pořadí jejich narození. Pro prvorozené je to jméno Wayan (alternativně Putu nebo Gede), druhorození jsou Made (nebo Kadek), třetí dítě má jméno Nyoman (nebo Komang) a čtvrté Ketut (v překladu "ten nejmenší banán na stonku"). Pokud se narodí další děti, začíná se zase od Wayana. Často se pátému dítěti dává jméno Wayan Balik, čili další Wayan.

- Ještě jedna Balijská moudrost na závěr: "Nic není tak zlé, aby to nebylo pro vás dobré". Vše na Bali funguje v harmonii, ve středu mezi dobrem a zlem, světlem a tmou. Člověk by měl být uprostřed a přijímat s otevřenou náručí vše, co přijde z obou stran, protože jak říkáme i u nás "všechno zlé je k něčemu dobré".


Sem chci


Další destinace na Bali